e-factura

Mesaj
Autor
buhusanub850
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 10, 2016 2:09 pm

e-factura

#1 Mesaj de buhusanub850 »

Buna ziua . La fel si la mine nu mai apare la iesiri facturi, caseta cu e-factura .
Ce configurari trebuie facute ?

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: e-factura

#2 Mesaj de ionetei153 »

Persoana de la sediul firmei care emite din calculatorul de acolo facturile , le emite din ecranul ,,iesiri,, si ar trebui sa le vad si eu in e-factura la facturi emise, asa cum le vad pe cele importate de la furnizori. Este corect ce spun ?
Dar daca intru in e-factura la facturile emise pe calculatorul meu de acasa, nu vad facturile emise , dar butonul de deschidere al facturilor emise nu este functional. De ce ?
Stie cineva ce trebuie facut ? Voi cum faceti sa le vedeti ?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#3 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru @ionitei153, sunt mai multe scenarii de lucru:
1) persoana care emite facturile le trimite in SPV prin intermediul SAGA (poate utiliza un token generat de dumneavoastră);
2) calculatorul de la sediul firmei este "legat" client-server de al dumneavoastră (caz în care și dumneavoastră și cei de la firmă "vedeți" aceleași lucruri);
3) optați pentru migrarea la SAGA WEB și puteți facilita accesul prin sesiuni distante dar și prin browsere web;
4) persoana care emite facturile, le trimite în SPV prin aplicații terțe iar dumneavoastră le preluați VIA SPV (prin SAGA sau prin aplicația de declarații de la SAGA);
5) dacă aveți fișierul XML îl puteți "trage" (drag and drop) în ecranul de intrări/ieșiri (după caz).

Probabil că mai sunt și alte variante dar indiferent de situație ar trebui să mai aveți în vedere:
- gestiunea fișierelor e-Factura (gândiți un sistem de arhivare bazându-vă pe mai mult decât simpla salvare într-un folder);
- analiza de conformitate (înregistrările din SAGA versus publicările în SPV);
- gestiunea facturilor nepublicate în SPV și procedura reconcilierii cu terții (în astfel de situații);
- timpul de răspuns în cazul eventualelor contestații;
- timpul de publicare în e-Factura.

Trimiterea și primirea de fișiere în e-Factura a devenit un fapt aproape banal dar implicațiile noului sistem merită o atenție sporită.

Succes!

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: e-factura

#4 Mesaj de ionetei153 »

Ptr chirigiui509
Multumesc de raspuns,l-am citit, insa nu cred ca am inteles prea mult.
La calculatorul firmei am introdus codul de acces obtinut din calculatorul meu unde am instalat certificatul digital.
La firma totul e ok, eu acasa vad toate facturile importate de la furnizori, dar nu vad facturile emise de firma.
Eu cu calculatorul de acasa nu sunt legat pe client server.
Probabil ca va trebui sa introduc manual facturile emise, asta insemnand sa mi le aduca listate.
Sincer, sunt in ceata, poate revii cu ceva lamuriri mai explicite, sper ca iti amintesti din discutiile noastre anterioare,
am o varsta mai mare, fac contabilitate de peste 50ani, dar chestia asta cu e-factura ma deprima, ma face sa ma gandesc daca sa mai continui sau nu.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#5 Mesaj de chirigiui509 »

În acest caz bifați opțiunea Import e-facturi emise din tab-ul Configurare, ecranul e-Facturi.
Efectul activării este acela că veți putea prelua din SPV facturile publicate de "cei de la firmă".
Toate celelalte observații rămân valabile chiar dacă pe termen scurt problema va fi rezolvată.
Succes!

