cont unic

Mesaj
Autor
iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#31 Mesaj de iarovoim »

danilevicis scrie:Am platit in conturile unice cu op prin banca. Acum vreau sa imi fac declaratia pt sanatate care pt mine este un bau bau. Si imi era frica, ca ma gandeam daca pun copie dupa op, ma va intreba de unde stiu ei ca in suma globala eu am platit si la sanatate. Ma gandesc sa nu ma intoarca cu declaratie. voi cum ati facut?
Am anexat copie dupa OP cu plata integrala la Bugetul Asigurari Sociale si Alte fonduri - in curs de distribuire, si a zambit functionarul de la biroul CASS cand am depus declaratiile la ei. Si le-a primit.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#32 Mesaj de septimiuv »

normal ca au zambit daca sunt cretini si cer copie dupa op
la bucuresti nu s-a cerut niciodata :shock:

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

#33 Mesaj de vitcal »

din luna noiembrie(aferent octombrie) am platit obligatiile in contul unic , platesc lunar si declar trimestrial cumulat aceste obligatii. Problema care intervine este urmatoarea-declaratia 100 cumuleaza numai sumele platite in contul unic pe 2 luni , configurarea si plata obligatiilor o operez ca inainte desi nu cred ca e corect .Credeti ca ar trebui modificat ceva in configurare salarii? Dar declaratia 100 cum sa o corectez?

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

#34 Mesaj de ciuleil203 »

La ''configurari salarii'' nu ai selectat declaratia 100 cum este vectorul, adica trimestrial?
Platile tot trimestrial. De ce va complicati existenta?
Asa este vectorul, asa se plateste.
In 2008, se schimba, raman trimestrial numai cei cu impozitul pe venit, ceilalti lunar.
Eu platesc in cont unic din septembrie, pana acum este bine.
Ciulei

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

#35 Mesaj de vitcal »

pentru a usura platile contributiilor angajatorul a dispus platile lunare , desi in vectorul fiscal este inregistrat-la trimestru.Ma repet- problema este ca in noiembrie si decembrie am platit in contul unic iar in octombrie am platit in conturile vechi. In declaratia 100 la creante fiscale pt care se utilizeaza contul unic totalizeaza cele 3 luni. Cum as putea sa corectez sumele respective cu cele aferente lunilor noiembrie si decembrie?

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#36 Mesaj de iarovoim »

Inregistrezi contributiile aferente celor 3 luni si apoi in D100 la final alegi (bifezi) casutele aferente platilor efectuate in cont unic. Daca doua luni ai platit in contul unic nu mai ai cum sa procedezi altfel, chiar daca platile le faci lunar si D100 la trimestru.

petcuc152
Mesaje: 7
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

#37 Mesaj de petcuc152 »

Am si eu niste intrebari. Este obligatorie plata in contul unic incepand cu 01.01.2008 pentru contributiile lunii decembrie? Se pot face plati fractionate pana in 25 ale lunii?

Multumesc anticipat.
Petcu C

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#38 Mesaj de tomac »

Da e obligatoriu plată în cont unic şi da, poţi face plăţi fracţionate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

CONT UNIC

#39 Mesaj de schiopui »

Taxa pe valoarea adaugata TVA cum se plateste . In anexa 1 din Ordinul 1297 din 2007 nu apare . Se plateste in continuare normal ....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#40 Mesaj de tomac »

Căutare pe forum!
Se discută în vreo 3-4 locuri subiectul contului unic.
Aici e răspunsul la întrebare: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... hlight=TVA
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

CONT UNIC

#41 Mesaj de schiopui »

DA multumesc . Am gasit si eu dupa ce am postat intrebarea . O noapte placuta !

tudorachee
Mesaje: 30
Membru din: Mar Dec 12, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Gara Obor

#42 Mesaj de tudorachee »

Ordinul asta este cel mai clar pentru plata in contul unic

Ordin nr. 1294/2007 privind impozitele, contributiile si alte sume reprezentand creante fiscale, care se platesc intr-un cont unic


Fisiere atasate
Anexe Ordin
1 Octombrie 2007

Ordin ANAF nr. 1294/2007 privind impozitele, contributiile si alte sume reprezentand creante fiscale, care se platesc de contribuabili intr-un cont unic a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 658 din 26.09.2007.
In temeiul prevederilor art. 12 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr. 495/2007 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si ale art. 114 alin. (21) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala emite urmatorul ordin:

Art. 1. - Se aproba Nomenclatorul obligatiilor fiscale datorate la bugetul de stat care se platesc in contul unic, prevazut in anexa nr. 1 la prezentul ordin.

