somaj

Mesaj
Autor
popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

somaj

#1 Mesaj de popap »

Buna ziua,am doua angajate care vor sa plece in somaj,cand operez eu in revisal,daca pleaca cu data de 5.12.2014, si ce acte trebuie sa le eliberez eu ca firma,sunt o intrepr.individuala,si in revisal nu am idee cum si ce fel sa operez,va multumesc daca imi puteti da un sfat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj

#2 Mesaj de balazse »

Daca pleaca incepand cu 05.12.2014 (adica ultima zi de lucru este 04.12.2014), atunci la rubrica "ultima zi de lucru" treci "04.12.2014".
Trebuie sa le eliberezi o adeverinta (daca dai o cautare pe google dupa "declaratie somaj" gasesti o gramada).
Contractul va trebui sa-l desfaci cu art.65 alin (1).
Referitor la data incetarii ce sa treci in ReviSal nu as dorii sa ma pronunt (fiecare procedeaza cum crede ca este corect).

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: somaj

#3 Mesaj de cernatv »

popap scrie:am doua angajate care vor sa plece in somaj
Angajatele NU POT SA VREA sa plece in somaj. Angajatorul trebuie sa decida daca desfiinteaza un loc de munca (sau mai multe) - teoretic in baza unor criterii obiective si nu doar pentru a le facilita angajatilor parazitarea bugetului pentru somaj - si face concedieri colective sau individuale. Dar in practica........
Fata de cele spuse de balazse, mai trebuie sa le dai si un preaviz cu minim 20 zile lucratoare inainte de data incetarii CIM. Dar banuiesc ca nu e o problema sa-l antedatezi. Ca tot se face uz de asa ceva destul de des.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: somaj

#4 Mesaj de apetrem »

Hai ca numai apăratori ai bugetului nu fuseserăm pe aici, pe forum ...
Dar cum e când amărâtul de contribuabil îl "parazitează" cu contribuţii, fără ca cineva să dea socoteală cum e praduit?
Cum ne parazitează oare madam usturoi cand pune accizele la curs fictiv de 4,73 lei ?
Marian Apetre

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj

#5 Mesaj de tomac »

Marian, e un paradox: usturoiul are proprietăți antiparazitare, antibiotice și uneori antifungice :D
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stamateg481
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 06, 2010 12:00 am

Re: somaj

#6 Mesaj de stamateg481 »

Buna ziua, am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. O societate incheie contractul de munca pentru un salariat, acesta trebuie sa beneficieze de somaj dar, firma are datorii la bugetul de stat si la bugetul asig soc. Imi puteti spune daca se poate ca firma sa achite doar contributiile aferente respectivului salariat si acel op sa fie mentionat pe adeverinta depusa la ANOFM? Eventual ar fi ok sa se mentioneze pe op "Contributii pentru Popescu Ion" ? Credeti ca e posibil ca salariatul sa aiba probleme la aprobarea dosarului pentru indemnizatie de somaj?
Va multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj

#7 Mesaj de tomac »

Nu. Oricum nu cred că are vreo importanță dacă firma a achitat sau nu acele contribuții. Așa mulți din multe companii naționale ar fi șomeri abia peste vreo două vieți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stamateg481
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 06, 2010 12:00 am

Re: somaj

#8 Mesaj de stamateg481 »

Multumesc mult! Imi faceam griji pentru bietul om ca nu va putea primi somaj din cauza datoriilor pe care le are firma.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj

#9 Mesaj de balazse »

Pentru StamateG481
Ca si o informatie suplimentara.
Daca verifici ultima versiune a adeverintei vei observa ca de ceva timp s-a si scos coloana unde trebuia trecut documentul de plata.

Scrie răspuns