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: e-factura

#6 Mesaj de ionetei153 »

Am bifat acel buton la configurare import facturi emise. O precizare : la firma facturile sunt emise din Saga, nu din alte programe.
Am intrat in modulul ,,declaratii anaf, am reusit sa vad acolo toate facturile trimise in zilele de 3,4,5 ianuarie a.c.
Desi au o iconita PDF nu pot fi listate, se deschide la fiecare factura o arhiva zip XML.
Oare cum pot fi preluate de acolo la ,,iesiri,, in Saga si cum pot fi listate, eventual din xml trecute in pdf.
Doamne simt ca o iau razna.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: e-factura

#7 Mesaj de ionetei153 »

BINGOOO !
S-a petrecut o minune, la o noua redeschidere a programului si a modulului e-factura, mi-au aparut toate facturile emise din calculatorul firmei.
La import facturi au aparut deja 59 facturi emise catre diversi beneficiari, care dupa preluare se vor duce automat in ecranul de ,,iesiri,, .
Multumesc ptr rabdarea ta de a ma ajuta chirigiui509.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#8 Mesaj de chirigiui509 »

...adică ați reușit să preluați facturile care erau publicate în SPV?! (referitor la modul de lucru, am înțeles ce mi-ați spus iar pentru ca și dumneavoastră să înțelegeți mecanismul încercați să-l priviți "cu ochii minții").
- pentru listare, în tab-ul Import e-facturi emise selectati linia ce contine factura pe care doriti sa o tipăriți și dați click pe butonul tipărire;
- pentru preluarea în ieșiri puneti bifa pe coloana preluat si apăsați butonul accept;
- pentru a găsi fișierele căutați-le în .. \SAGA C.3.0\e-Factura\ (daca n-ati facut modificari in ecranul configurare);
- pentru afișarea XML-ului într-un format inteligibil (transformarea din XML în PDF de exemplu) puteți opta pentru printarea facturii din SAGA (după preluarea din e-Factura, puteți utiliza utilitarul de la ANAF sau alte aplicații dedicate);
- pentru a înțelege și a vă feri de emoții încercați să urmăriți și tutorialele SAGA + help-ul aplicației (disponibil la apăsarea tastei <F1>).

hrenciucm
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:07 am

Re: e-factura

#9 Mesaj de hrenciucm »

Salut! e-Facturile primite de la furnizori le preia saga din spv, daca bifez preluare si accept? se pot tipari in pdf pentru dosarul contabilitate?
Pentru arhivare, in vederea controlului anaf, saga preia zip din spv( 2 xml, cu semnatura mf) sau trebuie sa intru eu manual in spv si sa descarc de acolo?
Multumesc

hrenciucm
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:07 am

Re: e-factura

#10 Mesaj de hrenciucm »

am citit raspunsurile anterioare si am gasit salvarile in directorul indicat. multumesc

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#11 Mesaj de paund852 »

e-factura transmisa direct pe SPV ,factura apare la raspunsuri in SPV cu index de incarcare in saga nu apare la facturi trimise ,factura a fost lucrata in FGO de unde am si descarcat o si trimisa deoarece trimisa direct cu FGO dadea eroare ,mentionez ca in saga la e-facturi este conectata cu SPV,de ce nu apare la facturi trimise in saga?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#12 Mesaj de chirigiui509 »

Se pare că problema dumneavoastră este legată de faptul că o factură publicată în SPV nu apare în ieșiri în SAGA deși o vedeți în ecranul e-Facturi.
Dacă este așa, pentru preluarea în ieșiri puneți bifa pe coloana preluat si apăsați butonul accept.
...dacă nu am înțeles corect problema/întrebarea vă rog să reformulați.
Succes!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#13 Mesaj de paund852 »

nu apare in e-factura SAGA desi este generat cod de conectare SPV

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#14 Mesaj de chirigiui509 »

Bifați opțiunea Import e-facturi emise din tab-ul Configurare, ecranul e-Facturi
Dacă nici acum n-am înțeles ...vă rog să reluați problema și să o explicați pe pași.
Folosiți fraze scurte, cu liniuță de la cap (faceți un rezumat a ceea ce ați parcurs până acum și încercați să prezentați mai limpede problema actuală).

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#15 Mesaj de paund852 »

dar nu apare in configurare import e-facturi emise

Scrie răspuns