transport la achizitii intracomunitare

Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

transport la achizitii intracomunitare

#1 Mesaj de ionascus »

In cazul unei achizitii intracomunitare, am pe aceeasi factura marfuri in valoare de 1000 euro, transport 50 euro. In acest caz, transportul de 50 euro:
1. pe ce rand se declara in decontul de tva
2. se declara in D390 sau nu?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Transportul se repartizeaza proportional in costul marfurilor:
Admitem urmatoarea situatie:
1. MARFURI:
a. marfa......100 EUR
b. marfa......500 EUR
c. marfa......400 EUR
TOTAL marfa=1.000 EUR
2. TRANSPORT = 50 EUR
TOTAL FACTURA= 1.000+50 = 1.050 EUR

Repartizarea se va face astfel:
(50/1.000) x 100------->rezultatul se va trece ca o valoare noua pentru pozitia a) din factura
(50/1.000) x 500--------> idem b)
(50/1.000) x 400--------> idem c)

Daca transportul era o factura separata care venea ulterior marfurilor (la 3 saptamanani sa zicem) se considera ca factura separata. Declaratia 390 se ocupa EXCLUSIV de LIVRARI/ACHIZITII DE BUNURI, iar transportul este un serviciu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#3 Mesaj de ionascus »

Asa as fi spus si eu la prima vedere, dar cand am intrat mai amanuntit in problema uitati ce am gasit

In instructiunile de completare la D390
1. Se completeaza, cu tranzactiile intracomunitare efectuate, in urmatoarea ordine:
c) achizitii intracomunitare de bunuri si achizitii de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare (A).

Coloana "Baza impozabila" – valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul client/furnizor (baza impozabila pentru calculul TVA stabilita potrivit prevederilor Titlului VI din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare).

Iar normele la codul fiscal, la pct.21 scrie

21. În sensul art. 1381 din Codul fiscal, baza de impozitare a achiziţiei intracomunitare este egală cu baza de impozitare a livrării intracomunitare efectuate în alt stat membru, care cuprinde elementele prevăzute la art. 137 alin. (2) din Codul fiscal şi nu cuprinde elementele prevăzute la art. 137 alin. (3) din Codul fiscal, şi/sau, după caz, se ajustează în conformitate cu prevederile art. 138 din Codul fiscal. Cheltuielile de transport se cuprind în baza impozabilă a bunurilor achiziţionate intracomunitar numai dacă transportul este în sarcina vânzătorului sau pentru partea din transport care este însarcina vânzătorului

Art. 137 din codul fiscal

(2) Baza de impozitare cuprinde următoarele:
a) impozitele şi taxele, dacă prin lege nu se prevede altfel, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată;
b) cheltuielile accesorii, cum sunt: comisioanele, cheltuielile de ambalare, transport şi asigurare, solicitate de către furnizor/prestator cumpărătorului sau beneficiarului. Cheltuielile facturate de furnizorul de bunuri sau de prestatorul de servicii cumpărătorului, care fac obiectul unui contract separat şi care sunt legate de livrările de bunuri sau de prestările de servicii în cauză, se consideră cheltuieli accesorii.

Scrie răspuns