salarii

Mesaj
Autor
gheorgheo
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 05, 2007 12:00 am

salarii

#1 Mesaj de gheorgheo »

pentru un angajat cu 2 ore, la care functia nu e de baza, cat este deducerea de baza?
programul o calculeaza corect?

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de iarovoim »

pai daca ai un angajat cu functia de baza in alta parte, adica la o alta SC, semnifica ca acolo i se da deducerea de baza. Nu conteaza daca e cu timp partial sau normal. Deducerea de baza se acorda la locul unde s-a declarat ca avand functia de baza. In cazul tau deducerea pentru acel salariat este zero.

petrescua506
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de petrescua506 »

am vazut ca SAGA fractioneaza deducerea de baza in functie de ore/zi lucrata. Din cate stiu eu aceasta nu se poate fractiona din acest motiv. Gresesc?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

petrescua506 scrie:am vazut ca SAGA fractioneaza deducerea de baza in functie de ore/zi lucrata. Din cate stiu eu aceasta nu se poate fractiona din acest motiv. Gresesc?
nu fractioneaza. este bine cum face.
Am 2 angajati cu functia de baza, unul cu 1000 ron norma 8 ore lucrat luna intreaga si unul cu 1000 ron tot 8 ore si a lucrat 86 ore in luna. le-a dat deducere 250, ok egal cat trebuia.

Vezi ca ai gresit pe undeva.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petrescua506
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#5 Mesaj de petrescua506 »

nu gresesc. ex. la 4 ore cu 264 brut deducerea este 219.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de herganiec »

am verificat, ce ai spus.
Dupa ce ii scade retinerile ramane cu 219 din care ar trebui scazut 250 (deducerea pers) dar nu are de unde sa ii dea 250 ca iese pe minus , iar deducerera se da in limita posibila pana la 0. E OK asa si sumele toate sunt bune.

:) :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Pe statul de plată se va înscrie întotdeauna cea mai mică sumă: dacă venitul bază de calcul este inferior deducerii personale de bază, se va înscrie o sumă egală cu venitul bază de calcul, altfel ar ajunge la bază de calcul negativă ceea ce nu se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

botezatua
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Localitate: Galati

#8 Mesaj de botezatua »

La calculul impozitului nu beneficiaza de dedecere personala de baza...
Te duci in salariati si iei buful de pe functia de baza si nu mai calculeaza deducerea

Scrie răspuns