impozit impozit venit 2016

Mesaj
Autor
cirnatc
Mesaje: 31
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:11 pm

impozit impozit venit 2016

#1 Mesaj de cirnatc »

buna seara,
va rog sa ma ajutati intr-o problema: ce procent de impozit pe venit aplic in urmatoarea situatie:
-in iulie 2016 am 1 salariat cu norma intreaga, si unul cu 4 ore/zi,
-in august 2016 la situatia de mai sus se adauga inca un salariat cu norma intreaga dar a lucrat numai jumatate de luna,
-in sept 2016 am urmatoarea situatie: 2 salariati cu norma intreaga si unu cu 4 ore pe zi,
va multumesc

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: impozit impozit venit 2016

#2 Mesaj de stoicat »


cirnatc
Mesaje: 31
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:11 pm

Re: impozit impozit venit 2016

#3 Mesaj de cirnatc »

MULTUMESC MULT

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: impozit impozit venit 2016

#4 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
referitor la cote
intrebare :
saga calculeaza singur sau se face manual calculul de 1% sau 2% dupa caz ?



(nu am verificat si intreb , mai repede)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: impozit impozit venit 2016

#5 Mesaj de gramac921 »

calculeaza singur ...doar daca esti firma noua si vrei 1% ...Saga nu stie de kilul de conditii de aici daca le indeplinesti sau nu :D

"(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru persoanele juridice române nou-înființate, care au cel puțin un salariat și sunt constituite pe o durată mai mare de 48 de luni, iar acționarii/asociații lor nu au deținut titluri de participare la alte persoane juridice, cota de impozitare este 1% pentru primele 24 de luni de la data înregistrării persoanei juridice române, potrivit legii. Cota de impozitare se aplică până la sfârșitul trimestrului în care se încheie perioada de 24 de luni. Prevederile prezentului alineat se aplică dacă, în cadrul unei perioade de 48 de luni de la data înregistrării, microîntreprinderea nu se află în următoarele situații:

- lichidarea voluntară prin hotărârea adunării generale, potrivit legii;

- dizolvarea fără lichidare, potrivit legii;

- inactivitate temporară, potrivit legii;

- declararea pe propria răspundere a nedesfășurării de activități la sediul social/sediile secundare, potrivit legii;

- majorarea capitalului social prin aporturi efectuate, potrivit legii, de noi acționari/asociați;

- acționarii/asociații săi vând/cesionează/schimbă titlurile de participare deținute.

Condiția privitoare la salariat se consideră îndeplinită dacă angajarea se efectuează în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării persoanei juridice respective. "

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit impozit venit 2016

#6 Mesaj de tomac »

Și mai e o chestiune - nu știe luna înființării. Așa că e greu de urmărit perioada aia de 2 ani.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns