REVISAL

Mesaj
Autor
ghermana313
Mesaje: 49
Membru din: Mar Apr 11, 2006 12:00 am

REVISAL

#1 Mesaj de ghermana313 »

Cite zile fara plata este admis sa se acorde unui salariat fara sa i se intrerupa contractul de munca? Aceasta perioada se comunica in revisal ? daca da la ce data de la solicitare?
rodicutza

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL

#2 Mesaj de tomac »

Câte vrea angajatorul dacă nu are prevederi exprese în regulamentul intern sau alt act semnat de comun acord cu salariatul.
Codul muncii nu obligă la suspendare. Dă posibilitatea angajatorului să-l suspende, dar nu-l obligă. Dacă însă în actele interne - contract individual de muncă, contract colectiv de muncă pe unitate sau regulamentul intern există prevăzută suspendarea contractului de muncă în astfel de situații, atunci suspendarea se va efectua obligatoriu și se va raporta în REVISAL.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mozaf
Mesaje: 54
Membru din: Mie Sep 24, 2008 12:00 am

Re: REVISAL

#3 Mesaj de mozaf »

D-nule TOMAC
va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
daca am un angajat cu timp partial de munca cu 16 ore pe saptamina, cum il inregistrez in pontaj si in REVISAL?

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: REVISAL

#4 Mesaj de ivana91 »

Pentru Tomac

Am avut in data de 13.03.2012 control de la itm si politie. Au verificat dosare de personal, au luat declaratii de la salariati, etc. Am discutat in legatura cu cfs si au sustinut sus si tare ca tb operat in revisal orice suspendare, chiar si cele la care exista cerere si aprobare de la conducerea unitatii. C a este important pentru stabilirea vechimii. Le-am spus ca in codul muncii scrie ca "se poate" si ca oricum in d112 se vede ca persoana are suspendare, dar ei nu iau in considerare ce scrie in codul muncii ci in hg500.
Tare as vrea sa mai discutam pe aceasta tema si cu altii care au avut controale de la itm sau care vor avea.
Mai astept opinii.
O seara buna.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVISAL

#5 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... &hilit=CFS

poate va sunt de folos cele discutate in link-ul de mai sus, exista si un link catre blog (in prima pagina)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL

#6 Mesaj de tomac »

@mozaf
În pontaj, se înregistrează exact așa cum lucrează.
În REVISAL se înregistrează la timp parțial.

@ivana91
ivana91 scrie: dar ei nu iau in considerare ce scrie in codul muncii ci in hg500
Cu asta ați spus totul.
Probabil, să fiu politicos, uită că HG 500 nu obligă la suspendare. Ci la transmiterea datelor despre contractele suspendate, în cazul în care o astfel de suspendare există.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: REVISAL

#7 Mesaj de adrigela77 »

.... cum fac in registrul salariatilor din saga sa sterg persoanele lichidate, adica eu le-am incetat contractele de munca dar in registru tot mai apar, cand vreau sa ii sterg programul ma atentioneaza ca sunt nu se poate sterge ca sunt operatiuni in lunile anterioare. :(...as face putina curatenie , sa-i elimin pe astia....cum pot face?

Multumesc ptr timpul acordat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REVISAL

#8 Mesaj de herganiec »

nu se sterg, vor ramane acolo.
nu se stie cat dar nu se pot sterge, poate mai modifica Itm ceva si atubci o sa ne lase sa face curatenie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#9 Mesaj de balazse »

Este normal sa apara, de aceea se si numeste "registru". Da ai un registru tipizat, dupa o perioada mergi si rupi filele care dupa tine sunt "expirate"?

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: REVISAL

#10 Mesaj de ghineae609 »

Daca firma isi schimba sediul cand modificam adresa in revisal? Declaratiile le trimit pe sediul vechi ptr ca nu a iesit decizia. Pot modifica si in revisal dupa ce ridic decizia de la administratie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#11 Mesaj de balazse »

Dupa obtinerea documentelor de modificare a sediului.

Scrie răspuns