revisal

Mesaj
Autor
popap
Mesaje: 113
Membru din: Vin Iun 11, 2010 12:00 am

revisal

#1 Mesaj de popap »

buna seara,atunci când se întocmesc decizii colective, termenul pare să fie unul mai strans, raportarea în Revisal ar trebui făcută chiar în prima zi a lunii respective,adica ultima zi de transmitere a maririi salariului minim pe economie va fi pe 30.04.2016?dar daca nu vreau sa mai intocmesc decizii colective si o sa fac act aditional la ctr. de munca,pot sa transmit revisalul pana pe 25.05.2016?,dar pot sa intocmesc act aditional (sunt 2 angajati la un II),daca pana acum fosta contabila a intocmit decizii colective,multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: revisal

#2 Mesaj de paturcai »

Termenul de transmitere este pana la implinirea a 20 zile lucratoare:
Potrivit HG nr. 500/2011, actul normativ care reglementeaza Registrul de Evidenta a Salariatior, orice modificare a salariului se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare. Acelasi act normativ prevede si o exceptie de la acest termen limita pentru inscrierea modificarii salariului in Revisal, in anumite situatii.

"Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora", se arata in hotararea de Guvern citata
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: revisal

#3 Mesaj de maginap »

faceti act aditional la fiecare contract de munica, e cel mai corect pt fiecare angajat in parte.

gondorg362
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 08, 2015 1:33 pm

Re: revisal

#4 Mesaj de gondorg362 »

La validarea fisierului din program imi da un mesaj de forma

XML invalid conform schema: The element 'Salariat' in namespace 'http://schemas.datacontract.org/2004/07 ... l.Entities' has invalid child element 'Apatrid' in namespace 'http://schemas.datacontract.org/2004/07 ... l.Entities'. List of possible elements expected: 'Cnp' in namespace 'http://schemas.datacontract.org/2004/07 ... l.Entities'. Line number: 1. Line position: 1078.
cum pot sa remediez problema?...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#5 Mesaj de herganiec »

..citind pe forum cum se rezolva ca sunt mia multe subiecte despre aceasta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: revisal

#6 Mesaj de costachet982 »

Buna ziua
stiti daca exista cumva vreo modalitate de a modifica sal.minim pe ec. la toti salariatii altfel decat de a modifica la fiecare in parte ( poate este buton de modificare colectiva) intreb si eu..poate exista si nu am descoperit


( lucrez direct in revisal,nu prin saga, nu insinuez ca acolo ar exista, nu stiu )

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: revisal

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Nu exista asa ceva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: revisal

#8 Mesaj de costachet982 »

problema tehnica...

lucrez , la una dintre companii , pe un pc cu soft vechi ( win xp) si nu pot actualiza revisalul , imi cere netframe, evident nu am licenta si implicit nu pot instala versiune mai noua la netframwork si implicit nu pot avansa la instalarea noii versiuni de revisal ...ce as putea face?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: revisal

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Mie nu mi'a cerut niciodata licenta la windows pentru un update la framework
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: revisal

#10 Mesaj de costachet982 »

fagarasa176 scrie:Mie nu mi'a cerut niciodata licenta la windows pentru un update la framework
nici mie nu-mi cere dar cand incerc sa descarc framework imi da eroare de descarcare ....descarcarea o fac de pe site-ul oficial al windows.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#11 Mesaj de herganiec »

@costachet982 descarca de pe net din alta parte nu de la microsoft de ex. http://microsoft-net-framework-4.en.sof ... ownloading
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns