salariat strain

Mesaj
Autor
bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#16 Mesaj de bolbai »

Pe site-ul scris de Tomac ai toate informatiile necesare http://aps.mai.gov.ro/index.htm, ideea e ca nu costa foarte multi bani, cat timp pentru indeplinirea tuturor formalitatilor.
Ioana B

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#17 Mesaj de edena17 »

Am si eu o pb, daca puteti sa ma ajutati, strainul e american , are viza de sedere pe 5 ani si angajarea nu e cu carte de munca, ci contract de administrare (e administrator la un ong romanesc), i-am retinut sanatate si 16% impozit pt contractul de administrare
Anul trecut am depus fisa fiscala 2, au primit-o, oricum nimeni la administratia financiara n-a stiut sa ma lamureasca daca e bine sau nu, la metodologie mi-au dat raspuns-verbal ca e f. bine cum procedez;unii ziceau ca poate 205 ar fi mai bine???
La momentul ala credeam ca e nerezident si am mai depus si o decl. cu impozitul anual pe veniturile nerezidentilor.
In decl 100 am bifat impozit pe salarii, el e fara carte de munca dar am considerat ca e venit asimilat salariilor.(asa am bifat si in 010, unde mi-au cerut si copie dupa contractul de administrare)
Ce-am gresit anul trecut si cum ar trebui sa procedez anul asta?

valacheg522
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

contract administrare cetatean strain

#18 Mesaj de valacheg522 »

sunt interesata cum ai rezolvat problema , gheorghei, intrucat am si eu o situatie similara: cetatean strain, actionar(dar nu unic) la srl, remunerat in baza unui contract de administrare.Ce contributii trebuie platite pt.salariul acestuia si temeiul legal, intrucat la finante ni s-a spus ca la control ei calculeaza toate contributiile(inclusiv CAS), lucru ce mi se pare putin anormal , ca un cetatean strain sa platesca pensie in Romania..
orice sfat este binevenit!

valacheg522
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

tomac,help

#19 Mesaj de valacheg522 »

tomac, stiu ca ai ajutat mai multe persoane in acest domeniu.poti sa ma ajuti si pe mine?asociatul strain are contract de administrare a srl .ce contributii trebuie sa plateasca firma, si,eventual ,ce contributii tr.sa platesca administratorul?
multumesc!

valacheg522
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

#20 Mesaj de valacheg522 »

nu stie nimeni? tomac,paturca, septimiu??

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#21 Mesaj de bolbai »

Din cate stiu eu un contract de administrare are aceleasi contributii de achitat ca si un contract individual de munca, am citit ceva despre de cand s-a modificat, insa nu am acum sa iti dau ordinul sau hotararea respectiva. Poate mai vin pareri si din alta parte, intre timp am sa caut cateceva poate regasesc acea prevedere.
Ioana B

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#22 Mesaj de paturcai »

Potrivit O.U.G nr. 56/2007 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României, străinii pot fi încadraţi sau detaşaţi pe teritoriul României în baza autorizaţiei de muncă.
În conformitate cu dispoziţiile acestei ordonanţe, autorizaţia de muncă pentru lucrătorii străini detaşaţi este necesară pentru desfăşurarea de activităţi lucrative pe teritoriul României pe o perioadă mai mare de 60 de zile.
Prin străin se înţelege persoana care nu are cetăţenia română sau cetăţenia unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spaţiului Economic European.
Redăm în continuare dispoziţiile O.U.G. nr. 56/2007 privind lucrătorii detaşaţi:
Art. 4 alin. (3) lit d)
(3) Autorizaţia de muncă se va elibera şi străinilor care:
d) sunt detaşaţi pe teritoriul României.
Art. 6. - (1) Tipurile de autorizaţii de muncă ce pot fi acordate străinilor sunt următoarele:
b) autorizaţia de muncă pentru lucrătorii detaşaţi - dă dreptul titularului să presteze muncă, pentru o perioadă de maximum un an la un interval de minimum 5 ani, în baza deciziei de detaşare de la un angajator persoană juridică străină la un angajator persoană juridică din România ori la o reprezentanţă, sucursală sau filială din România a unei persoane juridice cu sediul în străinătate. În temeiul prevederilor acordurilor, convenţiilor sau înţelegerilor internaţionale la care România este parte, perioada pentru care lucrătorul detaşat desfăşoară activitatea pe teritoriul României poate fi prelungită în condiţiile şi situaţiile prevăzute în mod expres de acestea;
De retinut:
Cumul de functii nu este posibil la un strain intrucat acesta beneficiaza de o autorizatie de munca pentru UN SINGUR CONTRACT DE MUNCA.

Conditii pentru angajarea strainilor:
- locuirle de munca vacante nu pot fi ocupate de "comunitari"
- indeplinesc conditiile privind specializare si experienta solicitate de angajator
- fac dovada ca sunt apti medical, nu antecedente penale sau alte incompatibilitati cu desfasurarea activitatii in Romania
- se incadreaza in contigentul anual aprobat de Guvern (parca sunt 8.000/10.000 anul acesta, de verificat)
- ANGAJATORII AU ACHITATE LA ZI OBLIGATIILE CATRE BUGETUL DE STAT
- angajatorul desfasoara activitatea pentru care strainul solicita autorizarea muncii. (adica angajatorul care are ca obiect de activitate cofetaria si patiseria nu poate solicita drept de munca pentru un lunetist. Pentru lunetist trebuie sa aiba un alt obiect de activitate).
Exceptii:
- Sportivii
- Administratorii (pentru ca sunt unici la nivel de entitate)
- Strainii posesori ai unui permis de sedere in scop de a studia.

Autorizatia de munca = inlocuieste sintagma "permis de munca" aferenta art. 36 din Codul Muncii.

Dupa obtinerea acestei autorizatii, strainii sunt ca si "naturalizati" si au aceleasi drepturi si obligatii.
Nu este anormal ca un strain sa plateasca pensie in Romania. Romaniii care muncesc in Germania platesc pensia acolo, si la plecare solicita restituirea sumelor.
Culmea statul german chiar le restituie aceste sume.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

valacheg522
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

#23 Mesaj de valacheg522 »

multumesc frumos tuturor!daca mai aflati ceva astept in continuare

valacheg522
Mesaje: 14
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

#24 Mesaj de valacheg522 »

chestia este ca eu am un astfel de administrator.initial a fost inregistrat la finante nerezident,insa de anul trecut a depasit termenul de sedere.ce ar trebui sa fac in acest caz, tinand cont de faptul ca nu am platit pensia?
de cand trebuie platita si aceasta?somajul este si el obligatoriu de platit?
multumesc inca o data tuturor!

oroiano
Mesaje: 11
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

Re: salariat strain

#25 Mesaj de oroiano »

Buna ziua

Am de angajat un cetatean strain din UE, are drept de rezidenta in Romania si cun certificat de inregistrare cu cnp de la Oficiul Roman de Imigrare. In acest caz cum il inregistrezi in Revisal? Folosesc cnp-ul de pe acest certificat de inregistrare, sau trebuie sa solicite NIF de la Finante?

Multumesc,
Izabella K

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: salariat strain

#26 Mesaj de gramac921 »

in relatia cu revisal*ul folositi acel cnp primit.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: salariat strain

#27 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: salariat strain

#28 Mesaj de gramac921 »

oroiano scrie:Buna ziua

certificat de inregistrare cu cnp de la Oficiul Roman de Imigrare.

fagarasa , ala e asa zisul "NIF" :D nu finantele il da.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: salariat strain

#29 Mesaj de fagarasa176 »

CNP au doar cetatenii romani....strainii au NIF.
Daca colega/ul @oroiano a folosit "CNP" am fost indus in "oroare"
Ultima oară modificat Mie Mar 06, 2013 4:21 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: salariat strain

#30 Mesaj de gramac921 »

fagaasa , cred ca izabella e colega :lol:

Scrie răspuns