stat de salarii programatori

Mesaj
Autor
florescuo
Mesaje: 137
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

stat de salarii programatori

#1 Mesaj de florescuo »

Acum am citit si eu atentie ordinul care reglementeaza scutirea de impozit pe venit pt programatori si am vazut ca trebuie depus un stat separat pt cei care beneficiaza de aceasta scutire. Cei care aveti si programatori angajati cum procedati? Depuneti un stat pt toti angajatii si unul separat pt programatori sau unul pt programatori si unul pt restul angajatilor?

Si mai am o nelamurire legata tot de aceasta scutire. Se poate aplica scutirea de la infiintarea firmei? In ordin scrie ca venitul anual realizat de pe urma fiecarui programator trebuie sa fie de minim 10.000 $ in anul fiscal precedent. Adica ai putea sa aplici de la inceput in ideea ca esti sigur ca vei depasi acest prag?

Multumesc

ionescug551
Mesaje: 334
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

#2 Mesaj de ionescug551 »

Eu depun stat separat pentru programatorii scutiti de impozit.Referitor la a doua problema,numai daca in anul anterior te-ai incadrat in parametrii ii scutesti de impozit.(una din conditii este sa realizezi 10000 usd pe salariat).Mai trebuie sa ai si o evidenta pe lucrari sa reiasa ca fiecare a lucrat pentru proiecte care au dus la realizarea cifrei de 10.000 usd.

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#3 Mesaj de dragans980 »

Buna ziua.
Rog sa-mi spuneti ce contributii plateste firma pt.un programator scutit de impozit si ce si cum trebuie sa plateasca angajatul.Cine are programatori cum procedeaza?Indemnizatia de crestere copil la mamicile progr.scutite se calculeaza ca la toate mamicile sau ca inainte raportat la salariu minim.Sunt 2 angajati pe firma,sot si sotie.Firma produce numai programe software personalizat de la infiintare( 2008).Sotul care e si administratorul firmei e angajat pe cod 131901 conducator intr.mica .Nu a cerut scutire de impozit pt ca nu si-a schimbat functia si nu a vrut sa plateasca sanatate la dividendele pe care le-a ridicat(salariul lui era la 1200 lei brut pana la jumatatea anului 2010 si nu s-a meritat). A fost singurul angajat de la infiintare pana anul trecut cand si-a angajat si sotia care ramasese fara loc de munca.Acum ar vrea scutire macar pt sotie din iunie 2011. Cum trebuie sa procedez?Scuze ca am scris cam mult.Cu multumiri anticipate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat de salarii programatori

#4 Mesaj de balazse »

Stiu ca exista anumite scutiri pentru programatori in anumite cazuri, dar din pacate nu pot sa zic care ar fi acelea, in program daca nu doresti ca venitul sa fie impozitat atunci la "fisiere" -> "salariati" -> "detalii" bifezi la "neimpozitat".
In ceea ce priveste contributia la sanatate pentru dividende, se plateste doar daca nu este angajat sau daca obtine anumite tipuri de venituri, citeste aici pentru mai multe informatii:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... t=sanatate

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#5 Mesaj de dragans980 »

Multumesc.Voi merge la casa de sanatate sa vad ce se cere.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat de salarii programatori

#6 Mesaj de balazse »

Dar ce treaba ai cu Casa de Sanatate?

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#7 Mesaj de dragans980 »

Scriu a treia oara.Mi se tot blocheaza mausul.Pe scurt:firma nu retine si nu plateste sanatate 5.5% pt el (ordin 617/2007) nici 0.85% si trebuie sa si plateasca singur.Pt asta trebuie sa faca un contract pe viata cu casa de sanatate .Daca nu plateste 0.85% nu are CM platit daca se betegeste,nu stiu daca si in 2011 a ramas asa.Firma nu mai plateste nici contrib.de 5.2%,oare asa sa fie sa ramana casa de sanatate in paguba sau programatorul scutit tre sa achite si aceasta suma? si etc., Pt Casa tre sa duci un dosar complet cu 5 acte (printre care si davada platii sanatatii pe ultimii 5 ani ,adeverinta de la Admin.fin ca nu obtine si alte venituri) si trebuie sa-l scoti de la anexa 2.A.De ieri tot gugalesc si n-am inteles cum si ce e valabil in 2011 din toate cate am citit
Ultima oară modificat Lun Iun 20, 2011 12:20 am de către dragans980, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat de salarii programatori

#8 Mesaj de balazse »

Scuze, dar am pierdut firul. Sincer nu mai stiu la ce te-ai referit la cele scrise: salar, dividende sau ce?

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#9 Mesaj de dragans980 »

Eu trebuie sa-mi cer scuze.Din tot ce am citit despre programatorii scutiti de impozit am inteles ca daca acestia obtin si alte venituri cum ar fi dividendele,la acestea trebuiau sa plateasca sanatate 5,5%,dar n-am gasit articol de lege clar. Important este sa stiu acum in 2011 ce contributii trebuie sa plateasca firma si ce contributii isi plateste el personal pentru salariul de programator scutit de impozit si cum procedeaza cei care au acest caz.Cautand pe google am citit multe discutii pe aceasta tema dar majoritatea dar nu sunt actuale-sunt de prin 2007.Imi cer scuze inca odata.Voi merge la casa de sanatate si la anaf sa vad ce-mi vor zice,si sa mai aflu daca indemnizatia de crestere copil pt mamicile programator se calculeaza normal sau nu (vor un bebe).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat de salarii programatori

#10 Mesaj de balazse »

Atentie mare daca mergi la institutiile mentionate, sa verifici si baza legala pe care il zic si ca ar trebui sa platesti, deoarece de multe ori doar te pun sa platesti fara a fi nevoie.

nemethe
Mesaje: 46
Membru din: Mie Apr 18, 2007 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#11 Mesaj de nemethe »

Atentie. Ordinul 617/2007 art.5 al.6 la care faci referire s-a modificat cu ord.509/2008 si suna asa:

(6)Persoanele care realizează venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, au obligaţia plăţii contribuţiei lunare calculate la veniturile salariale realizate. Contribuţia pentru aceste persoane se reţine de către angajator şi se virează prin organele fiscale teritoriale. În acest caz, angajatorul are obligaţia de a calcula şi de a vira contribuţia angajatorului în condiţiile art. 3 şi 4.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat de salarii programatori

#12 Mesaj de balazse »

Si cu asta ce doreai sa subliniezi? eu n-am zis ca pentru salar nu se plateste sanatate, ci pentru dividende. Iar din cate am citit se refera la salarii cele postate.

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

Re: stat de salarii programatori

#13 Mesaj de dragans980 »

Multumesc mult amandorura.Ordinul 509 imi este de folos.

Scrie răspuns