Art. 56 lit. j-model decizie...

Mesaj
Autor
constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Art. 56 lit. j-model decizie...

#1 Mesaj de constantinm105 »

Buna
Va rog sa-mi postati un model de decizie pt. incetarea unui contract de munca cu durata determinata- art.56 lit.j-pt. a putea beneficia de somaj.
PS.In decizie trec ca si data ziua urmatoare ultimei zile lucrate...sau ultima zi de lucru,ziua incetarii contractului....

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#2 Mesaj de zoldhegyii899 »

SC xxxxxxxx SRL Data: _________
LOC. yyyy
CUI 14zzzzzzz

DISPOZITIA NR. ____
de desfacere a contractului de munca

aaaaaaaaaaaaaaa in caliate de patron al firmei SC xxxxxxxxxxxxxxxxxxSRL,
Tinand seama de Codul Muncii , in temeiul art.56 lit.j .

DISPUN :

Art.1 Contractul de munca al d-lui _____________________ angajat in functia/meseria de muncitor necalificat se desface pe data de 26.10.2010 , data la care expira termenul contractului de munca.
Art.2 Prezenta se comunica celui in cauza , in termen de 5 (cinci) zile.
Art.3 Impotriva prezentei dispozitii se poate depune plangere in termen de 30 zile la judecatorie.


PATRON : LUAT la CUNOSTINTA:


Eu sub aceasta formulare le depun, evident in 2 exemplare. Nu trebuie sa mentionezi nicaieri de somaj, tu ca angajator nu ai nici o tangenta cu somajul in aceasta speta.Data deciziei o pun sa coincida cu data incetarii,dar nu este obligatoriu.
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#3 Mesaj de constantinm105 »

In programul Saga,in Revisal la Incetare contract -motiv modificare trec Acordul partilor sau Altele?...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#4 Mesaj de eugen01 »

SC ___________________________
Sediul_________________________
Tel/Fax: _______________________ DECIZIA Nr._______/_______________


Avand in vedere expirarea termenului contractului individual de munca cu numarul ______ din data __________incheiat pe perioada determinata cu dl / dna ___________________;

In temeiul art.56 lit. j din Codul muncii,Administratorul SC ____SRL, dl/dna _________,
DECIDE:
1. Contractul individual de munca nr.____________/________________ incheiat cu dl / dna ____________, inceteaza cu data de _________.
2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, celui in cauza, in termen de 5 zile.
3. Impotriva prezentei decizii de incetare a contractului individual de munca, salariatul se poate adresa cu contestatie la Tribunalul___________________ in termen de 30 de zile de la comunicare.

Administrator
SS_______ Data:_______


2.Pentru inregistrare incetare contract(in RS) presupun ca Altele.E scris pe undeva (imi cer scuze dar nu gasesc acum!) ca:
"Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj:
-........
-........
-persoanele care au incetat raporturile de munca sau de serviciu prin acordul partilor sau prin demisie."
:oops:

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#5 Mesaj de constantinm105 »

Pot merge la itm cu decizia si revisalul inainte de data incetarii contractului(incheiate),nu de alta dar pt. a mi se putea elibera cartea de munca inainte de data inchiderii contractului,pt. a putea depune dosarul complet la somaj EXACT in ultima zi de lucru ,asa cum prevede legea...daca mi se desface contractul pe 20.11.2010 si merg la somaj pe 21.10.2010 nu mai pot beneficia de somaj...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#6 Mesaj de eugen01 »

constantinm105 scrie:...daca mi se desface contractul pe 20.11.2010 si merg la somaj pe 21.10.2010 nu mai pot beneficia de somaj...
hmmm...sunt sigur ca s-a mai discutat acest aspect pe acest forum...dar ca o parere neavizata (a mea) nu cred ca este asa..in fine... sa asteptam parerea forumistilor cu experienta in probleme de itm

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#7 Mesaj de paturcai »

Aveti un link aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=49533
Vedeti raspunsul lui Sandu Bogeanu (BogeanuA); este elocvent.
Nu se face nicio decizie la incetarea unui contract pe durata determinata.
Insasi denumirea DETERMINATA nu lasa loc de interpretare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#8 Mesaj de constantinm105 »

si in aceste conditii voi merge la itm sa depun doar revisalul si ultimul stat de plata?...dar la somaj cu ce voi merge ,cu o copie dupa contractul incheiat pe perioada determinata?...unde va fi specificat art.56 lit.j daca nu trebuie depusa nici o decizie ?...se subintelege?...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#9 Mesaj de paturcai »

Ce legatura are somajul in aceasta speta?
Daca cel care a avut contractul pe perioada determinata crede ca va lua somaj se inseala.
Desfiintarea unui post duce la concediere care te trimite la somaj si nicidecum incetarea unui contract de munca.
La ITM se depune statul de plata si atat. In rest declaratiile aferente si cu asta gata.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#10 Mesaj de stoicat »

In baza art.56 lit.j din Codul Muncii-( incetare a raporturile de munca din motive neimputabile salariatului) poate solicita acordarea indemnizatiei de somaj,daca indeplineste si celelalte conditii prevazute in art.34 din L.76/2002 actualizata.
Eu asa interpetez art.17 lit.a)din L.76/2002.
Ultima oară modificat Lun Noi 15, 2010 3:01 pm de către stoicat, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#11 Mesaj de balazse »

Pentru ConstantinM105
Sa nu uiti sa trimiti si Revisal-ul, chiar daca este pe perioada determinata.

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#12 Mesaj de zoldhegyii899 »

Cu parere de rau il contrazic pe colegul Paturca , dupa expirarea contractului de munca pe perioada determinata se beneficiaza de somaj daca sunt indeplinite si celelelte criterii (a fost salariat o perioada de minim 1 an din ultimii doi, are contributiile platite, etc)

"conform .... Legii nr. 76/2002

In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
- le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
- le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;"
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#13 Mesaj de zoldhegyii899 »

revin,
nu stiu in alte parti cum este dar la noi se cere decizie de desfacere a CM , chiar daca este contractul pe perioada determinata, altfel nu incheie cartea de munca sau elibereaza adeverinta , dupa caz.
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Art. 56 lit. j-model decizie...

#14 Mesaj de paturcai »

Nu ma supar eu doream sa spun:
- nu pot angaja pe perioada determinata si dupa acea perioada persoana sa ajunga la somaj pentru ca nu poate decat asa cum ati specificat si dvs. si d-na StoicaT.
- sunt unii inspectori care solicita acea decizie de incetare pentru perioada determinata. Eu am pus o intrebare la o societate de consultanta si raspunsul lor m-a edificat: nu se depune. Si BogeanuA a raspuns in acel link pe care l-am dat mai sus poate din experienta (s-a dus la ITM la Brasov si un inspector de acolo i-a spus ca nu...).
Nu contrazic pe nimeni daca sunt oameni carora li s-a cerut astfel de Decizie.
M-as bucura daca si dvs. si restul forumistilor ati lua parte la noul subiect pe care-l pregateste BalazsE referitor la documentele care ne trebuiesc la Resurse Umane (Human Resources-HR) in viitor ca poate reusim sa imbunatatim pentru uzul nostru al tuturor (cu pretul de rigoare) si "modulul" de resurse umane.
Daca reusim sa sensibilizam pe TomaC pe SeptimiuV si nu in ultimul rand pe Admin (dl. Sorin NICA capo di tutti capi de la SAGA) ne va fi si noua bine.
Va astept in acea sectiune pe care o pregateste colegul BalazsE cat si pe ceilalti forumisti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns