Plata furnizori facturi cu minus

Mesaj
Autor
serbana225
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:32 pm

Plata furnizori facturi cu minus

#1 Mesaj de serbana225 »

Buna ziua,
De la ultima varianta de program, Saga a anulat vizualizarea facturilor cu minus in detalierea facturilor din Jurnalul de banca, din plati. Din acest motiv suntem "obligati" de program sa facem mai multi pasi pentru inregistrarea platilor facturilor cu minus: mai intai verificam ce facturi cu minus sunt prinse in ordinul de plata, apoi scriu facturile respective pe o foaie sa le identific in Intrari, apoi dau plata la fiecare in parte pentru ca altfel programul nu ma lasa, apoi ma intorc in banca sa inregistrez Op cu suma ramasa pe facturile cu plus. Inainte de ultima versiune exista posibilitatea sa scriem zuma 0 (zero) la plata si in fereastra de facturi apareau si facturile cu minus pe care le puteam selecta impreuna cu cele cu plus. Puteau aparea erori, intradevar, daca nu dadeam apoi o verificare fisa furnizor, unde mai ramaneau neplatite facturi cu minus desi erau platite. Dar un contabil vigilent, atent le observa si corecta. Din cauza acestor erori, a aparut aceasta modificare de program, care insa ne da si mai multe batai de cap, dar mai ales timp pierdut fff.mult la firmele cu multe facturi cu minus: service auto, farmacii, magazine... Am solicitat pe mail la Saga reintroducerea posibilitatii vizualizarii facturilor cu minus la plata, dar nu am primit raspuns afirmativ. Numai eu am aceasta problema? Se mai confrunta cineva cu asta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata furnizori facturi cu minus

#2 Mesaj de balazse »

Aceasta modificare nu de la ultima versiune apare, ci de mai multi ani, parca incepand cu introducerea optiunii de "TVA la incasare".
In mod normal factura cu minus il asociezi cu o factura de plus, adica factura storno il asociezi cu factura pozitiva, iar prin casa/banca incasezi valoarea ramasa din factura pozitiva.

serbana225
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:32 pm

Re: Plata furnizori facturi cu minus

#3 Mesaj de serbana225 »

Modificarea este de la ultimele versiuni de anul acesta. Ce ne facem daca nu sunt facturi neachitate in urma, fiind toate platite? Vin facturile cu minus si nu avem cu ce sa le reglam stornarea si chiar furnizorul scrie pe chitanta si facturile cu minus alaturi de cele cu plus..... Iar daca am factura cu minus inaintea facturii cu plus, reglarea stornarii nu se poate face. Atunci, treci la munca manuala in Intrari si dai plata la zecile de facturi cu minus, individual, apoi de suma respectiva faci si plata de aceeiasi suma la facturile cu plus....o intreaga pierdere de timp...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata furnizori facturi cu minus

#4 Mesaj de balazse »

Atunci ramane optiunea mentionata, adica inregistrezi chitanta pe doua pozitii, o data pentru factura pozitiva, dupa care separat pentru factura cu valoarea negativa.
Doar echipa Saga poate decide de orice modificare a programului.

Scrie răspuns