note contabile - listari

Mesaj
Autor
vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

note contabile - listari

#1 Mesaj de vasiloiu »

1.nu stiu daca se pot lista numai notele contabile de la salarii
2.nu stiu daca se pot lista notele contabile la salarii pentru fiecare sectie in parte
3. daca nu este o asemenea recapitulatie, puteti sa-mi dati un sfat in aceasta directie
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Se pot:
Intra in "Articole contabile" pune filtru pe perioada dorita si pe tipul dorit si apasa "Tiparire" sau intra la Situatii-Listari, Registru Jurnal, alege perioada dorita pune filtrele dorite (tip=Salarii), etc. si apasa "Tiparire"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fringhiug
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Contact:

#3 Mesaj de fringhiug »

sau si mai simplu:
intri pe articole contabile si te pozitionezi pe salarii(cu conditia ca statul de plata sa fie validat). Nota contabila cu salarii se hasureaza, apasa butonul "tipareste" si gata.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: note contabile - listari

#4 Mesaj de herganiec »

vasiloiu scrie:1.nu stiu daca se pot lista numai notele contabile de la salarii
2.nu stiu daca se pot lista notele contabile la salarii pentru fiecare sectie in parte
3. daca nu este o asemenea recapitulatie, puteti sa-mi dati un sfat in aceasta directie
multumesc

1. intra la Situatii-Listari, Registru Jurnal, alege luna dorita pune filtrul=Salarii si apasa "Tiparire" asta pt toata firma, pe luna respectiva

2.se pot lista si pentru fiecare sectie, dar inainte trebuie sa faci gruparea oamenilor astfel: la FISIERE, GRUPE, ARTICOLE CONTABILE, adaugi la cod 01 - sectia 1... 10 -sectia 10.. etc asa cum se numeste la tine.
mergi la FISIERE , SALARIATI si la fiecare le completeyi grupa (secţia) din care face parte, e ultima coloana pe fiecare angajat in parte
Acuma după validare stat de plată pe luna respectivă, vei avea articolele contabile SEPARATE pentru fiecare secţie (grupă) în parte.

Listarea notelor contabile se face identic ca la punctul 1 doar că se mai pune filtru şi la grupe 01, 02 .. etc. şi le poţi lista pe fiecare în parte.

PS.deasemenea vei descoperi că la BALANTA DE VERIFICARE (măreşte puţin fereastra în jos acolo) vei avea în plus pe partea de jos GRUPE pt selecţie şi se poate lista balanţă pe fiecare grupă (secţie) la alegere.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: note contabile - listari

#5 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o problema, la generarea notelor contabile de salarii. Tin evidenta salariatilor pe doua grupe respectiv 01=permanenti si 02=colaboratori.
La generarea notelor contabile din Saga C, cheltuielile sociale ala angajatorului pe total sunt corecte la cele doua grupe (nu si individual), mai putin la contributia Fond de garantare creante salariale care ar trebui sa apara nota contabila numai la cei cu 01 (permanenti)...in schimb apare nota contabila si cei din grupa 02 (colab).
Precizez ca in meniul 'Salariati' am verificat la toti salariatii si grupele sunt puse corect.

Va redau nota contabila generata din program:
Fd. garantare creante salariale 6452 = 4373 20.45 02

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: note contabile - listari

#6 Mesaj de herganiec »

Explicati putin ce inseamna colaboratori. Ce ati selectat(completat) la ei in fisiere/Salariati?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: note contabile - listari

#7 Mesaj de ioni459 »

In grupa Colaboratori sunt membrii CA care primesc indemnizatii nu salarii.
In meniul 'Salariati' la TIP apar la Alte categorii (asimilate salariilor).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: note contabile - listari

#8 Mesaj de herganiec »

la acele persoane debifati de la salariati, coloana respectiva Contrib. FGCS025%.
Actualizati statul si verificati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: note contabile - listari

#9 Mesaj de ioni459 »

Dar coloana de Contrib. FGCS 0.25% este O la aceste persoane!!

Nu mai stiu unde sa verific...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: note contabile - listari

#10 Mesaj de herganiec »

Daca nu vreti sa se calculeze la acele persoane DEBIFATI. Asta am zis.
Nu o face programul singur. Dvs. decideti.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: note contabile - listari

#11 Mesaj de ioni459 »

Am inteles ce ziceti, dar sunt debifate inca de la inceput cand am creat acesti salariati.
Si cu toate acestea in nota contabila apare: Fd. garantare creante salariale 6452 = 4373 20.45 grupa 02 suma acesta e aferenta grupei 01 (salariati)
Astfel ca in fiecare luna trebuie sa export nota contabila in excel, o modific ca sa am un calcul corect la contributii pe grupe de salariati.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: note contabile - listari

#12 Mesaj de herganiec »

atunci nu va putem ajuta scrieti la Saga. sa verifice
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: note contabile - listari

#13 Mesaj de ioni459 »

Multumesc oricum pentru raspunsuri!
Am sperat ca se rezolva mai rapid prin intermediul forumului.

Scrie răspuns