completare 101 , va rog mult de tot.....

Mesaj
Autor
alupeio634
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am

#16 Mesaj de alupeio634 »

paturcai scrie:Daca in decl 100 am declarat tot anul ZERO, si eu las randuk respectiv in decl 101 necompletat ce nu este corect?
mi se parea corect sa pot trece zero fiindca asa am declarat in decl. 100, nu am lasat spatiu necompletat sau am scos din decl. acea componenta a vectorului fiscal. tot anul am fost pe pierdere si tot anul (4 trimestre) am decl. in decl. 100 val. zero la imp. pe profit

ma rog, daca asa s-au gandit legiuitorii ca e bine ... asa sa fie ! am crezut ca-mi scapa mie ceva ...

ms mult pt raspuns. :D

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#17 Mesaj de balteanuc692 »

Am si eu o intrebare despre 101.. :roll:

Daca in anul 2006 am la randul 39-pierdere fiscala de recuperat in anii urmatori suma de -21.323, unde o trec in declaratie in anul 2007? La randul 38-pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti? (Declaratiile sunt depuse deja dar nu cred ca au fost depuse corect. In declaratia din 2007 la randul 38 nu am trecut nimic.)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de paturcai »

In locul tau as face o vizita la Adm Financiara sa vad cum stau pentru ca din cele scrise rezulta ca pur si simplu ai lasat declaratia 101 cu sume de plata si nicdecum de recuperat.
Daca ai pierderi din ani precedenti trebuie sa le treci ca sa iti iasa "cheia".
Cine este cheia?
Cheia este randul 48 si 49 care iti spun ce mai ai de plata sau ce ai de recuperat.
Daca ai avut pierderi din ani precedenti, baza asupra careia se aplica impozitul pe profit trebuia sa fie mai mica.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de balteanuc692 »

Nu le-am facut eu, aia e buba. Declaratiile 101 pe care le am pe 2006 si 2007 ...ultimul rand completat e randul 39 cu sume negative. Restul...gol :roll:

baciue717
Mesaje: 30
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

#20 Mesaj de baciue717 »

Plssss help!

Sunt incepatoare si cu saga si cu contabilitatea.

Am preluat o firma incepand cu luna ianuarie. Spuneti-mi va rog ce date trebuie sa preiau.......pentru ca saga sa imi calculeze 101 pe anul 2008. De fapt eu am inceput sa operez luna ianuarie......si am preluat balanta din dec 2008.
Ce alte date trebuie sa preiau, si unde, pt a-mi calcula saga 101/2008

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#21 Mesaj de paturcai »

SAGA nu poate calcula pentru date contabile neintroduse declaratia 101.
Cu balanta in mana si cu programul de la Finante faci aceasta declaratie 101 care nu este o mare nenorocire.
In SAGA declaratia 101 se afla acolo unde dai inchidere de luna, iar la luna iti alegi DECEMBRIE 2008. Vei vedea o ultima eticheta (sau penultima pe care scrie Decl 101). Daca ai fi lucrat macar DEC 2008 acolo ai fi avut ceva noroc.
Tot ca o lipsa de noroc imi permit sa iti atrag atentia ca termenul limita de depunere a declaratiei 101 a fost ieri 15.04.2009.
:cry:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

baciue717
Mesaje: 30
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

#22 Mesaj de baciue717 »

paturcai scrie:SAGA nu poate calcula pentru date contabile neintroduse declaratia 101.
Cu balanta in mana si cu programul de la Finante faci aceasta declaratie 101 care nu este o mare nenorocire.
In SAGA declaratia 101 se afla acolo unde dai inchidere de luna, iar la luna iti alegi DECEMBRIE 2008. Vei vedea o ultima eticheta (sau penultima pe care scrie Decl 101). Daca ai fi lucrat macar DEC 2008 acolo ai fi avut ceva noroc.
Tot ca o lipsa de noroc imi permit sa iti atrag atentia ca termenul limita de depunere a declaratiei 101 a fost ieri 15.04.2009.
:cry:
iti multumesc frumos pt raspuns.
Declaratia am depus-o la timp, am facut-o cu programaul MF. "cu balantele in mana"
Ma gandeam ca avand totusi toate balantele (adik 12.2007-122008) se poate face cumva si in saga.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#23 Mesaj de paturcai »

Atunci nu mai este nicio problema.
Bravo!
Eu ma bucur cand aud ca la cat de cocosati suntem de raspunderi si de interpretari mai si reusim sa mai respectam termenele....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

baciue717
Mesaje: 30
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

#24 Mesaj de baciue717 »

paturcai scrie:Atunci nu mai este nicio problema.
Bravo!
Eu ma bucur cand aud ca la cat de cocosati suntem de raspunderi si de interpretari mai si reusim sa mai respectam termenele....
pai si daca nu le depunem???? cineva spunea aici pe forum de o greva generala, pentru a stopa "impozitul forfetar"....................sa nu mai depunem nici o declaratie si nici un bilant.....cu siguranta nu rezolvam nimic.......si tot pe noi ne cocoseaza.

Inca un lucru te rog frumos, daca m-ai inteles ca sunt incepatoare :) poate ma va ajuta pe viitor.
Daca as fii operat si luna decembrie.........la datele de preluare...ce balanta as fii introdus? si ce luna selectez ca incepere a folosirii programului?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#25 Mesaj de paturcai »

Luna de incxepere a programului va fi cu siguranta ianuarie 2009.
Soldurile lui Decembrie vor fi date de preluare pentru ianuarie 2009 (apasand pe butonul preluare balanta).
Soldurile la clienti si la furnizori trebuie sa le preiei introducand pentru furnizori facturi cu numere fictive FARA TVA cu soldul pe care il au:
Este bine sa introduci soldurile la furnizori si la clienti pentru inceput si abia dupa aceea sa treci la preluarea soldurilor cu PRELUARE BALANTA.
Exemplu:
La intrari, am furnizorul GIGI srl care are un sold 1.013,25 lei
In partea de sus voi trece numar 1 (ca factura de intrare), voi trece la denumire furnizor: GIGI, daca acest furnizor nu exista (si sigur nu exista) il voi crea (imi va aparea o fereastra in care sunt invitat sa-l creez (codul fiscal pentru platitorii de TVA sunt cu RO in fata: RO1234567) pun data de 01.01.2009 la scadenta aceeasi data si salvez.
In partea de jos, voi alege in prima coloana NEDEFINIT, la explicatie voi trece: Preluare sold, la cantitate voi trece 1, la TVA voi trece ZERO iar la TOTAL voi trece 1.013,25, la contul contabil voi trece 899), salvez si validez.
Asa vei face si la clienti.
Restul vine de la sine.
Un sfat: Inainte de a solicita ajutor pe forum, cauta printre sutele de postari si daca nu gasesti atunci sa deschizi un topic nou si sa soliciti ajutor.
Colegii de pe forum mai vechi te vor zgaltai un pic (nu sunt rai; toti sunt niste oameni buni) pentru ca ei vor sa nu mai citeasca despre lucruri deja cunoscute. Ai sa fii si tu veche si o sa ai aceleasi pareri.
In masura in care un coleg are timp sa raspunda iti va raaspunde, nu dispera!
Daca simti ca poti sa ajuti cu o indrumare cat de mica, sa nu te sfiesti si sa dai raspuns celui care solicita o mana de ajutor.
In cazul in care nu te corecteaza nimeni inseamna ca raspunsul este bun. Si chiar daca te corecteaza cineva, nu dispera!, toti gresim!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

baciue717
Mesaje: 30
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

#26 Mesaj de baciue717 »

Scuza-ma, adik daca operez si luna decembrie in saga.............."Luna de incxepere a programului va fi cu siguranta ianuarie 2009"? si..."Soldurile lui Decembrie vor fi date de preluare pentru ianuarie 2009 (apasand pe butonul preluare balanta)?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#27 Mesaj de paturcai »

Daca vrei sa incepi cu Decembrie 2008, preiei soldurile lunii Noiembrie PE CUMULAT si lucrezi decembrie. Iar luna de incepere a folosirii programului va fi Decembrie 2008.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

berteanc
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 19, 2007 12:00 am

declaratia 101

#28 Mesaj de berteanc »

buna ziua

va rog sa ma luminati!:)
anul trecut trim 3 am avut imp pe profit = 57 lei
pe trim 4 am avut imp pe profit = 48 lei
in decl 100 am decl pe ultimul trimestru 57 lei si l-am si platit. deci ar veni 9 lei de recuperat.
in decl 101 mi-a dat 9 lei de recuperat dar am depus-o in 15.04.2009.
termenul de depunere a declaratiei 101 daca ai impozit pe profit de recuperat era 25.01.2009? daca am declarat doar in 15.04.2009 dar am platit in ianuarie ce se poate intampla?

multumesc
crina

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#29 Mesaj de apetrem »

Ai procedat corect.
Acolo scrie scadenta platii, nu termenul de depunere;
In situatia prezentata scadenta platii este 25 ianuarie.

berteanc
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 19, 2007 12:00 am

declaratia 101

#30 Mesaj de berteanc »

multumesc de raspuns. si eu credeam ca am procedat corect pana mi-a zis cineva ca trebuia s-o depun pana in 25 ianuarie, si intrasem in panica.:). sper sa fie bine.
acuma impozitu pe profit de recuperat din anul trecut pot sa-l recuperez in primul trimestru din anul acesta. cred ca asa e.:)

mersi. o zi buna

Scrie răspuns