contributii pensionar angajat

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

contributii pensionar angajat

#1 Mesaj de ionetei153 »

De la un pensionar angajat eu stiu ca nu se retine somaj 1%si nici
societatea nu plateste somaj ptr.el.
Ieri cand am dus decl.de sanatate mi-au z[s sa nu mai retin nici
contrib 6,5% si nici de la societate 6%.
Maia are cineva pensionar angajat?Cum procedati?exista baza legala?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

diverse

#2 Mesaj de fartana739 »

Am un pensionar angajat, dar si eu retin sanatatea de 6.5% si 6% angajator. Mie nu mi-au spus nimic cei de la sanatate.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#3 Mesaj de ionetei153 »

In completare la ceea ce am scris cred ca duduia de la casa de sanat.
are dreptate,deoarece un pensionar ptr.limita de varsta este asigurat
prin efectul legii pana la un plafon al pensiei de 6oo lei (din cate stiu eu).
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#4 Mesaj de ionetei153 »

Asa am facut siu ,,fartana,, si tot asa este si programul Saga conceput,dar
vis-a-vis de ceea ce mi-a spus duduiua de la casa de san.,m-a pus in dilema.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#5 Mesaj de serbanm815 »

si eu am pensionari angajati si le retin fd.de sanatate si nu retin somaj.
in fond salariul este un venit suplimentar, el primeste pensia in continuare( care e scutita ) in lege nu specifica nimic ....

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#6 Mesaj de bolbai »

O baza legala ne da si noua cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

E o mică neînţelegere aici.
Temeiul legal este legea 95/2006,
Conform art.257, alin.2 se stabileşte contribuţie lunară de 6,5% datorată de persoana asigurată, procent aplicat asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decât cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.

După cum vedeţi la lit.f se vorbeşte de plata contribuţiei şi asupra veniturilor din pensii. Mai mult conform alin.3 al art.157
În cazul persoanelor care realizeazá în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) şi f), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.

Angajatorul datorează contribuţie asupra fondului total de salarii conform art.258 din legea 95/2006, unde conform alin.2 al aceluiaşi articol se spune că:
Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentei legi, se întelege totalitatea sumelor utilizate de o persoana fizica si juridica pentru plata drepturilor salariale sau asimilate salariilor.

Fără a face distincţie între calitatea pe care o au salariaţii.

Confuzia vine de la faptul că în sistemul de asigurări sociale de sănătate sunt asigurate direct, fără plata contribuţiei şi acele persoane care sunt pensionare şi au o pensie mai mică decât cea supusă impozitului pe venit (vezi art.213 din Legea 95/2006). Dar nu se pune problema în cazul unor pensionari angajaţi cu contract de muncă (chiar dacă e timp parţial) şi care din acel moment conform legii au calitatea de salariat obţinând venituri de natură salarială.

"Duduia" aia trebuia să şi spună pe ce se bazează când afirmă aşa ceva. Din păcate mulţi din funcţionarii publici nu cunosc legile după care operează sau cu care operează, cu excepţia părţii de contravenţii unde sunt super specialişti, de aceea se nasc astfel de informaţii nedocumentate şi discuţii ulterioare pe seama lor.
Nu puteţi face comparaţia şomaj-sănătate. E ca şi cum aţi compara mere cu pere sau prune. Nu mai argumentez de ce pentru că nu are rost.
Ultima oară modificat Vin Iul 13, 2007 10:03 am de către tomac, modificat 1 dată în total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#8 Mesaj de ionetei153 »

multumesc Tomac.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Scrie răspuns