nota de lichidare

Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

nota de lichidare

#1 Mesaj de robut »

Buna ziua.
Am o neantelegere cu o fosta salariata(acum este pensionata din 16.04.2009) care ma acuza ca eu, ca si societate, nu i-am trimis nota de lichidare la casa de pensii si din acest motiv nu a primit pensia.Eu cred ca ea trebuia sa fie atenta si sa-si puna toate actele in dosarul de pensionare la casa de pensii,doar nu ma pensionam eu.Voi ce parere aveti?
Multumesc.

botanc
Mesaje: 61
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am
Localitate: BUCURESTI

#2 Mesaj de botanc »

Pentru a va putea ajuta, va trebui sa ne furnizati mai multe detalii.
Ce fel de pensionare a fost ?
Limita de varsta, pensionare anticipata, etc.. ?
La data de 16.04.2009 i s-a incetat contractul de munca si s-a inscris incetarea in cartea de munca ?
Sau s-a inscris in cartea de munca ca "solicita pensionarea cu data de 16.04.2009 ?
In functie de situatia reala va putem ajuta cu informatiile necesare.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de robut »

Salariata a facut cerere de pensionare anticipata, pe care a dus-o la casa de pensii.
Dispozitia de desfacere a contractului de munca a fost intocmita cu data de 16.04.2009 conf. art. 56 lit. d din Codul Muncii, deoarece atunci si-a terminat concediul de odihna cuvenit,si a zis sa-i desfacem CM pentru ca nu mai vine la servici.
In cartea de munca nu stiu ce a scris ITM-ul,oricum ea a primit Decizia de pensionare, probabil vroia sa primeasca si banii imediat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: nota de lichidare

#4 Mesaj de tomac »

robut scrie:Eu cred ca ea trebuia sa fie atenta si sa-si puna toate actele in dosarul de pensionare la casa de pensii,doar nu ma pensionam eu.Voi ce parere aveti?
V-aţi răspuns. Nu e problema angajatorului completarea dosarului de pensie. Persoana în cauză trebuie să depună la casa de pensii toate documentele solicitate de către aceştia. Angajatorul nu are absolut nimic de-a face cu depunerea vreunui document la casa de pensii pentru completarea dosarului de pensie a niciunui angajat. Obligaţiile angajatorului se termină la încetarea contractului de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns