contul 371

Mesaj
Autor
felead1
Mesaje: 59
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am
Localitate: Deva

contul 371

#1 Mesaj de felead1 »

Cine imi da raspuns la urmatoarea intrebare : Stocul de marfa dintr-un bar este exprimat in valoarea de vanzare ? Adica : eu cumpar un suc cu 1,5 lei
( fara TVA ) si il vand cu 4 lei ( TVA si adaos comercial inclus in pretul asta). La sfarsit de luna am un stoc de 250 sucuri in valoare de 1000 lei ( evaluat la pretul la care il vand eu ) . Atunci, in soldul contului 371 regasesc valoarea de 1000 lei, sau valoarea stocului ce imi apare in balanta este fara TVA si adaos comercial ? Nu stiu daca m-am facut inteleasa ! :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

In contul 371 ai 1.000 (sold contului 371 reprezinta stocul la valoarea de vanzare).

felead1
Mesaje: 59
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am
Localitate: Deva

#3 Mesaj de felead1 »

asa am dedus si eu din ce am citit; pun intrebarea asta ptr ca pe la noi prin oras a inceput sa mearga garda financiara in control, si cica cer balanta la 31 dec si stocul de marfa la aceeasi data, multumesc ptr raspuns

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

felead1 scrie:asa am dedus si eu din ce am citit; pun intrebarea asta ptr ca pe la noi prin oras a inceput sa mearga garda financiara in control, si cica cer balanta la 31 dec si stocul de marfa la aceeasi data, multumesc ptr raspuns
De obicei, la incep de an, pana la 30 ian, garda verifica inventarierile anuale....decizia de inventar, p/v de inventar casa si banca..inventarele stocurilor (marfa , mater)....cine n-a avut timp sa le faca in ian, pica in plasa...si ei asta cauta !! :roll:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Scrie răspuns