revisal

Mesaj
Autor
fulgeanua
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 04, 2011 2:40 pm

revisal

#1 Mesaj de fulgeanua »

Trebuie sa avem 2 registre de evidenta al salariatilor sau unul este de ajuns?
Adica,intr-unul sa scriem tot ce se scrie si in cel electronic, iar in celalalt actele aditionale cu privire la modificarea salariului,si mai nou a perioadei de proba,preaviz,etc?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: revisal

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Cred ca faci confuzie intre ReviSal si dosarul fiecarui angajat.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

fulgeanua
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 04, 2011 2:40 pm

Re: revisal

#3 Mesaj de fulgeanua »

nu fac confuzie,ma refeream la un alt registru (un fel de intrari-iesiri) in care sa notam toate actele aditionale ce nu se completeaza in revisal

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#4 Mesaj de balazse »

Si totusi de unde crezi ca ar trebui sa avem asa ceva?

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: revisal

#5 Mesaj de vinczellero »

vad ca unii se complica prea mult :roll:

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: revisal

#6 Mesaj de despag »

eu am un asemenea registru :
dau nr. la ctr. de munca ,acte aditionale,decizii .
un fel de registru doc. emise.
in ceea ce priveste pe cel electronic , eu zic ca nu e cazul sa fie tinut
scrie pe site-ul ITM cati angajati ai, ce functii au .
tiperesti partea cu contracte si gata.

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: revisal

#7 Mesaj de szaszs »

Si "registrul de evidenta a salariatilor" , registrul acela mare, se mai completeaza?
In revisal nou trebuie sa scriem si istoricul angajatilor sau numai datele lor valabile la data de 1 august 2011?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revisal

#8 Mesaj de eugen01 »

1.Nu este obligatoriu sa completam si in scris un alt registru.O putem face pentru siguranta, linistea noastra.
2.Noul Revisal conform HG 500, are in plus niste cerinte de raportare, de exemplu campul salarii.Pentru a indeplini cerinta prevazuta la art.4 alin.1 pct b, in functie de programul folosit anterior, trebuie sa verificam existenta campurilor respective (salarii,sporuri cuantum).Daca am tinut in Revisal Saga, e simplu, mai urmarim tutorialele, si facem exportulxml in vederea transformarii in RVS.Daca am folosit programul ITM, facem import in R 500 (butonul Preluare date din versiune anterioara), si avem grija sa completam campurile goale (salarii, sporuri), dupa care facem exportul in RVS.Practic, in ambele cazuri istoricul exista, particularitatea acestui nou tip de raportare (in fiserul RVS), fiind ca pentru orice modificare de fapt se transmite toata baza.

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: revisal

#9 Mesaj de szaszs »

Am facut o greseala in sensul ca am avut o incetare in august si am raportat-o cu versiunea veche; ce ar trebui sa fac acum? sa mai transmit o data incetarea dupa completarea tuturor angajatilor activi la 1 august?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: revisal

#10 Mesaj de gramac921 »

sunt multi care au lucrat in vechiul revisal in august( modificari de functii , tip contract , incetari ) , dar cand au avut de introdus un contract nou , au preluat baza de date din vechiul revisal ( la momentul acela din august ) , in cel nou si au inceput sa lucreze doar in acesta.

Fiind intr-una din zilele trecute la ITM , cu o discheta sa o preia la ghiseu pt ca parola si user-ul nu functionau pe portalul server 500 ( revisal nou) , un inspector ITM mi-a zis ca inca nu se stie pana cand se opereaza in paralel pe cele doua servere ( revisal vechi si nou) , insa contractele noi deja cand exista trebuie transmise cu toate elementele prevazute de art 3 alin (2) lit a)-g) din HG500 , iar pt cele existente deja elementul prevazut la lit g ( salariul , sporurile si cuantumul acestora ) in termen de 90 zile calculate de la 01.08.2011:

HG 500/2011
ART 3


"(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetăţenia şi ţara de provenienţă - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spaţiul Economic European - SEE;
b) data angajării;
c) perioada detaşării şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncă;
f) durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile şi cuantumul acestora;
"
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
i) data încetării contractului individual de muncă.


ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:
a) la angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătotoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză;
b) elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completează şi pentru contractele individuale de muncă deja înregistrate, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri;[/i]"

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: revisal

#11 Mesaj de gramac921 »

De altfel in HG 500 la contraventii nu gasim nicaieri , ca ar fi sanctionabila transmiterea pe vechiul revisal a modificarilor aduse contractelor de munca , cu exceptia contractelor noi sau a introducerii salariului in termen de 90 zile la contractele existente deja :

"ART. 9
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de muncă prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g), cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză;
b) refuzul de a pune la dispoziţie inspectorului de muncă registrul în format electronic, precum şi dosarul personal al salariaţilor;
c) necompletarea elementelor contractului individual de muncă conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului în termenele prevăzute la art. 4;
d) completarea registrului de către alte persoane decât cele prevăzute la art. 2 alin. (5) sau alin. (6);
e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;
f) alterarea sau ştergerea datelor din registru, precum şi intervenţia neautorizată asupra aplicaţiei informatice a registrului.
g) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (8) privind informarea inspectoratelor teritoriale de muncă cu privire la prestatorii de servicii;
h) refuzul angajatorului de a elibera copii după documentele prevăzute la art. 8 alin. (3), solicitate de către salariat;
i) nerespectarea prevederilor art. 2 alin. (7);
j) nerespectarea prevederilor art. 7.
"

Daca ar fi contraventie acest lucru nu vad rostul pt care ITM-ul a scris pe site-ul lor urmatoarele :

"În perioada urmatoare, versiunea actualizata conform prevederilor HG 500/2011 si versiunea de portal conform prevederilor HG 161/2006 vor functiona în paralel permitând astfel angajatorilor sa efectueze transmiterea registrului de evidenta a salariatilor în conformitate cu prevederile legale. Depunerea registrului în formatul prevazut de prevederile HG 500/2011 se va face conform termenelor legale prevazute de actul normativ.

Pentru transmiterea elementelor noi introduse conform HG 500/2011 se va folosi versiunea actualizata a portalului (a se vedea link mai jos, cel din partea stânga).


MENTIUNE: Odata efectuata transmiterea registrului în formatul stabilit prin ultima versiune de specificatii tehnice publicate pe site-ul Inspectiei Muncii ( http://www.inspectiamuncii.ro ), specificatii conforme cu prevederile HG 500/2011, angajatorul nu va mai putea reveni la formatul anterior de registru (cel conform cu prevederile HG 161/2006). "

Scrie răspuns