Concediu crestere copil

Mesaj
Autor
mihutar433
Mesaje: 31
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Concediu crestere copil

#1 Mesaj de mihutar433 »

Buna ziua,
Va rog sa ma jutati cu 2 probleme legate de concediul de crestere a copilului:
1. Am o angajata in concediu de maternitate pana in 01.05.2015 desi copilul implineste 2 ani in 01.06.2015 dar tatal isi ia o luna din concediul de 2 ani. Cererea de reluare a activitatii ar trebui facuta din 02.05.2015 ?
2. Avand in vedere ca suspendarea contractului a fost facuta in baza concediului medical, fara sa se trimita in Revisal, Cererea de reluare a activiitatii (Anularea suspendarii contractului) trebuie trimisa in Revisal sau se face operarea doar in Saga ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu crestere copil

#2 Mesaj de balazse »

2. Trebuia sa trimiti ReviSal pentru suspendare, in cel mai rau caz trimiti acum, iar la revenire vei face incetare suspendare.

mihutar433
Mesaje: 31
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Re: Concediu crestere copil

#3 Mesaj de mihutar433 »

HG nr. 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor prevede :

Art. 3 (2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
....

CCC nu intra tot la exceptie, pt ca e tot in baza unui certificat medical? Pt ca am citit si pe forum la alte persoane care ziceau la fel ca nu se transmite in revisal ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu crestere copil

#4 Mesaj de paturcai »

BalazsE are dreptate:

Ne oprim astazi asupra cazului in care o salariata intra in concediu crestere copil (CCC) incepand cu 01.08.2013 pana implineste copilul 2 ani. Perioada de suspendare este 01.08.2013-24.05.2015. Copilul s-a nascut la data de 24.05.2013


Avand in vedere ca sotul nu opteaza ptr CCC de cel putin o luna, vom vedea daca in ReviSal se va opera suspendarea contractului individual de munca in perioada 01.08.2013-24.04.2015 sau in perioada 01.08.2013-24.05.2013. In plus, vom stabili daca inregistrarea suspendarii CIM in ReviSal se face in data de 01.08.2013

Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se inscriu in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) conform art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), cu modificarile si completerile ulterioare.
Pe cale de consecinta, decizia de suspendare a CIM pentru concediu crestere copil va fi inregistrata in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) dupa inregistrarea cererii pentru concediu crestere copil, depusa de salariata.

Ori salariata in cererea depusa va mentiona perioada concediului pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani. Astfel angajatorul va inregistra in registrul general de evidenta a salariatilor suspendarea contractului pana la implinirea copiluluia varstei de 2 ani si nu de un an si 11 luni.

Potrivit dispozitiilor art. 11 din OUG 111/2010, salariata mama trebuie sa inregistreze, la unitate, cererea de revenire, cel mai tarziu la implinirea copilului a varstei de un an si 11 luni daca pe durata concediului pentru cresterea copilului nu se constata un handicap si daca tatal indeplineste conditiile pentru CCC.

Daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, mama va beneficia de concediu crestere copil pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani, dispozitiile art. 11 din OUG 111/2010 nemaifiind aplicabile.

Drepturi de proprietate intelectuala: Rentrop & Straton
http://legislatiamuncii.manager.ro/a/11 ... visal.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mihutar433
Mesaje: 31
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Re: Concediu crestere copil

#5 Mesaj de mihutar433 »

Multumesc pentru raspuns.
1. Ce ar trebui sa fac in cazul de fata ? Sa trimit acum revisalul pt suspendare chiar daca a trecut 1 an jumate?
2. Avand in vedere ca sotul a optat pentru 1 luna CCC si in cererea depusa de salariata este mentionata perioada de 1 an si 11 luni de concediu, cum ar trebui sa inregistrez suspendarea pt mama? 1 an si 11 luni sau pana la implinirea varstei de 2 ani ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu crestere copil

#6 Mesaj de balazse »

Pentru mihutar433
Scuze, faceam referire la crestere copil si nu de concediu medical de maternitate.

Dupa parere mea ar trebui sa trimiti acum, mai bine o avertizare, decat o amenda.
Inregistrarea faci pe baza cererii angajtei, adica pe 1 an si 11 luni, asta daca nu se depaseste implinirea varstei de 2 ani. In mod normal tatal trebuie sa intre in CCC cu o luna inainte ca acel copil sa implineasca doi ani.

mihutar433
Mesaje: 31
Membru din: Mie Feb 25, 2009 12:00 am

Re: Concediu crestere copil

#7 Mesaj de mihutar433 »

Multumesc pt raspunsuri. Asa am sa fac. O zi buna

cretum
Mesaje: 805
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Concediu crestere copil

#8 Mesaj de cretum »

Va rog frumos ajutati-ma sa rezolv legal urmatoarea situatie. O salariata este in ccc si pe data de 10 expira suspendarea dar ea nu mai revine la serviciu si nici somaj nu solicita. Ce acte trebuie sa intocmesc sa inchei situatia.Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu crestere copil

#9 Mesaj de tomac »

La expirarea concediului vine și face cerere de desfacere a contratului de muncă. Fie cu acordul părților fie prin demisie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretum
Mesaje: 805
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Concediu crestere copil

#10 Mesaj de cretum »

Multumesc frumos.

csatha989
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 17, 2015 11:45 am

Re: Concediu crestere copil

#11 Mesaj de csatha989 »

Buna ziua, am o nelamurire: am un salariat care intra in concediu pentru cresterea copilului in varsata de pana la doi ani, el este tatal, deci beneficiaza de o luna de ccc, concediul incepe din 29.11.2015 si se termina pe 28.12.2015. Aceasta suspendare se inregistreaza in Revisal si se trimite la ITM si atata? Sau mai e ceva de facut ? Cand revine la lucru trebuie sa intocmesc o decizie? O zi frumoasa sa aveti!

puscasr377
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

Re: Concediu crestere copil

#12 Mesaj de puscasr377 »

buna ziua
copil nascut in 17.09.2015, ultima zi de cm 29.11.2015
am si eu doua nelamuriri:
1. cu ce cod se trece la concedii medicale cresterea copilului de pana la 2 ani? ca 99 vad ca nu mai exista.
2. daca se inregistreaza si la "Concedii medicale/concedii fara plata/suspendari"? ca doar aici este campul "crestere copil 2 ani/3 ani";
2.a. "pana la" este data in care implineste copilul 2 ani [17.09.17]? sau ziua de dupa [18.09.17], in care trebuie sa mearga prima zi la serviciu;
2.b. daca isi ia tatal ultima luna, aici ramane tot data la care implineste copilul 2 ani [17.09.17? sau 1 an si 11 luni [17.08.17]?
3. se inregistreaza si in "Salariati/Registru" - aceleasi intrebari ca si la pct 2 a si b referitor la data?

multumesc mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu crestere copil

#13 Mesaj de balazse »

1.-2. Acea perioada il introduci la "concedii" unde alegi optiunea crestere copil pana la doi ani, si il treci pana in data in care implineste copilul 2, adica pana la data cand revine din crestere copil.
3. Suspendarea trebuie inregistrat in ReviSal.

Scrie răspuns