Art. 2. - Se aproba Nomenclatorul obligatiilor fiscale datorate bugetelor asigurarilor sociale si fondurilor speciale, care se platesc in contul unic, prevazut in anexa nr. 2 la prezentul ordin.

Art. 3. - Obligatiile fiscale cuprinse in nomenclatorul prevazut in anexa nr. 1 la prezentul ordin se platesc de catre contribuabili in contul 20.47.01.01 "Venituri ale bugetului de stat - sume incasate pentru bugetul de stat in contul unic, in curs de distribuire", deschis pe codul de identificare fiscala al contribuabililor, la unitatile Trezoreriei Statului din cadrul organului fiscal la care acestia sunt inregistrati ca platitori de impozite si taxe.

Art. 4. - Obligatiile fiscale cuprinse in nomenclatorul prevazut in anexa nr. 2 din prezentul ordin se platesc de catre contribuabili in contul 55.02 "Disponibil al bugetelor asigurarilor sociale si fondurilor speciale, in curs de distribuire", deschis pe codul de identificare fiscala al contribuabililor, la unitatile Trezoreriei Statului din cadrul organului fiscal la care acestia sunt inregistrati ca platitori de impozite si taxe.

Art. 5. - Anexele nr. 1 si 2 fac parte integranta din prezentul ordin.

Art. 6. - Directia generala de reglementare a colectarii creantelor bugetare, Directia generala proceduri pentru administrarea veniturilor, Directia generala de tehnologia informatiei, Directia generala de administrare a marilor contribuabili, Directia Generala a Finantelor Publice a Municipiului Bucuresti, administratiile finantelor publice pentru contribuabilii mijlocii, administratiile finantelor publice ale sectoarelor municipiului Bucuresti si directiile generale ale finantelor publice judetene vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.

Art. 7. - Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala,
Daniel Chitoiu

Bucuresti, 10 septembrie 2007.
Nr. 1.294.




ANEXA Nr. 1

NOMENCLATORUL
obligatiilor fiscale datorate la bugetul de stat care se platesc in
contul unic 20.47.01.01 "Venituri ale bugetului de stat - sume incasate
pentru bugetul de stat in contul unic, in curs de distribuire"

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|Nr. | Denumirea creantei fiscale | Temeiul legal |

|crt.| | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 1. |Plati anticipate, in contul impozitului pe profit|Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |anual, datorate de societati comerciale bancare, |cu modificarile si completarile ulterioare |

| |persoane juridice romane, si sucursalele din | |

| |Romania ale bancilor, persoane juridice straine | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 2. |Impozit pe profit datorat de persoane juridice |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |romane, altele decat cele de la pct. 1 |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 3. |Impozit pe profit din asociere datorat de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |persoane fizice |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 4. |Impozit pe profit datorat de persoane juridice |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |straine, altele decat cele de la pct. 1 |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 5. |Impozit pe veniturile din dividende distribuite |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |persoanelor juridice |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 6. |Impozit pe veniturile microintreprinderilor |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 7. |Impozit pe veniturile microintreprinderilor |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |din asociere datorat de persoane fizice |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 8. |Impozit la titeiul din productia interna |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

| 9. |Impozit pe veniturile din salarii |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|10. |Impozit pe veniturile din drepturi de proprietate|Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |intelectuala |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|11. |Impozit pe veniturile din activitatea de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |expertiza contabila si tehnica, judiciara si |cu modificarile si completarile ulterioare |

| |extrajudiciara | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|12. |Impozit pe veniturile din activitati desfasurate |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |in baza contractelor/conventiilor civile |cu modificarile si completarile ulterioare |

| |incheiate potrivit Codului civil | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|13. |Impozit pe veniturile obtinute din vanzarea |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |bunurilor in regim de consignatie si din |cu modificarile si completarile ulterioare |

| |activitati desfasurate in baza contractelor de | |

| |agent, comision sau mandat comercial | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|14. |Impozit pe veniturile din dividende distribuite |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |persoanelor fizice |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|15. |Impozit pe veniturile din dobanzi |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|16. |Impozit pe castigul din transferul dreptului de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |proprietate asupra titlurilor de valoare |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|17. |Impozit pe castigul din operatiuni de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de|cu modificarile si completarile ulterioare |

| |contract, precum si din orice alte operatiuni de | |

| |acest gen, altele decat cele cu instrumente | |

| |financiare tranzactionate pe piete autorizate si | |

| |supravegheate de Comisia Nationala a Valorilor | |

| |Mobiliare | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|18. |Impozit pe veniturile din lichidare/dizolvare |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |fara lichidare a unei persoane juridice |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|19. |Impozit pe veniturile din pensii |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|20. |Impozit pe veniturile din premii si din jocuri |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |de noroc |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|21. |Impozit pe veniturile din transferul |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |proprietatilor imobiliare din patrimoniul |cu modificarile si completarile ulterioare |

| |personal | |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|22. |Impozit pe alte venituri ale persoanelor fizice |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| | |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|23. |Impozit pe veniturile obtinute din Romania de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu|

| |nerezidenti |modificarile si completarile ulterioare, |

| |- persoanele fizice |sau conventiile de evitare a dublei |

| | |impuneri incheiate de Romania cu alte state|

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|24. |Impozit pe veniturile obtinute din Romania de |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu|

| |nerezidenti |modificarile si completarile ulterioare, |

| |- persoanele juridice |sau conventiile de evitare a dublei |

| | |impuneri incheiate de Romania cu alte state|

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|25. |Varsaminte de la persoanele juridice, pentru |Legea nr. 448/2006 privind protectia si |

| |persoanele cu handicap neincadrate |promovarea drepturilor persoanelor cu |

| | |handicap, cu modificarile si completarile |

| | |ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|26. |Taxa de timbru social asupra valorii |Ordonanta de urgenta a Guvernului |

| |autovehiculelor noi din import, cu capacitate |nr. 118/1999 privind infiintarea si |

| |cilindrica de minimum 2000 cm3 |utilizarea Fondului national de |

| | |solidaritate, aprobata cu modificari si |

| | |completari prin Legea nr. 366/2001, cu |

| | |modificarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|27. |Taxa de timbru social asupra jocurilor de noroc |Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. |

| | |118/1999 privind infiintarea si utilizarea |

| | |Fondului national de solidaritate, aprobata|

| | |cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 366/2001, cu modificarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|28. |Redevente miniere |Legea minelor nr. 85/2003, cu modificarile |

| | |si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|29. |Redevente petroliere |Legea petrolului nr. 238/2004 |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|30. |Impozit pe profit scutit, conform art. 38 |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |alin. (1) din Codul fiscal |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+

|31. |Impozit pe profit scutit, conform art. 38 |Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, |

| |alin. (8) din Codul fiscal |cu modificarile si completarile ulterioare |

+----+-------------------------------------------------+-------------------------------------------+



ANEXA Nr. 2

NOMENCLATORUL
obligatiilor fiscale datorate bugetelor asgurarilor sociale si
fondurilor speciale, care se platesc in contul unic 55.02
"Disponibil al bugetelor asigurarilor sociale si
fondurilor speciale, in curs de distribuire"

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|Nr. | Denumirea creantei fiscale | Temeiul legal |

|crt.| | |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 1. |Contributia individuala de asigurari |Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de |

| |sociale retinuta de la asigurati |pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu |

| | |modificarile si completarile ulterioare, Ordonanta|

| | |de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind |

| | |concediile si indemnizatiile de asigurari sociale |

| | |de sanatate, aprobata cu modificari si completari |

| | |prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 2. |Contributia individuala de asigurari |Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor |

| |pentru somaj retinuta de la asigurati |pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de |

| | |munca, cu modificarile si completarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 3. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate retinuta de la asigurati |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 4. |Contributia de asigurare pentru accidente |Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru |

| |de munca si boli profesionale datorata de |accidente de munca si boli profesionale, cu |

| |angajator |modificarile si completarile ulterioare, si |

| | |Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 privind unele |

| | |reglementari in domeniul financiar, aprobata cu |

| | |modificari si completari prin Legea nr. 609/2003, |

| | |cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 5. |Contributia de asigurare pentru accidente |Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru |

| |de munca si boli profesionale pentru |accidente de munca si boli profesionale, cu |

| |someri |modificarile si completarile ulterioare, si |

| | |Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 privind unele |

| | |reglementari in domeniul financiar, aprobata cu |

| | |modificari si completari prin Legea nr. 609/2003, |

| | |cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 6. |Contributia de asigurari sociale datorata |Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de |

| |de angajator |pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu |

| | |modificarile si completarile ulterioare, Ordonanta|

| | |de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind |

| | |concediile si indemnizatiile de asigurari sociale |

| | |de sanatate, aprobata cu modificari si completari |

| | |prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 7. |Contributia de asigurari pentru somaj |Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor |

| |datorata de angajator |pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de |

| | |munca, cu modificarile si completarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 8. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata de angajator |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| | |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

| 9. |Contributia de asigurari sociale datorata |Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de |

| |pentru persoanele pentru care plata |pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu |

| |drepturilor se suporta din bugetul |modificarile si completarile ulterioare, si |

| |asigurarilor pentru somaj |Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 privind unele |

| | |reglementari in domeniul financiar, aprobata cu |

| | |modificari si completari prin Legea nr. 609/2003, |

| | |cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|10. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata pentru persoanele |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |pentru care plata drepturilor se suporta |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| |din bugetul asigurarilor pentru somaj |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|11. |Contributia de asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata pentru persoanele care |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |se afla in concediu medical, conform Legii|ulterioare, Normele de aplicare a prevederilor |

| |nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |Legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile|

| |sanatatii, cu modificarile si completarile|ulterioare (anexa nr. 1.2.), Ordonanta Guvernului |

| |ulterioare, si alte deduceri conform |nr. 86/2003 privind unele reglementari in domeniul|

| |legislatiei specifice privind |financiar, aprobata cu modificari si completari |

| |contributiile sociale |prin Legea nr. 609/2003, cu modificarile |

| | |ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|12. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata pentru persoanele care |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |satisfac serviciul militar in termen |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| | |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|13. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata pentru persoanele care |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |executa o pedeapsa privativa de libertate |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| |sau se afla in arest preventiv |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|14. |Contributia individuala pentru asigurari |Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 |

| |sociale de sanatate pentru persoanele |privind sustinerea familiei in vederea cresterii |

| |aflate in concediu pentru cresterea |copilului, aprobata cu modificari si completari |

| |copilului pana la implinirea varstei de |prin Legea nr. 7/2007, Legea nr. 95/2006 privind |

| |2 ani si, in cazul copilului cu |reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile |

| |handicap, pana la implinirea de catre |si completarile ulterioare, Ordonanta Guvernului |

| |copil a varstei de 3 ani |nr. 86/2003 privind unele reglementari in |

| | |domeniul financiar, aprobata cu modificari si |

| | |completari prin Legea nr. 609/2003, cu |

| | |modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|15. |Contributia pentru concedii si |Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 |

| |indemnizatii de la persoanele juridice |privind concediile si indemnizatiile de asigurari |

| |sau fizice care au calitatea de angajator |sociale de sanatate, aprobata cu modificari si |

| | |completari prin Legea nr. 399/2006, cu |

| | |modificarile ulterioare, si Ordonanta Guvernului |

| | |nr. 86/2003 privind unele reglementari in domeniul|

| | |financiar, aprobata cu modificari si completari |

| | |prin Legea nr. 609/2003, cu modificarile |

| | |ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|16. |Contributia pentru concedii si |Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 |

