Baza de calcul concedii medicale

Mesaj
Autor
nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Baza de calcul concedii medicale

#1 Mesaj de nastasea288 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

Un salariat care in perioada 16.09.2013 - 31.12.2013 a fost in concediu medical, baza de calcul fiind ultimele sase lunile (08-03/2013).
In aprilie 2014 intra din nou in CM, pentru acceasi afectiune. Baza de calcul pe care Saga o ia in considerare: ultimele 3 luni din 2014 (03-01 /2014)+lunile 09-07/2013. Perioada cat a fost in CM 16.09.2013 - 31.12.2013 nu este luata in considerare la CM din 2014. Este corect?
Sau in 2014 baza de calcul corecta era 03-01 /2014 + 12-10/2013?

Multumesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#2 Mesaj de cernatv »

Varianta 2, cu tot cu lunile cand a fost in medical.

nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baza de calcul concedii medicale

#3 Mesaj de nastasea288 »

Multumesc cernatv

Asa stiam si eu, insa ce mi se pare ciudat este ca in luna aprilie 2014 mai am un CM, la un alt salariat.Am verificat in saga baza de calcul pentru acest salariat si este 03-01/2014+12-10/2013.
Ma gandesc ca s-a modificat legislatia din moment ce Saga calculeaza diferit baza de calcul in cazul celor doi.

nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baza de calcul concedii medicale

#4 Mesaj de nastasea288 »

Tot nu m-am lamurit...

Nu stie nimeni? :(

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#5 Mesaj de cernatv »

Nu s-a modificat nimic referitor la baza de calcul a cm-urilor. Probabil Saga, atunci cand calculaza aceata baza, "nu vede" lunile in care salariatul a fost in medical si "sare" la lunile precedente. Pare a fi un mic bug.
Calculeaza manual.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Baza de calcul concedii medicale

#6 Mesaj de tomac »

SAGA ia în considerare doar lunile pentru care s-a achitat contribuția de concedii și indemnizații că parcă așa e textul în OUG 158/2005.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#7 Mesaj de cernatv »

Dar si lunile cand e persoana in medical constituie stagiu de cotizare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de calcul concedii medicale

#8 Mesaj de balazse »

Si pe ce iti bazezi aceasta presupunere?
La calcul concediului medical nu trebuie sa avem ca baza OUG.158/2005?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Baza de calcul concedii medicale

#9 Mesaj de cernatv »

Nu e o presupunere. E o afirmatie bazata pe art.8, alin.2 din Ordonanta: "Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta."
Calculul se face conform art.10 care spune :"Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare......"

Rezulta, intr-un mod extrem de logic, ca lunile in care salariatul a fost in CM platit conform OG 158 fac parte din stagiul de cotizare si vor fi luate in calcul pentru a determina baza de calcul a viitoarelor concedii medicale.

nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baza de calcul concedii medicale

#10 Mesaj de nastasea288 »

M-am uitat la art.8 din 158/2005:
Art. 8
(1)Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:
a)pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;
(2)Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(3)Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;
b)a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
c)a beneficiat de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv perioadele in care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(4)Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta.

Sa inteleg sa Saga calculeaza corect... offff nu mai inteleg.
Ideea e ca imi ramane si fabuloasa suma de 100 lei de recuperat de la Casa de sanatate si va trebui sa depun dosarul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Baza de calcul concedii medicale

#11 Mesaj de balazse »

Pai asa cum a mentionat TomaC si face programul.

nastasea288
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 05, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baza de calcul concedii medicale

#12 Mesaj de nastasea288 »

Va multumesc tuturor. :)

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Baza de calcul concedii medicale

#13 Mesaj de gherghescua »

Buna ziua. Am facut o angajare in data de 27.03, iar in aceeasi zi salariatul a avut un accident de munca. Ghinion mare. A stat in spital, a iesit si de atunci are concediu pt accident de munca, cod 03, pana in prezent. Are deja 70 zile. S-a deschis dosar pt acc de munca, iar dl. de la protectia muncii mi-a spus sa ii completez concediile si sa le depun la casa de pensii. Problema e ca i-am cerut adeverinta pentru a calcula baza pt concediu, dar angajatul nu a lucrat de vreo un an si ceva cu contract de munca si eu nu prea am cum sa-i calculez concediul. Declaratia 112 la aceasta societate se depune trimestrial. Pe martie l-am pus in fara plata. Ma puteti ajuta cu un sfat? Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Baza de calcul concedii medicale

#14 Mesaj de herganiec »

trebuie sa intrebati la casa de sanatate. e mai complicata treaba.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Baza de calcul concedii medicale

#15 Mesaj de gherghescua »

Deci... pana la urma la Casa de Pensii sau Casa de Sanatate?

Scrie răspuns