e-factura

Mesaj
Autor
schiopug313
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 02, 2020 2:27 pm

Re: e-factura

#46 Mesaj de schiopug313 »

Bunaziua! Am o problema si nu vad cum sa o rezolv .. Am emis o factura in valuta din iesiri valuta si incerc sa o transmit in e -factura .. am intrat si la rubrica CLIENTI am completat pe cat posibil ce date aveam despre client el fiind din DK- Danemarca .. problema este ca nu reusec sa incarc factura in E- factura ... Poate ma puteti ajuta ... Am bifat si in rubriga CONFIGURARE .. preluare fact. din iesiri in valuta .. si tot nu imi genereaza factura sa o incarc .. Multumesc frumos pentru eventuale raspunsuri!Zi minunata si cu spor!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#47 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare chiar dacă ai versiunea 571.

guiuh6
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mai 12, 2006 12:00 am

Re: e-factura

#48 Mesaj de guiuh6 »

Buna ziua, va rog , daca stie cineva sa-mi spuna , de ce nu-mi apare la facturile transmise in SPV, indexul , in dreapta . La iesiri lucrez pe nedefinit. Dupa total factura imi apare neachitat , adaos comercial si detali . Pe alt calculator apare pe linia cu factura :total, neachitat si ID incarcare SPV.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#49 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare.

cijua
Mesaje: 74
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: e-factura

#50 Mesaj de cijua »

Buna ziua
Factura emisa cu data scadenta = data emitere
Transmisa prin efactura
Am constatat eroare cu privire la scadenta. Corect era scadenta = data emitere +30zile
Modific in contabilitate scadenta.
Sau sunt obligata sa stornez, si sa retransmit efactura? Sau pot procedat altfel pt aceasta corectie?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#51 Mesaj de tomac »

Am mai răspuns legat de asta - se poate retrimite cu bifă la rectificare, pentru că nu se modifică TVA sau valoarea facturii ori alte elemente (cantitate, preț, client)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

butnarul568
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 12:00 am

e-factura brokeri asigurare

#52 Mesaj de butnarul568 »

Prin exceptie de la alin. (6) lit. a) si d), persoana impozabila nu are obligatia emiterii de facturi pentru operatiunile scutite fara drept de deducere a taxei conform art. 292 alin. (1) si (2)

* operatiunile de asigurare sunt definite la art. 292 alin. 2 lit. b:

b) operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare, precum si prestarile de servicii in legatura cu operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare efectuate de persoanele impozabile care intermediaza astfel de operatiuni.

1. Este gresit sa emitem factura in continuare pe acest comision?

2. Incarcam aceasta factura in e-Factura?

3. Putem emite la data de 1 iulie factura de comision?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: e-factura

#53 Mesaj de tomac »

1. Nu.
2. Da, din moment ce se emite factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bucuri283
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 26, 2019 10:23 am

Re: e-factura

#54 Mesaj de bucuri283 »

Buna ziua. La import e-facturi primite imi apar mai multe facturi cu aceiasi zi dar cu numere diferite de la Posta Romana. La preluare, preia la intrari numai prima factura din ziua respectiva, indiferent daca bifez cu"P" toate facturile primite sau le bifez pe fiecare in parte. In toate zilele in care sunt primite mai multe facturi de la Posta Romana se repeta acelasi lucru - se preia numai prima factura la intrari. Daca cineva ma poate ajuta mi-ar fi de folos. Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#55 Mesaj de septimiuv »

Reactualizează programul.

bucuri283
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 26, 2019 10:23 am

Re: e-factura

#56 Mesaj de bucuri283 »

Multumesc

butnarul568
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#57 Mesaj de butnarul568 »

MULTUMESC FOARTE MULT

georgescug
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#58 Mesaj de georgescug »

Buna ziua!
Facturile de prosumator emise de catre Cez Vanzare in numele societatii X (furnizor firma X destinatar aceeasi firma X).
Factura este cu taxare inversa.
Cum inregistrez aceasta factura in saga si daca o transmit in ro e-factura....cand se inchide furnizorul si cum.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: e-factura

#59 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua
Am urmatoarea nelamurire / problema - rog daca are cineva o parere

1.Primesc marfa de ex. In ianuariei cu factura emisa cu data de ianuarie (tiparita sau pdf) - mentiuonez ca marfa o vand in ianuarie
Primesc E-factura in luna urmatoare februarie, sau si mai grav in martie (mi s-a intamplat cu Orange dar si cu alti furnizori) - cu ce data inregistrez in contabilitate marfa: ianuarie sau februarie? Si cum introduc marfa in gestiune?

“Potrivit ministrului Finanțelor, sunt trei categorii de utilizatori ai modulului e-Factură care vor primi acum notificări:
1.Care au sume in decont TVA, dar nu folosesc e-Factură;
2.Care au TVA colectat în decont mai mic decât în modulul e-Factură;
3.Care au TVA deductibil în decont mai mare decât în modulul e-Factură.”

2.Referitor la pct. 2 si 3 din declaratia ministrului, ce se intampla cu corelatia decont tva - modul e factura? in decontul de tva apar si sume din taxare inversa, din facturi simplificate si bonuri cu cui client care nu se regasesc in modul efactura.

multumesc

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: e-factura

#60 Mesaj de iosiff »

Apare in dreapta, e ultima setare.

Scrie răspuns