salarii compensatorii

Mesaj
Autor
serbanf200
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 28, 2014 10:32 am

salarii compensatorii

#1 Mesaj de serbanf200 »

La salariile compensatorii Saga imi calculeaza Fd de garantare, eu stiu ca nu ar trebui sa-mi calculeze. Lucrez de putin timp in Saga si poate nu fac ceva corect. Sper sa ma ajute cineva. Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: salarii compensatorii

#2 Mesaj de paturcai »

Veniturile reprezentand plati compensatorii suportate de angajator potrivit contractului colectiv sau individual de munca intra in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii potrivit art. 296 indice 4 lit. t) din Codul fiscal.
Prin exceptie, platile compensatorii acordate in baza contractelor colective sau individuale de munca nu intra in baza de calcul al:
- contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj si contributiei datorate de angajator la bugetul asigurarilor pentru somaj ((art. 296 indice 16 lit. c1));
- contributiei pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (296 indice 16 lit e2);
- contributiei la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de persoanele fizice si juridice care au calitatea de angajator potrivit Legii 200/2006
privind constituirea si utilizarea Fondului de garantare pentru plata creantelor salariale, cu completarile si modificarile ulterioare (pct 24 lit.b) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor art. 296 indice 16 din Codul fiscal);

Asadar, pentru compensatiile acordate in conditiile contractelor colective sau individuale de munca, persoanelor concediate pentru motive care nu tin de persoana lor se datoreaza urmatoarele contributii sociale:
- contributia la sistemul asigurarilor sociale de stat (angajator si salariat);
- contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate (angajator si salariat);
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator bugetului asigurarilor sociale de stat.

(Drepturi de proprietate intelectuala: Rentrop&Straton)

Aveti posibilitatea sa bifati sau sa debifati la fiecare salariat in parte ce se plateste si ce nu se plateste acolo unde ati trecut salariatii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

serbanf200
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 28, 2014 10:32 am

Re: salarii compensatorii

#3 Mesaj de serbanf200 »

Multumesc Paturcai pentru raspuns.
Dar asa cum mi-ai scris si tu platile compensatorii nu intra in baza de calcul al Fd de garantare pt plata creantelor salariale. Nu pot sa debifez la salariati sa-mi calculeze Fd de garantare deoarece pe oct salariatul primeste ultimul salariu unde este normal sa i se calculeze fd de garantare iar daca las bifa imi calculeaza fd de garantare la salariu plus platile compensatorii. Nu stiu ce sa fac!? Daca ai o solutie te rog sa-mi spui si mie. Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: salarii compensatorii

#4 Mesaj de paturcai »

Incearca sa pui platile compensatorii luna urmatoare ca sa poti debifa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24287
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarii compensatorii

#5 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanF200
Ai trecut acele sume la "salarii compensatorii" de la "detalii"?
In caz afirmativ ar trebui cerut modificarea modului de calcul a contributiilor direct echipei Saga, zic eu.

serbanf200
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 28, 2014 10:32 am

Re: salarii compensatorii

#6 Mesaj de serbanf200 »

Multumesc pentru raspunsuri.
Am scris echpei Saga si am primit urmatorul mesaj "'Deocamdata, nu exista posibilitatea introducerii in program a platilor compensatorii acordate la incetarea raporturilor de munca"'
Deci ...nu m-au ajutat.

Scrie răspuns