suspendare crestere copil

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

suspendare crestere copil

#1 Mesaj de vinczellero »

in cazul suspendarii CI pt. crestere copil cu data de 01.09.2011 ,

1.trec suspendarea ca si concediu medical pe cod 99 si suportat din CCI sau FS ? vad ca se cer mai multe date , inclusiv CNP copil sau medic de familie !
2.e de ajuns sa trec doar concediu medical , cod 99 , suportat din CCI si de la 01.09.2011 pana la 01.09.2013 ? e vreo problema daca nu mai trec in fiecare luna ?
3.la REVISAL in saga trec la ,,stare curenta'' -suspendat si la ,,temeiul suspendarii''-concediu crestere copil ? trebuie completat si la istoric angajat ? ce date in plus mai trebuie completate ?
4.declaratia 112 dupa inregistrarea concediului medical pe cod 99 imi apare cu zero ! o pot declara asa sau mai trebuie completate alte campuri in stat de plata ?
5. pentru aceasta suspendare de crestere copil trebuie sa instiintez si finantele sa modific vectorul fiscal ?
6. suspendarea o mai declar in revisal ???
7. am instalat revisal 500 si totul a decurs bine , cand dau sa deschid programul nu mi-l deschide ! oare de ce ?
8. doar cu revisal din saga pot sa declar la itm online ? e absolut necesar sa descarc si programul itm ?
PS. stiu ca sunt multe discutii pe aceste teme dar nu am avut timp sa aprofundez ci doar am prins niste chestii si nu sunt sigur de ce fac > Multumesc !

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#2 Mesaj de stoicat »

1.Da,concediu medical ,cod 99 suportat din CCI.Nu se mai completeaza alte coloane.
2.E si indicat sa treceti de la 01.09.201 pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului 2013. Copilul sigur nu-i nascut in 01.09.2011,c-am in iulie cred ca e nascut.
3.Da,starea curenta= suspendat;starea precedenta =actv; data de inceput suspendare=01.09.2011;data de sfarsit suspendare = data de nastere copil+2ani+1zi(se acorda CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului) restul coloanelor sunt completate de program.
Istoric angajat si raport angajat este completat de program cf.date ce se introduc in registrul de evidenta a salariatilor.
4.Asa trebuie sa apara cu ,,0".In D112 o sa va apara in Anexa 1.2,Sectiunea B,la B.1 pct.6 = ore suspendare luna,completate de program.
5.Parerea mea ,nu se modifica vectorul fiscal in aceasta situatie , trebuie sa intocmiti in continuare D112,dar poate altii gandesc altfel.
6.Suspendarea se declara in Revisal,incepand cu 01.08.2011.
7.Nu inteleg despre ce program e vorba ,Saga sau Revisal 5.0.6 de la ITM?
8.Nu se transmite on-line cu 01.08.2011,fisierul XML creat de programul Saga ,acest fisier se valideaza in programul de la ITM ,in urma validarii rezulta fisierul RVS ce trebuie transmis la ITM,on-line sau pe discheta cu adresa de inaintare.
Ar fi bine sa vizionati cele 2 tutoriale si veti intelege procedura de intocmire a Revisal-ului si de transmitere.
Da ,e absolut necesar sa descarcati si instalati programul ITM Revisal vers.5.0.6.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#3 Mesaj de vinczellero »

eu descarc programul de la itm si parcurg toti pasii , si imi zice ca programul este instalat , imi apqare icoana pe desktop si cand vreau sa intru pe program imi da erori .....sa fie din cauza pc-ului , windows ? pe timpul istalarii totul a mers bine , nu am fost avertizat de nimic si imi zice ca programul a fost instalat cu succes !
cand intru pe revisal care este ok instalat imi zice calculatorul ca am erori !
Mentionez ca nu am avut instalata versiunea de testare deloc si am instalat framenetwork 3.5 :roll:
ce problema ar putea fi ???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#4 Mesaj de balazse »

Depinde mult de Windows, dar si un pic de caracterisiticile calculatorului. Trebuie sa utilizezi cel putin Windows XP SP 2.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#5 Mesaj de herganiec »

scrie ce erori iti apar..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#6 Mesaj de vinczellero »

pai da , dar m-a lasat sa instalez fara probleme si imi zice ca istalarea e completa si pot folosi programul ! cand mai aveam probleme pur si simplu nu ma lasa calculatorul , windows etc. pana la instalare completa !

