act aditional transport salariat

Mesaj
Autor
filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

act aditional transport salariat

#1 Mesaj de filipc »

Salut
Am facut act aditional la contractul de munca in care se precizeaza ca firma imi deconteaza cheltuielile cu transportul de la domiciliu, la sediu
Trebuie introdus cumva acest lucru si in revisal?
Mie ca si beneficiar al acestei sume mi se impoziteaza ceva ?
Va multumesc

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: act aditional transport salariat

#2 Mesaj de ciuleil »

Ch. cu transportul inseamna abonament ?

Eu am abonament lunar -cu factura- si contabilizez pe ch.nedeductibile.

filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

Re: act aditional transport salariat

#3 Mesaj de filipc »

pai din cate stiu eu ch cu transportul este ch deductibila

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act aditional transport salariat

#4 Mesaj de balazse »

Pentru FilipC
Daca ai deschis un topic atunci ar fi bine sa continui acel topic si nu sa deschizi una noua pe aceeasi problema (http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=15852).

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act aditional transport salariat

#5 Mesaj de olteanz »

filipc scrie:pai din cate stiu eu ch cu transportul este ch deductibila


Da, este o cheltuiala deductibila fiscal, cf. NMetod. art. 21 Cod Fiscal 2011.
f) cheltuielile efectuate pentru transportul salariaţilor la şi de la locul de muncă.

In situatia in care in Contractul de munca incheiat intre SC si angajat exista clauza prin care se prevede decontarea ch. de transport la si de la locul de munca in limita a 7.5 litri combustibil la 100 km, iar deplasarea se face cu autoturismul personal, ce documente ar trebui sa avem pentru inregistarea acestei cheltuieli?
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: act aditional transport salariat

#6 Mesaj de eugen01 »

Interesant ! adica...c/v pentru 7.5l/100 km e prevazuta in HG 543 / 23 iulie 1995.Cat despre documente...aici e parte interesanta, conform omfp 3512 ar fi de ajuns decont (14-5-4), plus BF combustibil (care sa contina datele deja celebre CUI,Den, Nr auto) dar....pentru a demonstra suta de km...ne trebuie .. :shock: Foaia de parcurs :shock: document ce nu e prevazut in omfp 3512 (ma rog...anexele sale!)

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act aditional transport salariat

#7 Mesaj de olteanz »

Transportul se face cu auto personal, de unde foaie de parcurs, CUI?
Cred ca acest mod de suportare a ch. de transport e tot mai uzual.
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: act aditional transport salariat

#8 Mesaj de eugen01 »

eugen01 scrie:c/v pentru 7.5l/100 km e prevazuta in HG 543 / 23 iulie 1995
Din surse aflate mai presus de orice banuiala, il numesc aici pe Balazse, am fost informat ca respectivul HG este abrogat.Deci nu stiu care ar fi baza legala pentru acea limita de 7.5l/100km.Altfel, cerinta despre foaia de parcurs (document neprevazut in Nomenclator) este rezultatul unui...simplu rationament ..cum altfel pot sa dovedesc parcurgerea unei distante ??? :?

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... cal#p87961

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act aditional transport salariat

#9 Mesaj de balazse »

HG.543/1995 a fost aborgat de HG.1.860/2006 care contine urmatoarele:
CAP. III
Cheltuieli de transport
...
ART. 13
Personalul autoritatilor si institutiilor publice, delegat sau detasat de conducerea acestora sa indeplineasca anumite sarcini de serviciu in localitati situate la distante mai mari de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca, are dreptul la decontarea cheltuielilor de transport dus-intors, dupa cum urmeaza:
...
f) cu autoturismul proprietate personala.
...
ART. 16
Deplasarea cu autoturismul proprietate personala se poate face numai cu aprobarea prealabila a ordonatorului de credite, atat pentru posesorul autoturismului, cat si pentru persoanele din cadrul aceleiasi autoritati sau institutii publice care se deplaseaza impreuna cu acesta. In acest caz, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcursi pe distanta cea mai scurta.
...
CAP. VI
Cheltuieli de transport in cadrul localitatii
ART. 41
Decontarea cheltuielilor pentru transportul efectuat in conditiile prezentului capitol este permisa numai pentru transportul in interesul serviciului, nu si pentru deplasarile personalului de la domiciliu la locul de munca si de la locul de munca la domiciliu.
Pana la urma poti deconta cheltuieli de combustibil pentru masina proprie daca esti trimis in delegatie (drumul de la domiciliu si locul de munca nu reprezinta delegatie) si mergi cu masina proprie (cel putin eu asa inteleg din aceasta hotarare, dar poate ca gresesc).

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act aditional transport salariat

#10 Mesaj de olteanz »

Cred ca nu aceasta este problema mea, respectiv 7.5l/100 km. Daca spun 8l/100km se schimba datele problemei?
Intrebarea era ce documente justificative trebuie sa am la baza inregistrarii costurilor de transport de la si la locul de munca pentru angajatii din alta localitate care naveteaza cu masina personala?
1+1=3

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act aditional transport salariat

#11 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea nu ai.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: act aditional transport salariat

#12 Mesaj de eugen01 »

sintagma de "cheltuieli cu deductibilitate limitata" ne cam obliga sa luam in considerare anumite tipuri de cheltuieli.De exemplu diurna..., eu pot stipula in CIM o diurna de ..500 ron ...ce depaseste intra la avantaje de natura salariala (la angajat) iar pentru firma ce depaseste 32.5 e cheltuiala nededucibila...

Last Edit:
http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite ... -%2011.pdf (pagina 11)

Altfel spus, legiuitorul a înteles să conditioneze deductibilitatea cheltuielilor înregistrate în contabilitate de justificarea acestora prin documente legale si corect întocmite.
:shock: :shock: :shock:

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act aditional transport salariat

#13 Mesaj de olteanz »

balazse scrie:Dupa parerea mea nu ai.
Nu te supara balazse, dar nu am inteles opinia ta. Te rog mult de tot detaliaza putin.
1+1=3

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act aditional transport salariat

#14 Mesaj de balazse »

Drumul parcurs de la domiciliu la sediul societatii nu este nici deplasare in interes de serviciu si nici delegatie, deci nu ai cum sa decontezi combustibil pentru asa ceva.
Acum daca ai trece acele deplasari de la domiciliu ca si delegatie atunci este altceva sau se "deconteaza" pe una din masinile unitatii.
Cele mentionate mai sus sunt parerile mele, dar poate ca nu sunt corecte, deoarece nu am asa mare experienta inca in anumite lucruri in ceea ce priveste contabilitatea.

PS. Stai linistita ca nu ma supar asa de usor. :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: act aditional transport salariat

#15 Mesaj de eugen01 »

De acord cu Balazse, de aceea nu am mentionat si formularul Ordin de deplasare, ci numai Decont si....Foaia de Parcurs ? (cu foaia...am dubii si eu )

Scrie răspuns