concediu medical

Mesaj
Autor
stanm482
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti S6

Re: concediu medical

#16 Mesaj de stanm482 »

Totusi cred ca exemplarul roz ar trebui atasat declaratiei 112. Inainte se atasa la declaratie acum ar trebui macar sa punem o copie.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu medical

#17 Mesaj de septimiuv »

ai impresia ca cineva de la anaf se duce cu certificatul la casa de sanatate? :lol:
certificatul se depune la casa de sanatate, scrie negru pe alb in otg 117

stanm482
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti S6

Re: concediu medical

#18 Mesaj de stanm482 »

DA OG 117 PREVEDE:
4. La articolul 6, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu următorul cuprins:
"(31) Persoanele prevăzute la art. 5 lit. a) şi b) sunt obligate să depună la casele de asigurări sociale de sănătate, in a căror rază administrativ-teritorială işi au sediul social, respectiv domiciliul,exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical numai in condiţiile in care se solicită restituirea sumelor reprezentand indemnizaţii plătite asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate."

6. La articolul 38, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Sumele reprezentand indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia in luna respectivă, se recuperează din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie, in condiţiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentand contribuţii de asigurări sociale de sănătate.


Dar nu scrie despre exemplarul roz decat atunci cand ceri banii de la Casa de Sanatate, ca il depui acolo.
Eu nu inteleg ce fac cu exemplarul roz atunci cand nu cer recuperarea banilor.
La partea cu recuperarea CCI sa inteleg ca nu mai ai alternativa de a recupera din CCI luna de luna cum se facea anterior ci doar sa ceri banii inapoi?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: concediu medical

#19 Mesaj de danilevicis »

Cum spunea balazse, daca nu vrei sa-l depui, pastrezi exemplarul roz la dosar, pana cand va fi necesar sa-l depui atunci cand soliciti banii de recuperat.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: concediu medical

#20 Mesaj de filipn »

este o anomalie.pana acum prin declaratia depusa direct ca casa de sanatate si exemplarul roz,plata se facea de catre casa.acum declaratia se depune la finante, ce evidenta mai are casa si cum imi poate da banii? am o situatie de concediu si urmeaza sa aflu care este circuitul documentelor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#21 Mesaj de balazse »

Datele din D.112 se vor transmite catre casele de sanatate.
Vei merge cu dosarul si exemplarul roz la casa de sanatate si cam atat.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: concediu medical

#22 Mesaj de gramac921 »

dosarul trebuie sa aiba o fundita roz :lol: just kidding...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#23 Mesaj de balazse »

Nu numai, ci si un cartonas mic cu multumiri. :D

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: concediu medical

#24 Mesaj de filipn »

poate fi "cusute" <o gluma, ca prea cuntem incretiti>

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: concediu medical

#25 Mesaj de gramac921 »

"incretiti "ca muntii carpati :)

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: concediu medical

#26 Mesaj de horhatm »

Buna,

S-a modificat baza de calcul pt fond accidente si boli profesionale? (am CM suportat din fd de salarii)
Eu stiam:
- fond accid si boli prof = venit brut realizat - CM suportat din CCI - CM suportat din FS + (35%sal mediu pe economie / nr. zile lucratoare din luna x nr. zile lucratoare concedii medicale);

Multumesc!

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: concediu medical

#27 Mesaj de horhatm »

baza de calcul la fond boli prof si accidente e acceasi ca si la cas societate si totusi Saga imi calculeaza 2 baze diferite. Am verificat inca o data modul de introducere al concediului medical dar n.am gasit nicio greseala.
Poate ma ajuta cineva: am 1 singur CM din 12-18dec, cod 01 (boala obisnuita).
Am introdus in saga CM pe 2 randuri:
un rand cu 12-16 dec din FS si
un rand cu 17-18 dec din CCI.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: concediu medical

#28 Mesaj de stoicat »

Norme metodologice:
Art. 296^5 alin. 5

15. Pe perioada în care persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b) din Codul fiscal beneficiază de indemnizații de asigurări sociale de sănătate, potrivit prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, baza de calcul al contribuției pentru accidente de muncă și boli profesionale o reprezintă salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical.

Numărului zilelor lucrătoare din concediul medical= suportate din FS+CCI

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#29 Mesaj de balazse »

horhatm scrie:baza de calcul la fond boli prof si accidente e acceasi ca si la cas societate si totusi Saga imi calculeaza 2 baze diferite. Am verificat inca o data modul de introducere al concediului medical dar n.am gasit nicio greseala.
Exista diferenta intre cele doua baze de calcul, poate te ajuta cele postate aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... nte#p82314

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: concediu medical

#30 Mesaj de horhatm »

Multumesc, m-am prins :D

luand-o babeste, baza de calcul pt fd boli prof si accidente= Ven brut total-CM din CCI-CM din FS+ (salariul minim de baza brut pe tara garantat in plata/cate zile lucratoare are luna x nr de zile CM lucratoare) cu specificatia:

Ven brut total=ven brut zile lucrate+CM din CCI+CM din FS
Sal minim de baza brut pe tara garantat in plata pe 2011=670
cate zile lucratoare are luna (in cazul meu decembrie)=20

Multumesc inca o data pt ajutor!

Scrie răspuns