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#7 Mesaj de vinczellero »

imi apar erori de genul ,,send reports'' ,,not send reports'' asa cum mai apar pe net cateodata !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#8 Mesaj de herganiec »

astea sunt de la Windows.. sistemul de operare e cu bube. o reinstalare ti-ar fi binevenita.. si apoi nu mai ai probleme.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#9 Mesaj de vinczellero »

daca fac fisier xml. din saga si il salvez pe discheta si apoi sa validez pe revisal instalat pe alt calculator ? sa il fac format rvs sa il copiez din nou pe alta discheta sa il pun le pc-ul meu si sa il trimit online ! merge ? :wink:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#10 Mesaj de balazse »

Da, merge. Dar poti incerca sa utilizezi si un "stick"/"usb"/"pen drive".
Poti utiliza acelasi discheta, oricum daca incarci fisierul XML pentru validare de pe discheta iti va genera fisieru RVS tot pe discheta langa fisierul XML.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#11 Mesaj de vinczellero »

ii trec datele in revisal saga si cand dau copiere fisiere pe discheta imi zice sa completez :
- data inceperii suspendarii
- temeiul legal
eu am completat dar nu ma lasa sa copiez !

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#12 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoftware.ro/?p=254#comment-424

(raspuns #68, September 13, Cristi)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#13 Mesaj de vinczellero »

A. am reusit sa trec data de inceput a suspendarii si temeiul legal ,,crestere copil .....'' si ma lasa sa copiez pe discheta , dar in raport salariat imi apar date ciudate , adica :
-interval vechime nu imi apre nimic
-interval suspendare imi apare 01.09.2011 - prezent si la temei legal nu apare nimic
Toate astea imi apar in raport salariat ! de ce oare asa ?
Mie ar trebui sa imi apara interval vechime completat ( poate nu e obligatoriu ) si ce ma intereseaza cel mai mult e ,,interval suspendare'' care ar trebui sa fie 01.09.2011 - 16.07.2013 !
B. IN D112 dupa ce am trecut la concedii medicale cod 99 si suportat din cci , in anexa 1.2 imi apare in sectiunea A ORE SUSPENDATE 176 , si in sectiunea B LA RAND 6 IMI APRE ZERO , daca revin pe sectiunea A si intru don nou pe sectiunea B imi apar total zile lucrate 22 si la fel si in sectiunea A , DE CE ?
Ultima oară modificat Mar Sep 13, 2011 9:57 pm de către vinczellero, modificat de 2 ori în total.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#14 Mesaj de eugen01 »

"sintagma “Interval vechime” ce se regăsește în raportul pe salariat, nu se refera la vechimea în muncă, ci, pentru cei ce nu și-au dat seama încă, se referă la intervalul pentru care sunt valabile informațiile din raport, raportate la data consemnării."

http://www.sagasoftware.ro/?p=275

Tomac a avut rabdare, si a sintetizat cate ceva aici.Asta daca nu avem rabdare sa citim ,macar dialogurile de pe blog, ca topicuri pe forum...nici nu mai stiu unde sa ma uit !!!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#15 Mesaj de vinczellero »

ok , dar in raport salariat la interval suspendare de ce nu imi apare intervalul bun , adica 01.09.2011 - 16.07.2013 si imi apare 01.09.2011-prezent iar la temei legal nimic chiar daca am trecut temeiul legal in REvisal saga , adica ,,crestere copil ''?

Scrie răspuns