contract de munca suspendat

Mesaj
Autor
stirbui
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 30, 2006 1:00 am
Localitate: resita

contract de munca suspendat

#1 Mesaj de stirbui »

am 2 angajati cu contract de munca suspendat , pentru ingrijire copil pana la 2 ani, si nu am gasit solutia de al prezenta in statul de plata in aceasta optiune, cred ca ar trebui se bifez ceva, dar nu stiu unde?
multumesc

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de iosiff »

Nu bifezi nimic .
Atata timp cat un angajat are contractul de munca suspendat el nu mai figureaza pe statul de salarii

ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#3 Mesaj de ilicio895 »

In perioada de suspendare a contractului de munca nu apar respectivii salariati pe statul de plata.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

popescuc314
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 13, 2006 1:00 am
Localitate: rm valcea

#4 Mesaj de popescuc314 »

paidolat921 scrie:In perioada de suspendare a contractului de munca nu apar respectivii salariati pe statul de plata.
Revin la subiectul acesta
La somaj trebuie sa apara salariatii cu contract de munca suspendat si de asemeni la ITM trebuie sa figureze pe stat .Cum ma sfatuiti sa fac?
Am interebat la SAGA si mi-au spus ca nu trebuie dar la declaratii somaj si state cand le am dus m-au intors.Cum procedez?!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

problema asta apare cand fiecare judet interpreteaya legea cum vrea muschiul lui

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#6 Mesaj de iosiff »

Ceretile baza legala conform careia salariatii suspendati trb sa apara pe stat, somaj

popescuc314
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 13, 2006 1:00 am
Localitate: rm valcea

#7 Mesaj de popescuc314 »

Stiti cum este,daca ei spun ca trebuie sa fie asa,tu trebuie sa te conformezi.Astept totusi o solutie practica,cum procedez in SAGA sa imi apara contract suspendat.Osolutie de moment ar fi sterg data salariat si modific la somaj manual,dar la stat cum procedez ?Astept opiniile dvs

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de herganiec »

popescuc314 scrie:Stiti cum este,daca ei spun ca trebuie sa fie asa,tu trebuie sa te conformezi.Astept totusi o solutie practica,cum procedez in SAGA sa imi apara contract suspendat.Osolutie de moment ar fi sterg data salariat si modific la somaj manual,dar la stat cum procedez ?Astept opiniile dvs
nu ai cum, nu apare pt ca nu e nevoie asa e facut programul.
Vrei sa apara ... faci un stat in excel si schimbi doar luna la el si il dai pe ala. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petrescua506
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#9 Mesaj de petrescua506 »

va rog frumos daca imi puteti spune si mie baza legala pt. ca un salariat cu contract de munca suspendat sa nu figureze ca si nr. sal in decl. itm. La ITM Piatra Neamt de exemplu imi cere decl. ITM la o societate unde singurul salariat are contractul suspendat.

tirleav
Mesaje: 17
Membru din: Joi Feb 02, 2006 12:00 am

#10 Mesaj de tirleav »

Si la Salaj cere sa apara pe stat si la somaj. Eu am lasat angajatul in baza de date si am pus la ore lucrate in cursul lunii o (zero). Asa imi apare pe stat dar nu trebuie sa platesc nimic pentru el.

popescuc314
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 13, 2006 1:00 am
Localitate: rm valcea

#11 Mesaj de popescuc314 »

tirleav scrie:Si la Salaj cere sa apara pe stat si la somaj. Eu am lasat angajatul in baza de date si am pus la ore lucrate in cursul lunii o (zero). Asa imi apare pe stat dar nu trebuie sa platesc nimic pentru el.
Revin ,in prima varianta asa am procedat am pus ca tine zero ore lucrate,dar la somaj aparea de plata si iesea salariul negativ,iar acum m-am gandit altfel si este dupa parerea mea mai corect astfel :l-am pus pe salariatul cu contract suspendat la concediul fara plata toata luna,intri pe detalii si modifici .Multumesc oricum la toti pt.raspunsuri.

Scrie răspuns