viramente salarii

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

viramente salarii

#1 Mesaj de mereutad482 »

Am constatat ca la finante am diferente la plata CAS angajator din 2006 , plata s-a facut cu foi de varsamant (pe atunci nu erau cu cod de bare) .
Din vina functionarei de la ghiseu, care a tastat gresit, banii au ajuns in contul CAS angajat .
Ce as putea face ? Sa platesc diferenta plus penalitatile de intarziere conform evidentelor de la finante sau sa fac contestatie pt remedierea erorii (eroarea e a lor!!! ). In al doilea caz mi-ar sterge si penalitatile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Eu aş face cerere de corecţie materială. Mă îndoiesc însă că vor recunoaşte că e vina lor. Şi crede-mă că-ţi vor putea argumenta în atâtea moduri că nu e vina lor că nu prea mai ai ce să faci.Vor motiva probabil şi că nici tu nu ai sesizat când ai operat plata că aceasta s-a efectuat în cont bugetar eronat.
Nu cred că-ţi vor şterge penalităţile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

#3 Mesaj de filipd »

Logic, in orice corectie de oriunde, nu vorbele conteaza (Administratia nu poate face corectii pe vorbe), ci ce este scris, deci ducand copia de pe ordinul de plata si o cerere de corectie, se va corecta acea suma dar majorarile vor ramane. Asta e.
Cand ti s-a eliberat foaia de varsamint trebuia sa va uitati (cat de cat).
Nici Administratia nu poate face corecturi pe povesti, nu ca nu ase greseste, dar asta e.

petrescua506
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#4 Mesaj de petrescua506 »

am avut si eu un caz asemanator, nu mi s-au compensat debitele decat in urma unei cereri de compensare , toata tevatura durand vreo doua luni de zile, iar m+p nici vorba sa le anuleze

Scrie răspuns