diurna

Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#31 Mesaj de eugen01 »

Era prevazut in NM 33 lit.b si NM 34 la art.21 alin.3 (lit.a si b) din Codul Fiscal.Daca nu ma insel au fost abrogate prin 2006 sau 2007. :roll:

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#32 Mesaj de florescuc278 »

Referitor la diurna: pentru un agent de vanzari care primeste diurna in fiecare zi, se poate acorda diurna o data cu salariul prin banca? Am fost intrebata ieri acest lucru si nu am stiut ce sa raspund :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#33 Mesaj de balazse »

Daca a facut decont ii poti platii cv decontului prin banca, totusi nu cred ca ar fi normal sa platesti ca si "salar", oricum depinde cum se faca plata salariilor (adica se face cu op sau prin "alimentare card").

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#34 Mesaj de florescuc278 »

Este vorba de un angajat incepand cu data de 1 iulie, deci pana acum nu a primit niciun salariu; va rog frumos, daca se poate sa ma ajutati cu mai multe detalii: care ar fi varianta ok (op sau prin "alimentare card")
- pe langa ordinul de deplasare pe care il face zilnic, trebuie facut si un decont de cheltuieli?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#35 Mesaj de balazse »

Eu zic ca ordin de plata, pe care se va mentiona ce se va platii, deoarece nu poti sa treci "diurna".
Delegatia are pe verso un decont care se completeaza cu cheltuielile/platile efectuate pe parcursul delegatiei (inclusiv diurna), de aceea m-am referit la decont.
De altfel, daca verifici delegatia, vei vedea ca pe langa nr. ordin de deplasare in partea dreapta sus exista si un "depus decontul (nr. si data)".

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#36 Mesaj de florescuc278 »

Va rog sa-mi spuneti parerea pentru urmatoarea monografie:
10.08.2011 - acordare avans calculat cu aprox. pentru o perioada de 30 zile (10 aug - 9 sept) (32.5 lei * 23 zile=747.5 lei)
542.analitic = 5121 700 lei
Pentru perioada 10.08 - 09.09 agentul completeaza zilnic ordin de deplasare, iar pe verso completeaza diurna = 32.5 lei si atunci cand este cazul combustibil, cazare.
- pentru diurna inregistrez zilnic 625 = 542 32.5 lei
- pentru combustibil in intrari, tip B, nedefinit 6022/604, 4426 = 401, cu plata din 542.
La finalul perioadei, pe 10 sept se calculeaza si se plateste diferenta, precum si un nou avans pentru perioada urmatoare 542.analitic=5121
Ceea ce as vrea sa intreb este:
1 Pot acorda diferenta + un nou avans in aceeasi zi?
2. La cantitate combustibil trebuie trecut exact cati litri sau pe total (adica 1)?
3. Pentru bonurile de motorina, daca folosesc 604 ca sa nu fac receptie si bon consum le introduc tot prin intrari?
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#37 Mesaj de balazse »

Eu as sugera ca in loc de 10 aug - 9 sept sa folosesti 01 aug - 31 aug, este mai usor.
1. Eu zic ca da.
2. Depinde cum doresti sa tii evidenta, eu intotdeauna trec "ltr" (dar nu este obligatoriu).
3. Tot prin intrari le introduci, iar la tip alegi "B" (asa cum ai mentionat cu cateva randuri mai sus).

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#38 Mesaj de florescuc278 »

Multumesc pentru raspuns; perioada am ales-o asa pentru ca il avantajeaza pe salariat sa intre banii pe card pe data de 10, o data cu salariul si vrem sa il ajutam. Din cate am inteles, nu ar trebui sa fie o problema, nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#39 Mesaj de balazse »

Salariul ii poti platii separat, nu are legatura decontul cu salariul.
Eu am vazut caz in care salariatul a cerut ca avansurile spre decontare sa i se acorde pe un card, iar salariul pe alt card, pentru a nu incurca banii firmei cu banii personali.
Angajatul poate sa deconteze avansurile si saptamanal, oricum incarcarea salariilor se face separat de plata deconturilor (de obicei).

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#40 Mesaj de florescuc278 »

Nu am specificat faptul ca la calculul avansului spre decontare, pe langa diurna, i se acorda lunar si o anumita suma pentru combustibil (stabilita prin decizie interna).

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#41 Mesaj de eugen01 »

florescuc278 scrie:i se acorda lunar si o anumita suma pentru combustibil (stabilita prin decizie interna).
Trebuie sa se incadreze in aceasta suma ("sarcina de servici" ) ? Sau aceasta suma reprezinta avantaje salariale?
-art.55 alin.2 lit.k si alin.3 , precum si NM aferente (69 - 79 )
-art.296 indice 15 lit.p

stana523
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Re: diurna

#42 Mesaj de stana523 »

Pentru o deplasare interna unde transportul este asigurat cu autoturism propriu este limita de 7,5%.Trebuie sa mai atasez bon de benzina la decont sau e suficient sa calculez benzina la nr. de Km si sa inregistrez ce rezulta? Daca firma este privata si este pe pierdere se mai aplica regula cu 13 lei diurna deductibila iar diferenta, daca este mai mare, nedeductibila?
De fapt vreau sa intreb daca hot. 1860/dec.2006 e valabila doar pentru institutii publice sau se aplica si la privati.

multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#43 Mesaj de eugen01 »

1.Diurna si situatie financiara a societatii.Pagina doi a acestui topic;
2.Valabilitate HG 1860.Legatura dintre prevederile HG 1860 ( si HG 518/1995) o face art. 21 alin.3 lit.b din Codul Fiscal "suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice";
3.Decontarea se face pe baza documentelor justificative.In opinia mea, pe un BF de combustibil nu apare consumul, deci trebuie facute calcule conform normelor pentru deducerea sumei ce se va deconta salariatului.
Ca o simpla presupunere, cred ca e de ajuns cererea salariatului (sau aprobarea delegatiei de catre manager ?) in care e specificata distanta, data etc... de asemenea cred ca Bonurile Fiscale de combustibil ar fi irelevante (in acest caz), caci nu societatea e cea care beneficiaza de serviciile Petrom (Lukoil, OMV etc...) sau, mai academic vorbind, combustibilul nu e consumat de activele societatii.Societatea in baza unui act legislativ deconteaza o suma, rezultata a unui calcul.Nu cred ca e nevoie ca salariatul sa faca dovada ca a alimentat e de ajuns sa dovedeasca ca a efectuat deplasarea.
(simple pareri)

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: diurna

#44 Mesaj de robut652 »

asa am facut si eu mergand pe ideea ca administratorul a acceptat deplasarea cu masina personala iar calculul este facut in functie de consumul acceptat prin lege si nu la bunul plac. Si m-am gandit ca angajatul poate avea plinul facut deci nu avea cum sa mai alimenteze ca sa dovedeasca cu bon fiscal.
multumesc frumos!

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: diurna

#45 Mesaj de dragosm683 »

robut652 scrie:asa am facut si eu mergand pe ideea ca administratorul a acceptat deplasarea cu masina personala iar calculul este facut in functie de consumul acceptat prin lege si nu la bunul plac. Si m-am gandit ca angajatul poate avea plinul facut deci nu avea cum sa mai alimenteze ca sa dovedeasca cu bon fiscal.
multumesc frumos!
Oare s-a schimbat ceva in ceea ce priveste delegarea , deplasarea sau diurna de la 01.02.2013 ?

Scrie răspuns