Produse stoc 0

Mesaj
Autor
pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Produse stoc 0

#1 Mesaj de pascutac »

In gestiunea din Saga am cam 4000 de produse, dar dintre acestea cam 300 de produse au ajuns pe stoc 0 (s-au vandut toate) si nu o sa mai primim aceleasi produse, intrebarea mea este daca pot sa sterg produsele respective (din articole)fara sa afecteze operatiile facute in calculator (iesirile in special, dar si intrarile).

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#2 Mesaj de gagium936 »

Odata facuta o operatiune SAGA nu`ti da voie sa le stergi.
In aceasta situatie ai 2 posibilitati in situatia in care vrei ca nu cumva sa ai miscare la ele din greseala :
- Administrare --> Configurare Societati --> Setari diverse --> bifezi "Nu permit validarea cand stocul devine negativ" (asta daca nu cumva nu ai bifata aceasta optiune)
- Fisiere --> Articole si aici te duci pe fiecare articol in parte si bifezi "Blocat" . In aceasta situatie, SAGA nu iti mai da voie sa faci niciun fel de operatiune cu respectivul articol. Odata blocat nu poti tipari etichete pt el, nu poti sa faci oferta de pret. Si asta pana cand, poate te razgandesti, si daca il deblochezi revine la dispozitia ta.
Eu sincer iti recomand cea de`a doua varianta.
Keep Walking!

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Varianta 2

#3 Mesaj de pascutac »

Ma gandesc sa folosesc varianta 2 , dar daca o sa blochez articolelele, acestea vor mai aparea in momentul in care receptionez marfa? Ma refer la faptul ca operatorii de la facturi sa nu incurce produsele sau nu vor mai aparea articolele respective decat in lista de articole?

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#4 Mesaj de csedoa »

asta e o problema .. daca il blochezi si iti vin din nou trebuie sa le deblochezi inainte sa faci receptia ... si intr-o lista cu peste 1000 de articole te pierzi .. pe mine ma inebunesc mai ales cand fac bonul de consum :evil: caut 15 min prin produse cu stoc 0 .. daca se poate imbunatati sa nu se mai afiseze acele produse in lista ar fi extraordinar !
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#5 Mesaj de gagium936 »

csedoa scrie: daca se poate imbunatati sa nu se mai afiseze acele produse in lista ar fi extraordinar !
O alta posibilitate ar fi sa apara cu alta culoare articolele blocate, si cu un font ingrosat.

In nomenclatorul "Articole" la "Filtrare" exista posibilitatea sa excluzi din lista articolele blocate.
Keep Walking!

Scrie răspuns