diurna

Mesaj
Autor
ciobanum549
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 06, 2008 12:00 am

Re: diurna

#16 Mesaj de ciobanum549 »

Multumesc.
Totusi.. prevederile respective sunt pentru salariatii detatsati, iar unde am intalnit referiri la personalul detatsat suna asa:
" Personalul autoritatilor si institutiilor publice, delegat sau detasat de conducerea acestora sa indeplineasca anumite sarcini de serviciu in localitati situate la distante mai mari de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca, are dreptul..."
De aici nelamurirea daca sunt sau nu considerati detasati cei din exemplul pe care l-am dat.
Ce parere aveti?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#17 Mesaj de eugen01 »

Despre drepturi / obligatii, angajat/angajator in timpul delegatiei/detasarii putem citi art.42, 43, 44, 45, 46, 47 din Codul Muncii.E vorba de durata...oricum, raman la parerea mea ...sunt deductibile in limitele stabilite de norme.

ciobanum549
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 06, 2008 12:00 am

Re: diurna

#18 Mesaj de ciobanum549 »

Tocmai, din ce scrie in art 42 - 47 CM, nu reiese ca in situatia in care aduc angajati din alte localitati acestia se incadreaza la detasare sau delegare.
Este o situatie diferita angajarea in alta localitate decat cea de domiciliu.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#19 Mesaj de eugen01 »

doar ca o simpla parere..eu tot ca o delegare, detasare o vad.Sau un punct nou de lucrul.Daca acest punct de lucru nou (din alta localitate) nu ar exista, angajatii respectivi ar trebui sa vina la sediul societatii....

deliuc832
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 17, 2008 12:00 am

Re: diurna

#20 Mesaj de deliuc832 »

ART. 55(CF)

Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:

c) contravaloarea folosinţei locuinţei de serviciu sau a locuinţei din incinta unităţii, potrivit repartiţiei de serviciu, numirii conform legii sau specificităţii activităţii prin cadrul normativ specific domeniului de activitate, compensarea chiriei pentru personalul din sectorul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, precum şi compensarea diferenţei de chirie, suportată de persoana fizică, conform legilor speciale


Deci, daca nu sunt incluse in veniturile salarale, nu pot fi considerate avantaje in natura.

stoicam310
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 28, 2006 12:00 am

Re: diurna

#21 Mesaj de stoicam310 »

Contractul de inchiriere a apartamentului incheiat cu proprietarul trebuie inregistrat la Finante pentru a putea deduce cheltuiala cu chiria lunara pe care societatea o achita proprietarului ? Referiror la diurna acordata de privat in suma de 32,50 lei/zi trebuie hotarare sau un acord incheiat intre salariati si conducere ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#22 Mesaj de balazse »

1. Daca nu este inregistrat la finante, inseamna ca proprietarul nu isi declara veniturile deci face o ilegalitate, daca luam logic nu ar fi deductibil.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diurna

#23 Mesaj de fagarasa176 »

1. DA trebuie inregistrat altfel nu aveti cum sa deduceti cheltuiala, dar si cel care inchiriaza o sa plateasaca impozit
2. NU, dreptul la diurna al angajatului este stipulat in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, respectiv:
”Art. 45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau strainatate vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare, al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice."
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#24 Mesaj de balazse »

Pentru FagarasA176
"Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010" nu mai este valabil. :mrgreen:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diurna

#25 Mesaj de fagarasa176 »

Altul nu avem :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: diurna

#26 Mesaj de herganiec »

si uite ca merge si fara contract colectiv de munca.. :) :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: diurna

#27 Mesaj de septimiuv »

fagarasa176 scrie:1. DA trebuie inregistrat altfel nu aveti cum sa deduceti cheltuiala, dar si cel care inchiriaza o sa plateasaca impozit[/i]
pe ce te bazezi? ce legatura are ca si-a dus contractul la administratie cu faptul ca eu deduc sau nu cheltuiala?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diurna

#28 Mesaj de fagarasa176 »

La un control m'i se pare logic sa'ti ceara contractul de chirie nu?
Si daca se observa ca nu este inreg... :roll:
De fapt mda....ai dreptate....il trage de urechi pe cel care inchiriaza nu pe chiriash :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re:

#29 Mesaj de florescuc278 »

[quote="paidolat181"]
diurna deductibila pentru soc. comerciale este de 32.5 lei/zi, cu conditia sa fie pe profit.
In cazul in care firma este pe pierdere, limita deductibila este egala cu diurna pentru bugetari - 13 lei/zi.

Puteti sa ma ajutati -va rog frumos -cu baza legala pentru conditia ca firma sa fie pe profit?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diurna

#30 Mesaj de fagarasa176 »

Din cate stiu eu, si sper sa nu am insel :roll: , nu mai este valabila
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns