incetare concediu crestere copil

Mesaj
Autor
serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

incetare concediu crestere copil

#1 Mesaj de serbanm815 »

dupa cei doi ani de concediu pt.cresterea copilului ,salariata s-a prezentat la munca .
din motive economice ,patronul nu mai poate s-o angajeze (inchide un punct de lucru ), in acest caz ce acte trebuie intocmite pt. ITM?
-salariata ar vrea sa intre in somaj ( caci e mai usor decat sa-si caute servici!) ,problema este : beneficiaza de somaj in cazul asta ?ce acte trebuie sa intocmim noi ca firma ?
va multumesc pt.ajutor

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Salariata trebuie sa fie reincadrata macar pentru o zi in baza unei Decizii de reincadrare in care se spune ca se reincadreaza salariata pentru ca si-a incheiat concediul de cresterea copilului. A doua zi se desfiinteaza postul.
Dupa aceea se desfinteaza postul, i se comunica salariatei acest lucru....si intra in somaj.
Model de Decizie pentru desfiintarea postului:

Avand in vedere ca societatea nu isi mai poate desfasura activitatea datorita lipsei comenzilor, fiind in imposibilitate sa isi desfasoare activitatea,
Avand in vedere prevederile art. 65 alin. 1 din Codului Muncii
Asociatul unic al SC ABC srl Bucuresti


D E C I D E

Art. 1. Se decide concedierea, pentru motive care nu tin de persoana salariatului ISPIRESCU Tatiana, avand functia de functionar economic, CNP 25605XXXXXXXX, incadrata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
In drept, concedierea este dispusa in temeiul art. 65 alin. 1, din Codul Muncii, privind incetarea contractului individual de munca, determinate de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat ca urmare a dificultatilor economice.
In fapt, decizia de desfiintare a acestui post este determinata de restrangerea activitatii societatii.
Art. 2 Contractul de munca inceteaza la data comunicarii.
Art. 3 Carnetul de munca se va depune la termenul legal la Inspectoratul Teritorial de Munca in vederea operarii datelor din prezenta decizie.

Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii la Tribunalul din circumscriptia caruia isi are domiciliul salariatul.

Incheiata astazi: 30 iunie 2009 sub nr. 20090606


ASOCIAT UNIC / ADMINISTRATOR,
POPESCU Ion
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#3 Mesaj de apetrem »

Poate intra in somaj doar in cazul incetarii definitive a activitatii angajatorului (art.17, lit.h).
Altfel nu poate beneficia de somaj pentru ca nu are stagiul de cotizare de minimum de 12 luni in ultimele 24.

serbanm166
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de serbanm166 »

multumiri pt.raspuns !

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#5 Mesaj de stoicat »

,,La stabilirea perioadei de 24 de luni nu se ia in calcul perioada de suspendare a raporturilor dvs. de munca ca urmare a intrarii in concediul pentru cresterea copilului.

Astfel, pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii."
http://www.legislatiamuncii.ro/a/1707/i ... lului.html

____________________________________________

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#6 Mesaj de apetrem »

Citatele din Rentrop&Straton mai intodeauna incurca lumea.
De ce nu citati din lege sau intrebati la cel mai apropiat AJOFM si va lamuriti ...

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#7 Mesaj de stoicat »

ART. 35 LEGE nr. 76 din 16 ianuarie 2002 - (*actualizată*)
(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu
suspendate, cu excepţia suspendării pentru incapacitate temporară de munca,
dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile, stagiul minim de cotizare se
realizează prin cumularea perioadei de asigurare realizată înainte de
suspendare cu perioada de asigurare realizată după reluarea activităţii.

--------------
Art. 35 a fost modificat de pct. 16 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#8 Mesaj de apetrem »

ART. 17 LEGE nr. 76 din 16 ianuarie 2002 - (*actualizată*)

h) la încetarea concediului plătit pentru creşterea copilului până la împlinirea
vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, în condiţiile legii,
nu a mai fost posibilă reluarea activităţii din cauza încetării definitive a activităţii angajatorului;

Atentie la conditia de de "incetare definitiva a activitatii".
Am avut un caz similar si nu i-au dat ...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

Acum nu ne spui si restul intamplarii:
Nu i-au dat pentru ca nu stiau Legea cei de la AJOFM sau
Nu i-au dat pentru ca citatul din Rentrop si Straton ia suparat pe cei de la AJOFM.
Fara suparare si punctul de vedere a lui Rentrop si Straton trebuie luat in calcul. Cel mai adesea ei au facut lumina acolo unde intunericul de la Finante dadea sa ne inghita.
Pana in momentul de fata n-am avut un caz (macar un caz) in care Rentrop si Straton sa se insele. Vorba lor...pana si concurenta ii citeste!

De dragul clarificarii problemei de ce este mai corect art. 17 din Legea 76 decat cel invocat de StoicaT, adica art. 35?
Cu ce este mai prejos art. 35 decat 17 sau viceversa?
Eu inteleg art. 17 nu ca o regula ci ca o exceptie, pe cand art. 35 il vad ca pe o regula. Poate nu vad eu bine.
Exceptie in cazul de fata = NU A MAI FOST POSIBILA REULAREA ACTIVITATII
Regula = continutul art. 35 unde lasa sa se inteleaga continuitatea.... pe cand la art. 17 citat nu mai exista continuitate.
Si chiar nu pot fi acuzat ca tin cu StoicaT sau ca nu-l admir sincer pe ApetreM.
Eu asa vad lucrurile.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#10 Mesaj de stoicat »

h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile
lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;

------------
Litera h) a alin. (1) al art. 17 a fost modificata de pct. 2 al art. I din
LEGEA nr. 107 din 7 aprilie 2004, publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19
aprilie 2004.
Ce-ati trecut dvs.ApetreM la lit h) a fost sters.
http://ajofm.galati.astral.ro/pdf-uri/Legea76.pdf

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#11 Mesaj de apetrem »

Aveti dreptate, se prea poate ca in acea speta nu fi fost indeplinita o alta conditie,
desi trebuia sa aiba stagiu de cotizare de 12 luni, altfel nu beneficia de CCI ...

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de mantogp957 »

Toata stima pentru voi trei si nu numai, dar va pot spune ca am avut asemenea cazuri cand a venit din ccc si a intrat in somaj la o luna, doua, trei etc si daca a avut stagiul de cotizare de 12 luni pentru a putea beneficia de ccc a indeplinit conditiile si pentru somaj. Ca un argument in plus pe spatele adeverintei de somaj se completeaza data incetarii raporturilor de munca dar si perioada cat a avut contractul de munca suspendat fara a intrerupe raporturile de munca cu societatea, adica nu a plecat definitiv din unitate iar adeverinta se completeaza cu periada anterioara celor doi ani de suspendare.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#13 Mesaj de serbanm815 »

va rog sa ma ajutati :trebuie sa completez adeverinta pt.somaj pt.o salariata care a terminat perioada de 2 ani de crestere a copilului ; perioada de concediu pt.sarcina si lauzie se mai trece pe adev.tinand cont ca nu s-a calculat si virat somaj ?sau trec ultimile 12 luni in care a lucrat normal?
- si o alta problema : mi-au spus de la itm ,ca daca un salariat are concediu medical mai mult de 30 zile ( in cazul meu a avut 36 zile)trebuie facuta decizie de suspendare , de cand e asta ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de paturcai »

Sigur ca se trece chiar daca nu s-au facut viramente.
La numarul OP/Chitanta se va trece linie.
Nu-i salariatul vinovat ca firma nu si-a achitat darile catre Stat.
La a doua problema sincer am avut o salariata care a stat in concediu medical 83 de zile dar cei de la ITM nu au comentat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#15 Mesaj de serbanm815 »

multumesc d-le paturca ,toata stima pt.prestatia dv.de pe forum.

Scrie răspuns