dividende

Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: dividende

#31 Mesaj de promovest96 »

balazse scrie:Ma gandesc ca discutam de asociat unic si nu administrator, deoarece asociatul primeste dividende.
Preferabil sa nu isi scoata, deoarece va trebui sa plateasca sanatate pentru acele sume, percum va trebui sa plateasca cel putin pentru minim pe economie si va face cam un an.
Sincer n-am auzit daca sotul este in CCC sotia pentru un alt copil n-ar putea sa intra in CCC, numai nu stiu cum vor face cu acea luna de schimb, din cate am inteles, dar poate ca este vorba doar pentru perioada de pana la un an.

Da, este asociat unic, dar si angajat pe statul de plata pe functia de adiministrator.
Nu inteleg, de ce sa plateasca sanatate pe ele? Eu stiu ca doar 16%impozit de achita..

Pe avocatnet am gasit asta:
@1. Primirea de dividende nu afecteaza acordarea indemnizatiei pentru CCC.
Dividendele obţinute de asociatul unic la o societate nu se iau în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului, conform prevederilor art. 2 alin. (1) şi art. 3 din OUG nr. 111/2010. Potrivit art. 65 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dividendele sunt venituri din investiţii, acestea se pot reinvesti, odată cu restul sumei obţinute ca profit care se utilizează de obicei tot pentru investiţii.@

Pe legestart gasesc asta:
@Plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în situaţia în care beneficiarii acestei indemnizaţii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;@

Nu stiu ce sa fac..

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: dividende

#32 Mesaj de gramac921 »

Codul Fiscal :

CAP. 3
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate privind persoanele care realizează alte venituri, precum şi persoanele care nu realizează venituri
(prevederile acestui capitol se aplică din 1 iulie 2012)

ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
a) *** Abrogat;
b) investiţii;

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).


ART. 296^28 Stabilirea contribuţiei
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se stabileşte de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza informaţiilor din declaraţia privind venitul realizat sau din declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz.


Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dividende

#33 Mesaj de balazse »

Pentru TontV677
Din pacate asa cum a postat GramaC921 indemnizatia pentru crestere copil nu intra in categoria veniturilor pentru care se calculeaza sanatate, ca urmare esti obligat sa platesti sanatate daca in perioada cand esti in crestere copil.
Stiu caz real din Brasov, unde o mamica a obtinut dobanda pentru depozitul depus la banca. Banca a retinul lunar impozitul pe venitul din dobanzi, dupa care a raportat mai departe ANAF-ului retinerile. Mamica in cauza s-a trezit cu o instiintare de plata si executare silita pentru neplatat fondului de sanatate pentru veniturile din dobanzi, care era mai mare decat dobanda primita.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: dividende

#34 Mesaj de promovest96 »

balazse scrie:Pentru TontV677
Din pacate asa cum a postat GramaC921 indemnizatia pentru crestere copil nu intra in categoria veniturilor pentru care se calculeaza sanatate, ca urmare esti obligat sa platesti sanatate daca in perioada cand esti in crestere copil.
Stiu caz real din Brasov, unde o mamica a obtinut dobanda pentru depozitul depus la banca. Banca a retinul lunar impozitul pe venitul din dobanzi, dupa care a raportat mai departe ANAF-ului retinerile. Mamica in cauza s-a trezit cu o instiintare de plata si executare silita pentru neplatat fondului de sanatate pentru veniturile din dobanzi, care era mai mare decat dobanda primita.
Da, asa este, doar daca nu e in CCC si primeste si salar (de unde i se retine sanatatea), nu mai plateste inca odata la venitul din dividende. Am avut si acest caz.
Intrebarea mea acum este, ce fac, i retin eu 5.5% si firma i vireaza ? Si-i declara el si el si-i achita? Cum fac asta, tehnic? Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dividende

#35 Mesaj de balazse »

In prima faza utilizeaza butonul raspunde si nu citeaza (daca vrei poti sa treci "Pentru Numele" sau "@numele").
Daca nu este in CCC, ci doar este salariat atunci nu ii mai retii 5,5%, ci doar 16%.

veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

Re: dividende

#36 Mesaj de veleal »

Impozitul pe dividende distribuit persoanelor fizice se declara prin D100 si pana in ultima zi din luna februarie prin 205 si in anul 2014? Sau din februarie 2014 se declara in 112? Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dividende

#37 Mesaj de balteanuc692 »

In D 100 se declara pentru perioada cand au fost platite si s-a retinut si virat la bugetul de stat impozitul pe dividende. In D205 trebuia sa se declare pana la sfarsitul lui februarie 2014 daca ati distribuit dividende in 2013. Daca le distribuiti in 2014, veti declara (daca va mai exista) in D 205 pentru anul 2014 care se depune in 2015 pana la sfarsitul lunii februarie 2015.

veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

Re: dividende

#38 Mesaj de veleal »

Am distribuit dividende in luna martie si au vrut sa stiu daca se declara ca anul trecut ca am citit pe avocat net ca din anul 2015 nu o sa mai existe 205 , o sa se declare in 112. Si acuma ma gandeam daca nu se declara in d 112. M-am incurcat in nestiinta.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dividende

#39 Mesaj de balteanuc692 »

Pai ia deschideti o declaratie 112 si cautati creanta care se refera la impozit pe dividende. O gasiti? Dar ia incercati sa deschideti o declaratie 100 si cautati creanta... o gasiti? :D

veleal
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 24, 2012 3:01 pm

Re: dividende

#40 Mesaj de veleal »

In 112 nu este creanta pentru impozitul pe dividende doar Alte venituri . Am trimis deja D100. Mersi.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: dividende

#41 Mesaj de promovest96 »

E ciudat....
....daca o persoana angajata la propria firma ,- sa zicem, are salar mic si -si achita acolo sanatatea 5.5% si in acelasi timp e asociat unic in firma si ridica dividende, mai mari, sa zicem mult mai mari....la acelea nu mai plateste sananate defel pe venitul din dividende(!!)....sa zicem plateste 100 de lei sanatate la venitul salarial si ar fii platit 3000 de lei sanatate la venitul din dividende.

....daca o alta persoana care are contract de munca intr-un loc si inca un PFA...isi achita sanatatea si pe contract si pe PFA...ai doua surse de venit, 2 plati la sanatate...

De ce?

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: dividende

#42 Mesaj de filipn »

buna ziua. administratorul unei societati, asociat unic, nu are salariati, iar el este salariat la alta unitate, ridica dividente. consider ca nu I se retine sanatatea doar impozit 16%. multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: dividende

#43 Mesaj de apetrem »

Asa este.
Marian Apetre

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: dividende

#44 Mesaj de ferenta »

@tontv677
De ce?Simplu, pentru că dreptatea-i o poveste, nici n-a fost şi nici nu este! :P
Ca să nu mai zic câte alte discrepanţe s-au mai discutat pe forum, pe această temă, a asigurărilor sociale de sănătate!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns