obiecte de inventar

Mesaj
Autor
iacobc988
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

obiecte de inventar

#1 Mesaj de iacobc988 »

Cum procedati la achizitionarea unui obiect de inventar sa spunem in valoare de 1500 lei? Dupa ce inregistrati achizitionarea lui(303=401), il dati in folosinta integral sau il amortizati pe o perioada de timp(de cate luni?) tinand cont de marimea activitatii firmei?
Multumesc!

Avatar utilizator
parteniem797
Mesaje: 26
Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:00 am
Localitate: Caransebes

#2 Mesaj de parteniem797 »

In meniu Operatii>Imobilizari conform claselor de clasificare puteti gasi perioada de amortizare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

Un obiect de inventar nu se amortizeaza, se pune pe cheltuiala la darea in folosinta.
Vezi aici diferenta intre obiect de inventar si mijloc fix:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... t=inventar

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

@Iacobc988
De ce postați la "Legislație" întrebări ce au legătură cu practica în contabilitate?
Vă rog să acordați mai multă atenție modului în care postați!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iacobc988
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de iacobc988 »

nu sunt o obisnuita a forumurilor...imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Stiu ca un obiect de inventar nu se amortizeaza in sensul in care stim ca se amortizeaza mijloacele fixe dar, cateodata, cand avem valori mari ale obiectelor de inventar in firme cu activitate redusa putem opta pentru o asa zisa amortizare a lor...ex: un chios cumpara o vitrina frigorifica de 1500 lei...o punem pe cheltuieli treptat sa zicem pe 1 an sau intreaga suma odata?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Chiar daca - ca si in cazul de fata - exista active fixe de natura obiectelor de inventar.
Este cazul unei imprimante care costa - cea mai ieftina - 150 lei sau 200 lei. Nu pot sa o trec integral pe cheltuiala pentru ca este considerata birotica si o amortizez in 36 de luni.
La active fixe exista si vitrine frigorifice.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#7 Mesaj de balazse »

Eu nu inteleg un lucru, daca codul fiscal defineste mijlocul fix ca codintii "cumulative" valoare mai mare de 1.800 (momentan) si durata mai mare de un an, atunci cum sa pui o imprimanta de 150 lei la birotica (adica mijlox fic)?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de paturcai »

Asa este!
Corect desi spune CUMULATIV (daca o conditie nu este respectata atunci nu e activ fix) totusi in practica o imprimanta este trecuta la birotica.
Dupa cum intalnesti zilnic atat pe forum cat si pe teren, cei de la Control se agata. Nu-i lasa sa se agate!
Geaba le explicam si ne enervam! Ei sustin ca in lista activelor fixe este trecuta imprimanta...
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#9 Mesaj de balazse »

Eu din cate am aflat un obiect de inventar, conform unei politici de contabilitate scrise, sunt 3 situatii de a trece pe cheltuiala:
- la dara in folosinta;
- la scoatere din folosinta;
- 50% la dare in folosinta si 50% la scoatere din folosinta.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#10 Mesaj de apetrem »

balazse scrie:Eu nu inteleg un lucru, daca codul fiscal defineste mijlocul fix ca codintii "cumulative" valoare mai mare de 1.800 (momentan) si durata mai mare de un an
Tot citind Codul fiscal uitam mai mereu de Reglementările contabile ...
"Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii şi deţinute pe o perioada mai mare de un an." Omfp.1752/2005, pct. 64 alin (1)
Dupa cum vedeti, doar conditia perioadei mai mari de 1 an.
Nici o conditie de valoare. De fapt, in contabilitate nici nu exista notiunea
de obiect de inventar ci de materialele de natura obiectelor de inventar,
ceea ce e cu totul altceva. Asa ca ... se poate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#11 Mesaj de balazse »

Nu stiam de acesta, multumesc.

ciobanui711
Mesaje: 44
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#12 Mesaj de ciobanui711 »

Mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deţinută pentru a fi utilizată în producţia sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terţilor sau în scopuri administrative, dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an şi o valoare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, Codul fiscal.art.7.
Eu tot ce am sub 1.800 lei trec direct pe cheltuiala, nici nu mai stiu daca fac bine sau nu...

cerneas
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 21, 2007 12:00 am

ob de inv achizitionat din italia

#13 Mesaj de cerneas »

buna,
am un ob de inventar achizitioant din italia si nu stiu cum sa il dau in folosinta, el nu imi pare ca ob de inventar in lista.
are cineva vreo idee?

multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#14 Mesaj de balazse »

Cand ai facut inregistrarea la "intrari - valuta" ai ales la tip "obiecte de inventar"?
Daca da atunci mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" - > "dare in folosinta obiecte de inventar" -> apesi pe adaug, alegi gestiunea, salvezi (in partea de sus) -> mai jos apesi pe adaugi alegi produsul introduci cantitatea, salvezi si validezi.
Cam atat.

cerneas
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 21, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de cerneas »

da am facut ceea ce ai zis dar nu imi recunoaste ob de inventar pt ca este introdus pe valuta, nu il vede. pana la urma ma gandeam sa il dau in folosinta manual in articole contabile.

ms mult de raspuns

Scrie răspuns