unde inregistrez?

Mesaj
Autor
popp
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

unde inregistrez?

#1 Mesaj de popp »

am o intrebare: societatea are un contract cu o societatea din Germania pentru plata fara numerar pe teritoriu comunitatii, inclusiv Romania a carburantului si a taxelor de drum. Facturile se emit in euro, intrebarea este cum pot inregistra factura de pe teritoriul Romaniei, cu TVA (societatea din Germani are reprezentant fiscal in Romania) la intrari in valuta, pentru a putea mai departe reevalua soldul furnizor la sfarsitul lunii.
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: unde inregistrez?

#2 Mesaj de tomac »

1.De ce postați asta la "Erori, buguri"? Vă rog ca pe viitor să postați în secțiunea corectă.
2.O introduceți la intrări valută după ce creați furnizorul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popp
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: unde inregistrez?

#3 Mesaj de popp »

imi cer scuze pentru modul de postare, dar sunt nou pe forum.
poate nu am fost destul de explicit sau poate nu stiu eu, dar la intrati valuta nu am reusit sa o introduc cu tva 19%, respectiv 24% intr-un mod in care sa se vada si pe jurnalul de cumparari.
factura este emisa in euro cu tva 19%. vreau sa o introduc ca atare pentru a putea efectua reevaluarile la sfarsit de luna.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: unde inregistrez?

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Daca in meniul furnizori la tara nu ai setat RO...nu o sa'ti apara coloana cu TVA...(doar o presupunere referitoare la setarea...eu am facut o proba si daca era furnizor din afara tzarii nu'mi aparea coloana de TVA)
Ai spus ca "neamtzu" :wink: are reprezentant fiscal in rom. deci altfel spus este firma romaneasca...
Introdu la intrari valuta pe furnizorul din romania....iar in partea de jos o sa'ti apara coloana de TVA
Sa ne tzii la curent :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns