Problema sold raport gestiune

Mesaj
Autor
refecr
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 15, 2021 4:59 pm

Problema sold raport gestiune

#1 Mesaj de refecr »

Buna ziua , ma confrunt si eu cu o problema privind soldul la raportul de gestiune. Mentionez ca am o gestiune cantitativ-valorica cu varianta saga doar stocuri,nu contabilitate finala.
Soldul de la sfarsitul lunii nu imi coincide cu soldul de inceput al lunii urmatoare , fiind o diferenta relativ mica (60 lei), dar totusi aceste solduri ar trebui sa fie identice. Singurul lucru pe care l am aflat ar fi ca se poate sa fie de la o modificare pret al unui articol. Mentionez ca in luna cu problema am avut o singura modificare pret facuta din : Operatii - Alte operatii cu stocuri - schimbare pret vanzare - marfuri, in valoare de 30 lei ( adica jumatate din suma care nu coincide in raport).
S a mai confruntat cineva cu aceasta problema , un sfat?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Problema sold raport gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

1. Renunța la evidența la preț de vânzare.
2. Ignoră raportul de gestiune. Nu mai există ca document prin România de vreo 10 ani.

refecr
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 15, 2021 4:59 pm

Re: Problema sold raport gestiune

#3 Mesaj de refecr »

La ce te referi mai exact sa renunt la evidenta la pret de vanzare ? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema sold raport gestiune

#4 Mesaj de balazse »

Pentru RefecR
Daca ai o evidenta cantitativ-valorica, ce rost mai are sa il tii la pret de vanzare in loc de pret de achizitie (faptul ca trebuie sa ti evidenta pretului de vanzare nu are legatura cu acesta optiune)?

stanl867
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:31 am

Re: Problema sold raport gestiune

#5 Mesaj de stanl867 »

In aceeasi situatie ma gasesc si eu si fara nicio rezolvare, din pacate.
Ma gandesc sa transfer stocurile intr-un alt saga si sa reiau totul.
Nu stiu cum se face ca mie raportul asta mi l a cerut la control Anaf ul si a iesit totul foarte urat, parca ar fi stiut .....chiar mi s-a parut ciudat ...

Mie mi se schimba datele in raport de la o zi la alta.
Si mai ciudat este ca daca azi de exemplu (in ziua X) in raport am soldul final 100, maine (ziua Y) soldul initial este 140 si maine (in ziua Y) daca scot iar raportul pe ziua X, SOLDUL FINAL NU MAI E 100....E CU TOTUL ALT SOLD. Nu stiu, e ceva complex...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema sold raport gestiune

#6 Mesaj de balazse »

Mai intreb o data, daca ai o evidenta cantitativ-valoric, pentru ce sa ti evidenta la pret de vanzare?
Cand a venit controlul, l-ai intrebat ce inseamna "raport de gestiune" si unde este reglemantat?

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Problema sold raport gestiune

#7 Mesaj de stanescue961 »

Normal ca se modifica soldul,daca faceti operatii in gestiune.Rapoartele de gestiune,se tin de cei care au magazin si angajat in magazin.El este,,oglinda magazinului'.Se stie,de cunoscatori,ca atunci cand angajezi un lucrator comercial,ii dai marfa in primire,pe inventar si la pret de vanzare/pret afisat la raft.Daca pleaca,faci iar inventar....si tot asa.

stanl867
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:31 am

Re: Problema sold raport gestiune

#8 Mesaj de stanl867 »

Pentru balazse: nu, nu i am intrebat ce inseamna raportul de gestiune si nici unde este reglementat.... aici vina mea.

Pentru stanescue961: intr-adevar, atata timp cat se fac operatii in gestiune, raportul trebuie sa fie oglida magazinului. Acum ceea ce ma framanta este ca firma de contabilitate mi a spus clar ca fiind vorba de magazin care vinde catre clienti finali (retail) in raportul de gestiune marfa trebuie sa fie la pretul de vanzare.
Nu mai inteleg cu gestiune, de ce firma de conta spune ca trebuie sa fie catitativ valorica la pret de vanzare, de ce pe forum se sustine ca tre sa fie cantitativ valoric la pret de achizitie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema sold raport gestiune

#9 Mesaj de balazse »

Pentru StanescuE961
Ce legatura are "raportul de gestiune" cu "au magazin si angajat in magazin"? Daca nu are angajat, atunci nu mai trebuie?

Pentru StanL867
Din pacate nu ai raspuns la "Mai intreb o data, daca ai o evidenta cantitativ-valoric, pentru ce sa ti evidenta la pret de vanzare?".
Intreaba firma de contabilitate ce inseamna "raport de gestiune" daca iti cere.
Spune firmei de contabilitate ca nu are nici un rost ceea ce doreste, adica daca tot ai o evidenta cantitativ-valorica, nu are nici un rost sa il ti la pret de vanzare. Daca ar fi global-valoric, atunci ar avea rost.

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Problema sold raport gestiune

#10 Mesaj de stanescue961 »

Eu v-am dat un exemplu,ca vad ca sunteti foarte derutat.Daca vreti sa tineti raport de gestiune,exemplul meu este valabil si la cei care sunt proprii angajati.Contabila are dreptate sa va ceara raport la pret de vanzare.Dumneavoastra cum vindeti la client marfa/gratis]cu cat a-ti cumparat,sau cu adaos?Deci e clar ca trebuie sa aveti o evidenta la ceeace faceti,iar la sfarsit de an,inventarul ii faceti tot la pret de vanzare,ce e asa greu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema sold raport gestiune

#11 Mesaj de balazse »

Pentru StanescuE961
De ce a cerut contabila corect? De ce ar fi obligatoriu sa am o evidenta la pret de vanzare, in loc de pret de achizitie, o data ce am o evidenta cantitativ-valorica (atenti nu discutam despre "global-valoric")?
Ce legatura are adaosul daca am evidenta cantitativ-valoric?
La inventar, de ce sa fac la pret de vanzare, cand am cantitatea si am evidenta pretului de achizitie?

stanl867
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:31 am

Re: Problema sold raport gestiune

#12 Mesaj de stanl867 »

Pentru balazse: tin evidenta cantitativ valoric la pret de vanzare deoarece asa am fost indrumati de firma de contabilitate.

Eu nu sunt contabil.

Eu am erori la stocuri si la rapoartele de gestiune si nu stiu cum sa rezolv situatia.

De asemeni firma de contabilitate sustine in continuare ca NU SE POATE ALTFEL deoarece eu trebuie sa vad adaosul comercial care este foarte important mai ales ca din aceeasi baza de date care se gaseste pe 1 singur program saga eu fac de toate - intrari, iesiri, procese verbale de schimbare de pret.

Nici nu stiu cum mi s ar modifica modalitatea de lucru daca as avea o gestiune catitativ valorica la pret de achizitie.
Cand as emite bonul, as mai putea vedea adaosul?
La final de zi in raportul de gestiune s-ar vedea iesirile corespunzator cu tot cu adaos?
Sunt multe aspecte de luat in calcul.

Sau unde anume pot vedea cum arata omodalitate de lucru cu o gestiune cantitativ valorica la pret de achizitie? Cum arata un bon emis dintr-o asemenea gestiune? Cum arata inregistrarea unei facturi?
Va spun cu toata sinceritatea ca a devenit un factor de stres major faptul ca nu gasesc deloc o solutie si simt ca aici pe forum e un zid (sustineti anumite practici), la firma mea de contabilitate e alt zid (sutine alte practici), iar eu sunt prostul amendat de anaf. Pentru ca da, exista un ordin in baza caruia cei de la anaf au dreptul sa vada corect ce anume s-a vandut intr-o zi si de ce valoare. Au dreptul sa vada situatia reala a stocurilor, au dreptul sa mi verifice stocurile, am dreptul sa mi inchida magazinul si sa procedeze la o inventariere, etc. Iar eu acum sunt varza, poate mai rau ca unul care nu si inregistreaza marfa deoarece mi se schimba datele in program fara sa fac vreo operatie propriu zisa si nu stiu cum sa oprest asta.

Voi lua incalcul si sa transfer 12.000 de produse din gestiune cantitativ valorica la pret de vanzare intr-o gestiune cantitativ valorica la pret de achizitie daca situatia nu se va imbunatati dupa ce voi face transferul de stocuri si articole intr-un alt saga. Si bineteles daca o sa pot face un asemenea transfer.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Pe masura ce voi face face modificarile, voi reveni cu feedback.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema sold raport gestiune

#13 Mesaj de balazse »

Pentru StanL867
Scuze, dar se pare ca ai primit o indrumare foarte proasta.

Cu asta nu am nici o problema.

Problemele le ai chiar din cauza metodei folosite, iar solutia ar fi sa treci la evidenta la pret de achizitie.

Sustine prost. Adaosul comercial il vezi cand vinzi, in coloana "adaos".

Foarte usor. Cand inregistrezi raportul Z, la fel in coloana "adaos" vei observa valoarea adaosului la nivel de articol. Daca se modifica pretul nu ai treaba cu procesul verbal, doar la nivel de articol modifici pretul si atat.

Creaza o firma noua si introdu cateva facturi si inregistreaza o vanzare.
Cand vine controlul listezi situatia stocului si il prezinti.
In firma noua de test restaureaza baza de date din firma veche, creaza o gestiune noua fara bifa la "la pret de vanzare", transfera stocul de pe vechea gestiune pe cea noua si vezi cum merge.

stanl867
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:31 am

Re: Problema sold raport gestiune

#14 Mesaj de stanl867 »

Multumesc BALAZSE pentru indrumari!

Scrie răspuns