Introducerea stocurilor in Saga

Mesaj
Autor
vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Introducerea stocurilor in Saga

#1 Mesaj de vasilec429 »

Buna ziua!

Am deschis o alta firma cu aceasi denumire,la 01.08.2014 si trebuie saintroduc stocurile existente la 31.07.2014.Cum procedez?
Am listat din contabilitatea de la 31.07.2014 situatia stocurilor pe: denumire produs,cod, UM, Gestiune, stoc final, pret mediu, sold final.

Cum fac?

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#2 Mesaj de herganiec »

creati denumirea articolelor in fisiere prima data.
apoi la configurare firma (unde e adresa si cod caen) aveti <preluare stocuri initiale> le adaugati cantitatea si pretul validati si gata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#3 Mesaj de vasilec429 »

Multumesc foarte mult!

Va rog sama mai sfatuiti in situatia:

Am de introdus facturile neincasate pentru fiecare client care are sold la 31.07.2014data de la care am deschis alta firma.
Cum procedez? Am creat analiticile la clienti,am bagat SI,debit/credit precedent si trebuie sa reconstitui soldurile la clienti.

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#4 Mesaj de herganiec »

prin intrari pt furnizori si iesiri pt facturile in sold la clienti neincasati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#5 Mesaj de vasilec429 »

Am cam banuit ca asa dar nota contabila ar fi de fiecare data 411.xx = 707si 4427?
Nu se modifica cont 707 si 4427???


apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#7 Mesaj de apetrem »

Pentru cele introduse cu data anterioara preluarii nu se genereaza note.
Marian Apetre

vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#8 Mesaj de vasilec429 »

Inseamna ca la clienti operatiile sunt: nedefinit, la explicatii scriu Sold, tva 24 sau 19(in functie de data emiterii facturii), cont corespondent 707????

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#9 Mesaj de herganiec »

puteti scrie orice cont pt ca data facturilor o treceti anterioara preluarii balantei si nu se genereaza NC doar se preia soldul pe client respectiv furnizor.
incercati si vedeti cum iese.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#10 Mesaj de stoicat »

Va rog mult,
Lucrez de ceva ani cu programul saga C conta,cu 01.09.2014 vreau sa introduc si stocurile in program (vreau de 2 ani,am mai incercat dar din n motive n-am reusit.... :oops: ) si nu reusesc sa inteleg cum pot prelua in situatia stocurilor,sumele ce le am inregistrate in contul 331-Produse in curs de executie precum si obiectele de inventar in folosinta?

Va multumesc mult

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#11 Mesaj de ferenta »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... re+stocuri
Dar aveţi nevoie şi de Saga C Stocuri.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#12 Mesaj de stoicat »

Multumesc d-na Ferenta,
Citisem subiectul,dar nu am inteles defel cum trebuie sa procedez,nu inteleg nici acum,..
Da am si Saga C Stocuri de vreo 2 sau 3 ani,.. :oops:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#13 Mesaj de ferenta »

Din manualul de utilizare:

Paşii premergători preluării stocurilor:
Pentru o preluare corectă a stocurilor iniţiale, paşii ce trebuie urmaţi sunt:
Se definesc în Fişiere, în această ordine:
- gesiunile cantitativ-valorice
- tipurile de articole
- articolele
Abia după definirea elementelor de mai sus, se va putea trece la preluarea stocurilor iniţiale.
Este recomandat să aveţi liste de inventariere a stocurilor, defalcate pe fiecare tip de stoc în parte, liste ce trebuie să conţină minim: denumirea produsului, cantitatea şi preţul de achiziţie al stocurilor acesta fiind preţul ce trebuie introdus la preluarea stocurilor.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#14 Mesaj de stoicat »

Multumesc mult,
Am facut tot ce scrie acolo,am introdus in preluare stocuri tot:materii prime ,produse finite,marfuri,obiecte de inventar(ct.303),obiecte de inventar in folosinta(8035)asta am introdus dupa primul mesaj,productia in curs de executie (ct.331),....dar:
-in situatia stocurilor stocurilor ,nu-mi apare gestiunea ,,Produse in curs de executie", in ecranul productie nu stiu cum poate fi operata.Am citit cred tot ce s-a scris pe forum,am citit si mesajul D-lui Tomac din 26.02.2014 la subiectul ,,Monografie 711" in care precizeaza:
,,Preluarea soldului contabil e o chestiune simpla:se introduce suma in 331 la preluare date.
La stocuri ,daca se cunoaste componenta ei,in ecranul productie se poate opera pe nedefinit-valoric productia preluata-cu data anterioara preluarii si ulterior se continua colectarea de cheltuieli in productie pana la realizarea ei
"
Ei,asta nu stiu cum sa fac,unde sa bag in ecranul productie?
Produsele in curs de executie reprezinta c/v 8.278 mc masa lemnoasa neexploata de pe o partida de 85 mc.,dupa APV ar rezulta din expoatare lemn rotund rasinoase.La inceputul exploatarii mi s-a dat bonul de consum pe toata cantitatea.
Nu am reteta sau consumuri specifice pe produs,ma gandesc se trec in ecranul productie doar productia realizata la cost prestabilit sau cost efectiv,la cost efectiv am lucrat si pana acum,si in ecranul bonuri de consum,depinde ce rezultate imi ies pe septembrie.
Necompletand ecranul 2 de la submeniul,,Productie" ca nu pot,unde as putea trece c/v cant.de 8.278mc masa lemnoasa?
Cred ca nu trebuia sa creez gestiunea de ,,Produse in curs de executie",nici la articole sa trec masa lemnoasa neexploatata si nici in preluare stocuri sa o trec.Ce parere aveti?Va rog.
-la obiectele de inventar in folosinta am urmat pasii ca pentru materii prime,materiale,produse finite,etc.Oare am facut bine?Intreb fiindca am dat peste ,,Situatia obiectelor de inventar",ce n-am studiat-o inca,..asta e situatia la mine,...
Va multumesc de rabdare,de timp consumat si intelegere.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Introducerea stocurilor in Saga

#15 Mesaj de balazse »

Doar ca si idee, care se poate testa.
Creezi o unitate noua unde la preluare date contabile alegi septembrie, dupa care mergi si faci preluare sold din unitatea veche si validezi.
Mergi si creezi o gestiune si articolele de obiect de inventar si la dare in folosinta ob inv introduci o inregistrare anterior 01.09.2014 si validezi (atentie mare ca nu poti sa revii la inregistrare!).
Dupa acestea creezi si articolele de produse finite si restul articolelor necesare si introduci inregistrarile in meniul productie unde nu se va genera nici o nota contabila, deoarece le introduci cu o data anteriora inceperii utilizarii programului, precum poti introduce si stocul de materie prima sau altele existente la preluare stocuri (aici <<preluare stocuri>> nu introduci nimic pentru produse in curs de executie).

Scrie răspuns