modificare tip contract munca

Mesaj
Autor
buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

modificare tip contract munca

#1 Mesaj de buzece »

Buna ziua

Modificarea tipului de contract de munca din perioada nedeterminata in perioada determinata se poate raporta in douazeci de zile la itm , sau trebuie raportata in ziua lucratoare anterioara modificarii?

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare tip contract munca

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai fi citit HG.500/2011 ai fi gasit:
ART. 4
(2) Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată. Excepţie fac situaţiile în care modificările se produc ca urmare a unei
hotărâri judecătoreşti sau ca efect al unui act normativ când înregistrarea în registru se face în ziua în care angajatorul se prezumă, potrivit legii, că a luat cunoştinţă de conţinutul acestora.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare tip contract munca

#3 Mesaj de herganiec »

Nu cred ca se poate din nedeterminat in contract determinat. Intrebati la itm
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare tip contract munca

#4 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca lit.e se refera la determinat/nedeterminat, nu?
ART. 3
...
e) tipul contractului individual de muncă;

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modificare tip contract munca

#5 Mesaj de eugen01 »

Nu putem schimba tipul contractului prin act aditional.Explicatie:
Am cinci contracte tip determinat (numerotate de la unu la cinci), si totodata am zece contracte de tip nedeterminat (numerotate de la unu la zece).Daca as vrea sa transform contractul numarul trei tip nedeterminat prin act aditional in contract de tip determinat...ei bine ce numar va avea alocat acest contract (numarul trei in tabelul contractelor determinate fiind deja alocat)? Contractele fiind identificate prin numar(nu mai insir si argumentele legale, Codul Muncii).Si CIM determinat au anumite restrictii art 82 la art 87 din CM.
Altele:
Codul Muncii Art.17 alin.2
Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
......
g) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.

Sunt de parere ca se face distinctie intre CIM-uri (sintagma "sau") , intre tipuri de contracte.Articolul 4 chiar specifica exceptia de la regula actelor aditionale "o asemenea modificare este prevazuta in mod expres in lege".CIM pe durata determinata este prevazut expres.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: modificare tip contract munca

#6 Mesaj de apetrem »

Eu zic ca putem schimba durata contractului prin act aditional, pana la urma contractul exprima acordul partilor.
Si ce inseamna "tipul contractului"? Ca nu prea este definit clar la ce ne referim.
Dupa timp pot fi doua tipuri: cu norma intreaga si cu norma partiala.
Dupa loc pot fi: la sediul societatii, la domiciliul salariatului, samd
Dupa durata pot fi doua tipuri: deteminata /nedeteminata
http://www.itmsibiu.ro/index.php?page=c ... emunca#doi

Cat despre durata, conform art. 41, alin 3, Codul Muncii:
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Nu cred ca "numerotarea" poate fi un argument ...
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modificare tip contract munca

#7 Mesaj de eugen01 »

Pai...si cum ramane cu:
Codul Muncii Art.17 alin.2
g) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;

Despre numar am adus vorba doar d.p.d.v tehnic.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: modificare tip contract munca

#8 Mesaj de apetrem »

Nu inteleg ce/cine impiedica informarea. Scrie f.clar la al. (1):
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modificare tip contract munca

#9 Mesaj de eugen01 »

Ar fi o informare eronata. :roll:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: modificare tip contract munca

#10 Mesaj de apetrem »

Nu inteleg! Ce este eronat intr-o informarea dinaintea modificarii?
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modificare tip contract munca

#11 Mesaj de eugen01 »

Particularitatile cim determinat/nedeterminat sunt evidentiate distinct in Codul Muncii.
E ca si cum la un contract de vanzare, as adauga un act aditional prin care de fapt cumpar. (scuze...e neprofesionalist aceasta afirmatie). :oops: :oops:
Art. 82
(2) Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.

Ori e contract de munca...ori e ...act aditional.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare tip contract munca

#12 Mesaj de balazse »

Dar discutam despre modificare, iar in acel act putem trece si durata contractului determinat.
De altfel, daca tot suntem la partea tehnica in programul oficial ReviSal se poate inregistra ca si modificare dintr-un contract determinat in unul nedeterminat, dar invers deja nu.
Stiu ca s-a discutat mai demult aceasta tema, dar se pare ca a ramas nefinalizata. :D

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare tip contract munca

#13 Mesaj de herganiec »

eu iar asa inclin sa cred(din determinat in Nedeterminat ok dar dintr-un contract Nedeterminat in determinat nu mi se pare ca are nici sens) Daca e ceva pot sa-i dau preaviz si nu mai modific contractul.
De obicei se la o prima angajare se face CIM determinat pe 3luni sau mai mult apoi se prelungeste inca o perioada determinata iar daca persoana angajata e ok se face act aditional sau alt CIM pe perioada nedeterminata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modificare tip contract munca

#14 Mesaj de eugen01 »

Balazse>
Deh..ca sa parafrazez un mai vechi apocrif..."nu tot ce e permis..mai e si util".Lasand la o parte partea legala (cu lipsurile pe care le are), d.p.d.v. practic, pentru mine e ca si cum as tine pe analitice...in doua bibliorafturi.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: modificare tip contract munca

#15 Mesaj de popad70 »

Am un contract din decembrie 19.12.2013, incheiat pe perioada determinata pe care l-am prelungit si expira pe 31.08.2014.
Vreau sa-l modific si sa-l fac pe perioada nedeterminata. Am facut actul aditional cu data de maine .
Intrebare:in revisal data consemnarii va fi 29.08.2014, dar data contractului va fi tot 19.12.2013?
Practic este acelasi contract; se modifica doar durata contractului.
E ok asa?

Multumesc!

Scrie răspuns