Tip gestiune

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Tip gestiune

#1 Mesaj de dumiter »

Salutare, spuneti-mi va rog daca in cazul unei farmacii veterinare gestiunea marfurilor poate fi tinuta cantitativ valoric la pret de achzitie, sau fiind marfa la raft e nevoie sa aibe pret de vanzare?
Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip gestiune

#2 Mesaj de balazse »

Daca evidenta se tine cantitativ-valoric, atunci ajunge la pret de achizitie.

dumiter
Mesaje: 203
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tip gestiune

#3 Mesaj de dumiter »

Nu imi este clar pentru ca am discutat cu cineva de la Finante si a spus ca daca vinde marfa la raft unde are pretul afisat, ar trebui ca sa aibe pretul de vanzare si pe nir, iar daca gestiunea e tinuta cantitativ valoric la pret de achizitie, pe nir nu apare pret de vanzare.
Deci e legal sa se tina gestiunea cantitativ-valoric la pret de achizitie(fara pret de vanzare pe nir) avand marfa la raft cu pret de vanzare afisat?

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Tip gestiune

#4 Mesaj de stanescue961 »

Pai daca pretul de vanzare nu apare nicaieri,atunci de unde stiti cu cat sa vindeti marfa,o vindeti cu cat a-ti cumparat si faceti ,,munca patriotica,,?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip gestiune

#5 Mesaj de balazse »

Pentru DumiteR
Persoana de la finante a spus un punct de vedere propriu sau un raspuns oficial un o solicitare scrisa? Pretul de vanzare ai oblgatia de a fi afisat peste tot, deoarece este o obligatie care il impun cei de la protectia consumatorilor.
Ce legatura are modul de evidentiere a bunurilor si vanzarea lor si modul de afisare a preturilor? De ce nu ar fi legal evidenta cantitati-valorica la pret de achizitie?
Cum am mai mentionat pe forum, daca ai o evidenta global-valorica, atunci este normal sa ai evidenta la pret de vanzare, deoarece nu stii cum sa descarci gestiune la vanzare.

Pentru StanescuE961
Cum adica nu apare nicaieri? Apare setat in meniul "articole", apare afisat la raft.
De ce sa faci "munca patriotica"? Unde scrie ca doar atunci poti vinde un produs la x+1 doar daca in evidenta de gestiune il tii la x+1?

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: Tip gestiune

#6 Mesaj de stanescue961 »

Dl.si bunul meu prieten,eu stiu ca d.voastra sunteti AS,in toate,nu va contest meritele,dar teoria e teorie si...ne omoara practica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip gestiune

#7 Mesaj de balazse »

Pentru StanescuE961
Nu sunt deloc un "AS" (m-as bucura eu, dar nu am norocul), si nu discutam despre teorie, ci efectiv despre practica.
Atunci cand vine controlul, daca poti lista din program o lista a stocurilor, atunci ii trebuie sa ajunga. Pana la urma ii important sa ai o evidenta din care se poate identifica stocul existent.

Scrie răspuns