| |indemnizatii datorate de persoanele |privind concediile si indemnizatiile de asigurari |

| |aflate in somaj |sociale de sanatate, aprobata cu modificari si |

| | |completari prin Legea nr. 399/2006, cu |

| | |modificarile ulterioare, si Ordonanta Guvernului |

| | |nr. 86/2003 privind unele reglementari in domeniul|

| | |financiar, aprobata cu modificari si completari |

| | |prin Legea nr. 609/2003, cu modificarile |

| | |ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|17. |Contributia pentru asigurari sociale de |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |sanatate datorata de pensionari pentru |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |veniturile din pensii care depasesc |ulterioare, si Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 |

| |limita supusa impozitului pe venit |privind unele reglementari in domeniul financiar, |

| | |aprobata cu modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|18. |Contributia angajatorilor pentru Fondul |Legea nr. 200/2006 privind constituirea si |

| |de garantare pentru plata creantelor |utilizarea Fondului de garantare pentru plata |

| |salariale |creantelor salariale, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|19. |Contributia pentru finantarea unor |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |cheltuieli de sanatate din activitati |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |publicitare la produsele din tutun si |ulterioare |

| |bauturi alcoolice | |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|20. |Contributia pentru finantarea unor |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |cheltuieli de sanatate pentru produsele |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |din tutun din productia interna |ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|21. |Contributia pentru finantarea unor |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |cheltuieli de sanatate pentru produsele |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |din tutun din achizitii |ulterioare |

| |intracomunitare/import | |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|22. |Contributia pentru finantarea unor |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |cheltuieli de sanatate pentru bauturile |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |alcoolice din productia interna |ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|23. |Contributia pentru finantarea unor |Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul |

| |cheltuieli de sanatate pentru |sanatatii, cu modificarile si completarile |

| |bauturile alcoolice din achizitii |ulterioare |

| |intracomunitare/import | |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

|24. |Contributia pentru concedii si |Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 |

| |indemnizatii datorata de persoanele aflate|privind concediile si indemnizatiile de |

| |in incapacitate de munca din cauza de |asigurari sociale de sanatate, aprobata cu |

| |accident de munca sau boala profesionala |modificari si completari prin Legea nr. |

| | |399/2006, cu modificarile ulterioare, si |

| | |Ordonanta Guvernului nr. 86/2003 privind unele |

| | |reglementari in domeniul financiar aprobata cu |

| | |modificari si completari prin Legea |

| | |nr. 609/2003, cu modificarile ulterioare |

+----+------------------------------------------+--------------------------------------------------+

tudorachee
Mesaje: 30
Membru din: Mar Dec 12, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Gara Obor

#43 Mesaj de tudorachee »

Eu cred ca este obligatoriu sa platim in contul unic de la 01 ian 2008, voi ce parere aveti ca nu-mi este clar.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#44 Mesaj de tomac »

tudorachee scrie:Ordinul asta este cel mai clar pentru plata in contul unic
Normal că e cel mai clar.Doar ăsta e ordinul prin care se stabilesc impozitele şi contribuţiile ce se achită în contul unic.
tudorachee scrie:Eu cred ca este obligatoriu sa platim in contul unic de la 01 ian 2008, voi ce parere aveti ca nu-mi este clar.
Nici mie nu-mi este clar dacă ai citit subiectele de pe forum legate de acest cont unic. Nu pot să-mi dau seama dacă ai citit sau nu măcar acest topic.
Fără supărare oameni buni, da mai daţi o căutare pe forum sau citiţi măcar discuţiile anterioare înainte de a posta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

contul unic

#45 Mesaj de buldanc »

Obligatoriu , neobligatoriu , ce ma fac? am apucat de am platit datoriile lunii dec in conturile vechi,(ca si pe toate celelate datorii pt anul 2007) si le declar acum in D100 cumulat pe 3 luni . Ce pot sa mai fac in situatia asta . am facut platile pe 10 01.08.Ma puteti cumva ajuta cu vreun raspuns ?

Scrie răspuns