pensie privata - plata direct de catre angajat

Mesaj
Autor
carsteac
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

pensie privata - plata direct de catre angajat

#1 Mesaj de carsteac »

Referitor la situatia descrisa in articolul de mai jos din Normele de aplicare ale Codului Fiscal:

111^1. În cazul sumelor plătite direct de către angajat care are calitatea de participant la un fond de pensii facultative, pentru determinarea bazei de calcul al impozitului pe veniturile din salarii, contribuţiile la fondurile de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi la fondurile de pensii facultative calificate astfel în conformitate cu legislaţia privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară şi efectuate către entităţi autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparţinând Spaţiului Economic European, plătite se deduc din veniturile lunii în care s-a efectuat plata contribuţiei, în limita venitului realizat, pe baza documentelor justificative emise de către fondul de pensii facultative.

Cum se opereaza, tehnic, in Saga deducerea din veniturile lunii in care s-a efectuat plata? Mentionez ca plata catre firma de asigurare e efectuata direct de catre angajat, iar el solicita sa ii fie dedusa suma cu care a contribuit din impozitul pe salarii aferent lunii respective. Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pensie privata - plata direct de catre angajat

#2 Mesaj de eugen01 »

Desi nu este imposibil sa ne platim direct respectivele pensii...problema nu e chiar asa de simpla.
Asta datorita art.76 din Legea 204/2006 (mai exact punctul 5):
"(5) Angajatorul constituie şi virează lunar contribuţia datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator."

Practic, acel AID, este documentul justificativ, pe baza caruia luna de luna putem inregistra constituirea (luna N) in vederea platii drepturilor salariale in luna N+1.
In fine...e o speta interesanta d.p.d.v. al rationamentului contabil, si dpdv temporal dar si...al inregistrarilor.Eu am ales calea mai simpla (angajatorul retine si plateste)

imho, d.p.d.v. contabil operam "clasic" , retinere ( din venitul impozabil (SB-contributiisociale) , ii achitam angajatului SalariulNet (inclusiv contributia) urmand ca angajatul sa ne aduca dovada achitarii (are relevanta d.pd.v. fiscal).
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... va&start=0
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=13902
Selectiv (existand si altele):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ve#p118037

carsteac
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

Re: pensie privata - plata direct de catre angajat

#3 Mesaj de carsteac »

Multumesc pentru detalii. In cazul de fata, in care angajatul isi plateste direct contributia la fondul de pensii facultative si solicita angajatorului deducerea acestei contributii din venitul impozabil, in cazul in care operez in SAGA ca si retinere din venitul baza de calcul, suma contributiei este retinuta si din salariul net, iar eu nu vreau sa ii retin contributia din salariul net (deoarece este platita de catre angajat). Ar trebui sa pot reflecta aceasta contributie ca si o deducere suplimentara, care sa influenteze doar calculul impozitului pe salariu. Exista aceasta posibilitate in SAGA, sau cum recomandati? Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pensie privata - plata direct de catre angajat

#4 Mesaj de eugen01 »

Eu nu stiu sa fie.Sunt de parere ca trebuie sa operati retinerea, (prin ecranele aferente) pentru generarea NC si pentru a putea fi calculata deducerea repectiva.Dupa care, in ecranul de ArticoleContabile sa realocam respectiva contributie (o stornare) in 421, urmand ca sa "inchidem" cu plata.
Desi, daca e sa respectam principiul inregistrarii cronologice si sistematice, plus cel al adevarului...ar trebui sa operam salarizarea...dupa care in urma dovezii achitarii respectivei contributii sa revenim si sa recalculam...toate cele.

In fine...nu luati cele de mai sus drept o opinie fundamentata si/sau competenta...e doar o simpla parere.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: pensie privata - plata direct de catre angajat

#5 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
am o problema legata de pensia privata
un angajat isi plateste in nume propriu pensie facultativa, daca imi aduce acte se poate deduce in limitele admise de codul fiscal?
va multumesc mult!

Scrie răspuns