compensare cheltuieli modernizare imobil inchiriat

Mesaj
Autor
patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

compensare cheltuieli modernizare imobil inchiriat

#1 Mesaj de patrum601 »

Buna ziua!

Nu sunt un contabil cu o mare experienta si va rog frumos sa ma verificati si pe mine in urmatoarele inregistrari contabile si sa ma ajutati sa le finalizez

Am o societate care-si desfasoara activitatea in imobil inchiriat de la o pers.fizica . Lunar platesc chelt.cu chiria inregistrand art. contabil
612= 401 si 401=5121.

In luna decembrie a fost prelungit ctr.de inchiriere prin act aditional ptr. o peri.de 24 luni incepand cu 01.01.2009 . In contr.de inchiriere s-a mentionat ca toate chelt.cu modernizarea spatiului se vor efectua de catre societatea mea (eu achit toate facturile) cu acordul proprietarului iar c/val lucrarilor se va compensa cu chiria pe care o datoram lunar.

Am efectuat o serie de lucrari de modernizari (incheiate cu proc.vb.de receptie semnat si de catre proprietar ptr.confirmarea cheltuielilor) pe care le-am inregistrat in debitul ct.231 direct .
Pentru ca nu eu sunt proprietarul cladirii am ales mai departe ca si op.ctb. :
212 (cladiri inchiriate)= 231 cu 8.000 lei
Inregistrez in paralel chiria anticipata :
471 = 401 cu 8.000 lei
Lunar voi avea :
612 = 471 ( pana mi se stinge suma in avans platita )
si 681 = 281 ( amortizarea modernizarii calculata pe perioada valabilitatii ctr.de inchiriere) .

M-am blocat cand am constatat ca furnizorul (proprietarul cladirii) are sold si nu stiu cum sa apara ca si achitat.

Multumesc frumos






:?:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Cred ca o vizita pe unde s-a mai discutat acest subiect e bine-venita.
Toate nelamuririle se vor lamuri dand click pe legatura de mai jos:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... hlight=231
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de patrum601 »

Am citit mesajul dar tot nelamurita sunt .
Chelt.cu modernizarea le-am dus in 231 , am facut op. 212 =231 si am in vedere si amortizarea dar ceva imi scapa . Nu cumva nu mai am voie sa inregistrez eu amortizarea daca eu imi recuperez banii de la proprietar ?
Pe undeva imi dublez cheltuiala : pe cea cu chiria este normal sa o inregistrez dar si amortizarea ?
Problema mea este ca raman cu un furnizor neachitat desi am stabilit cu el sa nu mai platesc chirie pana nu mi se acopera toata cheltuiala cu modernizarea .

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

In situatia data asa este amortizarea nu se mai calculeaza. Nu pot amortiza atata vreme cat primesc banii cu taraita inapoi pe cheltuiala amanata stransa in 231.
Daca pe cheltuieli le-am dus in 231 atunci fac amortizare dar in acelasi timp fac si venit la 231 = 722 cu rata chiriei, si scad concomitent si 212. La final 212 va fi zero, 231 va fi zero.
In debit 231 nu sunt cheltuieli.
Nota a fost:
231 = 404/401 pentru 100 lei Nu s-a utilizat corect contul de materiale (3021) si s-a preferat tecerea directa in 231 a materialelor cumpararte.
212 = 231 pentru receptie.
Monografia data de mine in exemplu este corecta, si nu complica lucrurile.
Eu unul m-as gandi sa stornez inregistrarile de dinainte si ass merge corect.
Altfel - asa cum era si observatia de mai sus - cheltuielile se dubleaza.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns