Fisa sintetica totala (FISA ROL) - LEGENDA

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
carjean534
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 15, 2008 12:00 am

Fisa sintetica totala (FISA ROL) - LEGENDA

#1 Mesaj de carjean534 »

Are cineva o legenda, ma rog.. o lista cu toate prescurtarile, abrevierile, codurile si simbolurile din Fisa Sintetica Totala (FISA ROL) de la finante?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

DEC= declaratie
DEC ACC = Decizii accesorii
D=Debit
M=Majorare
Pl=Penalitate daca e la coloana de debit sau Plata daca e pe Incasari
I=Incasare
C_D sau Comp_D = distributie sume din cont unic
SCA=Proces verbal de scadere
DRA=De rambursat
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

Dar SCS, SPAC, SCNS?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Sunt modulele programului lor. Acesta se numeste SACF "Sistem de administrare a creantelor fiscale" si este modular. Din ce am inteles eu, SCS inseamna "Subsistemul creantelor stinse", "SCNS" = Subsistemul creantelor nestinse,SCES = Subsistemul creantelor in executare silita, si cam atit. In rest nu prea mai stiu ce inseamna.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
carjean534
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 15, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de carjean534 »

Multumesc, tomac! 8)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Salut.
Ca tot suntem la Fisa Sintetica Totala...
Am luat o firma care nu a depus cateva declaratii 100 pe 2006 si 2007.
Le-am identificat si le-am depus. Am incercat sa iau doar avertisment pentru nedepunere la termen dar nu mi s-a aprobat. M-am dus pregatit sa platesc amenda de 500 de lei si stupoare... m-au iertat :lol:
Acum vine buba:
Firma a platit luna de luna si in termen toate datoriile catre bugetul de stat si catre bug. asig. soc. chiar daca declaratiile nu erau depuse. Am cerut luna de luna Fisa Sintetica Totala si banii erau in plus in conturile unice. (neavand declaratiile depuse, nu era impunere)
Dupa depunerea declaratiilor, au transferat banii din conturile unice ca sa stinga impunerile dar m-am trezit pe Fisa Sintetica Totala la coloana "Dobanda calculata si neinstituita" in dreptul fiecarei declaratii depuse anterior cu sume astronomice, adica inca odata datoriile din declaratii. (asta la 31 martie 2010)
La 04 aprilie 2010 cer alta fisa... au transferat sumele de la "Dobanda calculata si neinstituita"la "Obligatie de plata" si respectiv la "Obligatie de plata neachitata" iar la "Termen de plata/Data platii" cu termenul "neconfirmat".
Dupa depunerea declaratiilor restante si reglarea fisei (au tras din conturile unice exact sumele din declaratii), au mai ramas niste bani in conturile unice fapt ce ma duce la gandul ca sumele cu termenul "neconfirmat" nu sunt inca de plata caci altfel imi trageau banii din conturile unice sa mi le stinga.
Intrebarea mea e:
Ce urmeaza dupa termenul "neconfirmat"? Le confirma si firma e buna de plata?
Ce ar trebui sa fac in cazul asta? Daca cineva a trecut prin asa ceva, as fi foarte recunoscator sa stiu cum a procedat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Daca a platit in termen, la distribuirea din contul unic, pe surse, ar trebui sa dispara acele dobinzi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Toate platile sunt in termen, am OP-urile, cele din 2006 sunt cu valoare de declaratie pe care cei de la administratie nu le-au luat in considerare... Pot sa cer recalculare de dobanzi? Multumesc Tomac, imi dai sperante.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Da, am fost la admin. financiara, mi-au zis sa fac o adresa sa imi recalculeze dobanzile... sper sa iasa ceva.

ciuleil
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Fisa sintetica totala (FISA ROL) - LEGENDA

#10 Mesaj de ciuleil »

Dar CR trecut la coloana 5 (atribut) de la obligatii de plata ? Ce sa fie ?

9 DEC./126000643-/19.10.17 25/10/2017 25/10/2017 D CR 4398

Scrie răspuns