diurna

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: diurna

#46 Mesaj de septimiuv »

da

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: diurna

#47 Mesaj de dragosm683 »

Ce ?

Modificarile din 2013 in ceea ce priveste detasarea/ delegarea salariatilor sunt aduse de OG nr. 8/2013.
"Articolul 55 alineatul (2), literele i) si j) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"i) indemnizatia primita de angajati pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, precum si orice alte sume de aceeasi natura, pentru partea care depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice;".

Anume ce s-a modificat privind diurna ?

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: diurna

#48 Mesaj de licav804 »

Sunt impozitate ca venituri de natura salariilor acele sume care depasesc partea deductibila a indemnizatiei adica de 2,5 ori diurna stabilita pt bugetari. Pana cand vor face modificari la titlul II, asa spunea Manolescu ieri la un seminar al CF ca vor modifica in viitorul nu se stie cat de apropiat..., aceste sume se vor impozita si la nivelul societatii prin considerarea ca nedeductibila a acestei parti a cheltuielii. Recomandarea secretarului de stat a fost sa evitam in aceasta perioada acordarea indemnizatiilor peste pragul de deductibilitate ca sa evitam dubla impunere. Nu rea, parca, printre garantiile oferite de stat privind fiscalitatea, evitarea dublei impuneri?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#49 Mesaj de balazse »

Si asa sumele in lei deja sunt de rasul lumii, sa nu mai vorbim despre plafonul pentru obiecte de inventar/mijloace fixe.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diurna

#50 Mesaj de tomac »

Eu zic că s-ar câștiga un proces pe tema asta. Pentru că dacă ele sunt impozitate la salariat și sunt și taxate cu contribuții salariale, atunci nu mai vorbim despre depășire de indemnizații de deplasare ci despre drepturi salariale, prevederea de la impozitul pe profit devenind caducă, lipsită de orice substanță.
Mai mult, nu s-ar respecta principiile fiscalității așa cum sunt ele descrise la art.3, în special cel de la lit.b. Dar, ați remarcat că nerespectarea acelor principii nu este sancționată de legiuitor?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: diurna

#51 Mesaj de licav804 »

Nu a fost foarte incurcat secretarul de stat. A spus ca, atata vreme cat le-a scapat prevederea de la titul II, opereaza de drept ambele formele de impozitare asupra acestor sume si ca au in vedere...in viitorul apropiat...sa facem sesizari ...ca sa nu scape ceva din vedere...
Adevarul este ca, daca i-am bombarda suficient cu sesizari si solicitari, poate ar fi diferita situatia.
Pe de alta parte, daca anumite societati ..cu greutate care inregistreaza pierdere fiscala, si nu puteau deduce taxa aferenta ch de protocol, au facut suficient lobby cat sa obtina deductibilitate pt taxa aferenta achizitiilor de servicii si bunuri destinate acordarii gratuite, si guvernul a dat curs necesitatilor mediului de afaceri...noi cu ce ne-am ales? cu un tratament diferentiat, pe de o parte pt ch cu protocol si pe de alta parte pt taxa aferenta acestor cheltuieli? Adica o evidenta ingreunata.
Ma gandeam cum sa evidentiem din start taxa deductibila si nedeductibila aferenta protocolului pt ca ulterior o sa fie greu de stabilit la finele trimestrului. Parca trimestru am citit dar ma gandesc ca ar trebui sa fie de fapt perioada, luna sau trim, dupa caz. Pentru 2012 se procedeaza dupa reglementarea veche, cu autofactura pana in perioada in care se depun sit fin.
Revenind, daca 6231 este specificat in conturile implicite ca fiind ch cu protocol si programul calculeaza suma deductibila la calculul profitului brut, doua analitice care sa culeaga taxa ca deductibila si nedeductibila de la momentul introducerii achizitiei si de care sa ne folosim ca si baza pt deductibilitatea taxei, ar putea de folos?
In fapt, poti sa identifici de la momentul inregistrarii facturii daca bunurile sunt de valori superioare unei 100 si sa stabilesti taxa deductibila si sti de la inceput daca te simti in stare sa dovedesti ca serviciile restaurant au fost sau nu achizitionate in scop economic si sa le si tratezi intr-un fel sau altul.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#52 Mesaj de eugen01 »

Septimiu>
Diurna externa?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: diurna

#53 Mesaj de septimiuv »

oricare ai fi ea

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: diurna

#54 Mesaj de florescuc278 »

As dori si eu sa aflu mai multe despre modul de lucru cu diurna si ordine de deplasare de la colegii cu experienta in aceasta privinta; si nu ma refer acum la notele contabile.
Se ia ca ex: Un administrator, angajat in functia de agent comercial care primeste zilnic diurna de 32.5 lei pentru deplasarile efectuate; deductibilitate combustibil: 100%. Sediul firmei este si locuinta administratorului.
Pe spatele fiecarui ordin (decont) se trec: diurna si cand e cazul, BF combustibil.
1. Cum procedati cu ordinele de deplasare? Se efectueaza zilnic cate unul? (ma gandec ca se strang atat de multe intr-o luna, d-apoi intr-o perioada mai mare...). Se poate face un ordin pe o perioada mai mare, chiar daca nu am cheltuieli cu cazarea?
2. Bonurile de combustibil le introduceti pe fiecare la data respectiva, sau le cumulati cumva si le introduceti pe toate la sfarsit de luna? La mine se strang cam 20 chiar 25 BF pe luna, ceea ce inseamna 25 de intrari...
Astept cu interes parerile voastre.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diurna

#55 Mesaj de balazse »

1. Delegatiile se completeaza pe perioada in care a fost in delegatie, daca in fiecare zi revine atunci faci pentru fiecare zi o delegatie.
2. Bonurile le inregitrezi fiecare in parte (utilizeaza combinatia de "copiere"+"alt", dupa care lipire, astfel iti copiaza tot documentul).

Scrie răspuns