Impozit pe dividende

Mesaj
Autor
ungureanuv1
Mesaje: 55
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Impozit pe dividende

#1 Mesaj de ungureanuv1 »

Am o sugestie.
Atunci cand se intocmeste declaratia 100, sa se poata prelua automat impozitul pe dividende
dintr-un analitic predefinit la contul 446.
Am uitat sa trec intr-o declaratie impozitul pe dividende pe care am depus-o mai tarziu.
Suma datorata s-a platit in termenul legal si m-am trezit5 ca am de plata dobanzi si penalitati ca si cand suma respectiva nu s-ar fi platit.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Impozit pe dividende

#2 Mesaj de septimiuv »

daca nu exista saga, ce faceai?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Impozit pe dividende

#3 Mesaj de nasteaf »

Ne bucuram ca exista SAGA, oricum ne ajuta mult, dar asa cum propunea ungureanuv1 si eu sustin ca ar fi foarte bine si util sa se poata prelua automat impozitul pe dividende dintr-un analitic predefinit la contul 446 in Declaratia 100.
Nu ar trebui sa tot fi atent sa-l treci cu mana in declaratie, dupa ce oricum ai constituit cu nota contabila si impozitul pe dividende.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Impozit pe dividende

#4 Mesaj de florescuc278 »

Nu reusesc sa completez D100 pe luna octombrie pentru impozit pe dividende (r13: 604-Impozit pe ven.-dividende distribuite la PF). Nu se preia automat, dar nici nu ma lasa pe mine sa completez. Imi puteti da un sfat, va rog?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Impozit pe dividende

#5 Mesaj de balazse »

Pentru FlorescuC278
Mergi la "operatii" -> "inchidere luna" -> treci pe tab "declaratia 100" -> apesi pe "actualizare date" -> mergi pe rd 13 -> in coloana "datorat" treci suma si apesi pe "enter", in acest caz se bifeaza automat la "prealuat", percum rd este trecut in parte de sus. Apesi pe "generare pdf" si de aici ca si la restul declaratiilor.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Impozit pe dividende

#6 Mesaj de florescuc278 »

Mulţumesc mult, Balazse.
Am reuşit.

Scrie răspuns