ajutor inregistrare amortisment dupa reevaluare

Mesaj
Autor
fodore
Mesaje: 172
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

ajutor inregistrare amortisment dupa reevaluare

#1 Mesaj de fodore »

La data de 31.12.2012 s-a facut reevaluarea ,am facut inregistrarea contabila la valoarea neta la imobilizari din programul Saga :
2812=212 3764,17 lei (amortisment inregistrat pana la data reevaluarii)
212=105 3848,21 lei .
Pana aici cred ca e ok ,s-a inchis amortizarea inregistrata pana la data de 31.12.2012 ,dar la calculul amortizarii pe luna ianuarie 2013 ceva nu mi se pare normal deoarece calculul amortizarii se face la valoarea totala a mijlocului fix impartit la durata ramasa si astfel amortismentul dupa mine va fi inregistrat inca odata. Este corect asa mie nu mi se pare ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajutor inregistrare amortisment dupa reevaluare

#2 Mesaj de tomac »

Diferența între valoarea amortizării după reevaluare și cea corespunzătoare valorii inițiale de intrare, este cheltuială nedeductibilă fiscal (e amortizare contabilă, nu fiscală). Evidența se ține extracontabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: ajutor inregistrare amortisment dupa reevaluare

#3 Mesaj de tudosien »

fodore scrie:s-a inchis amortizarea inregistrata pana la data de 31.12.2012
Pai daca s-a inchis inseamna ca nu mai e!
fodore scrie:calculul amortizarii se face la valoarea totala a mijlocului fix impartit la durata ramasa si astfel amortismentul dupa mine va fi inregistrat inca odata
Noua valoare data in urma reevaluarii este valoarea de amortizat si nu "inca odata" pentru ca ce amortizasei pana la reevaluare ai anulat.

Scrie răspuns