decizie scopuri tva

Mesaj
Autor
huzurui
Mesaje: 69
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

decizie scopuri tva

#1 Mesaj de huzurui »

Buna ziua,

Am depus dosarul pentru inregistrare in scopuri de tva in data de 15.06.2012
si nici pana acum nu am primit decizia, eu fiind in concediu medical nu am avut cum sa ma interesez de dosar, acum am fost la ei si mi-au zis ca nu gasesc dosarul , administratia mutandu-se din str roma in str londra, le-am facut o notificare cu documentele in copie si a doua zi mi-au gasit dosarul, dar problema e ca acum mi-au zis ca nu-mi poate da decizia decat cu luna august, desi firma are achiziti si facturi emise in luna iulie cu tva, nu stiu cum sa fac sa o conving pe inspectoare sa-mi dea decizia cu o data anterioara, eu am nevoie sa-mi recuperez tva-ul lunii iulie, am citit in ordin si acolo la art 5 alin1 la inregistrarea in scopuri de tva cf art 153 alin 1 lit a , decizia se obtine in termen de 3 zile lucratoare de la data depunerii cererii de inreg in scopuri de tva si a anexei 2, deci eu trebuia sa fiu platitoare din luna iunie , chiar nu stiu ce sa fac in acest caz,am nevoie de un sfat sau un nume de inspector la AFP sector1 care sa ma ajute,chiar nu stiu pe nimeni.

Va multumesc anticipat

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: decizie scopuri tva

#2 Mesaj de apetrem »

Nu cred ca-ti vor da cu iulie, ca asa e sistemul ...
Ce poti face este sa colectezi si sa deduci tva din iulie si
sa il declari la regularizari, in primul decont de dupa atribuirea codului de tva.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: decizie scopuri tva

#3 Mesaj de balteanuc692 »

Degeaba iese decizia de inregistrare in scopuri de TVA, sa zicem in 30.06, daca mergeti si semnati pentru decizie in 05.07. Data inregistrarii in scopuri de TVA este data in care semnati ca ati primit decizia. Aceste decizii nu se vor trimite niciodata prin posta catre contribuabil, trebuie ca, contribuabilul sa mearga sa semneze pentru ea. In cazul Dumneavoastra, ati semnat pentru decizie in august...
Marian, e inregistrare prin optiune, nu prea cred ca e corect sa colecteze si sa deduca inainte de decizie, s-a inregistrat prin optiune conf. art. 153 alin. 1 lit. a....

Scrie răspuns