cont unic

Mesaj
Autor
rubensm
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#46 Mesaj de rubensm »

Daca o firma nu a avut activitate dar trebuie sa depuna trimestrial declaratia 100 e gresit ca nu am bifat" contul unic" ? Si as mai avea o intrebare, daca platesc in contul unic la caserie imi trebuie si foaie de varsamant?

ivana867
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 14, 2007 12:00 am

cont unic

#47 Mesaj de ivana867 »

vranceam scrie:Distribuirea sumelor platite din contul unic se poate prelua din extrasul de cont de TREZORERIE unde apare suma platita(cu numerar sau nu)pe credit si platile stinse pe conturi pe debit solduyl fiind intotd zero .Chiar daca aveti sau nu conturi deschise la trezor, EI ELIBEREAZA UN FEL DE EXTRAS SPRE INFORMAREA CONTRIBUABILILOR DESPRE MODUL DE STINGERE.Probabil tot acest document inlocuieste copia dupa dovada platii la diverse organe, somaj,etc intrucat detaliaza pe conturi suma platita.
Acest extras tb solicitat, banuiesc. Cum anume? Sper ca nu tb sa ne deplasam fizic la Trezorerie pt asta, pt ca ar fi mai mare daraua..pe de-o parte, se presupune ca aceasta noua procedura de plata ne faciliteaza munca, dar pe de alta ne-o complica din mai multe puncte de vedere.

Altcineva spunea mai devreme ca asteapta notificare prin corespondenta de la Fisc cum ca datoriile catre BS,BAS, respectiv BFS au fost achitate in conturile coresponzatoare. Sincer, imi vine ff greu sa cred asta. Si chiar daca ar fi asa, acest document cu siguranta ar ajunge dupa ce vor fi fost distribuite sumele, adica dupa mult timp.
Pana atunci, cum ar tb sa arate inregistrarea contabila a platii prin banca, conform extrasului de cont? Ce conturi se folosesc in locul 43XX, respectiv 44XX de pana acum?

Poate sa imi spuna cineva care deja a facut operatiunea aceasta? Poate raspunsul e evident, dar imi scapa mie.

Va multumesc anticipat.

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#48 Mesaj de iarovoim »

Partea de inregistrare in contabilitatea firmelor nu s-a modificat. S-a modificat numai modalitatea de plata a obligatiilor bugetare ce se regasesc in D100. Astfel, inregistrarile in conturile contabile va arata ca si pana acum, utilizind tot aceleasi conturi (ex: 4311, 4312, 4313, 4314, s.a.m.d.). Inregistrarea poate fi si compusa : % = 5121, unde la % se aleg conturile de contributii si impozite ale societatii.

petcuc152
Mesaje: 7
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: contul unic

#49 Mesaj de petcuc152 »

buldanc scrie:Obligatoriu , neobligatoriu , ce ma fac? am apucat de am platit datoriile lunii dec in conturile vechi,(ca si pe toate celelate datorii pt anul 2007) si le declar acum in D100 cumulat pe 3 luni . Ce pot sa mai fac in situatia asta . am facut platile pe 10 01.08.Ma puteti cumva ajuta cu vreun raspuns ?
Am înţeles din diverse surse (societate de audit şi consultanţă, funcţionari ANAF) că majoritatea Trezoreriilor acceptă încă plăţi în afara conturilor unice, însă nu ştiu cât se va mai putea. La Trez. sect.5 se pare că nu se acceptă decât plăţi în cont unic. Sugestia mea este să contactaţi serviciul venituri al trezoreriei de care aparţineţi pentru lămuriri.

Cu stimă,
PETCU C

piciorusm
Mesaje: 206
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#50 Mesaj de piciorusm »

nu poti plati prin casierie in contul unic, doar prin trezorerie, respectiv banca

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

cont unic

#51 Mesaj de buldanc »

am fost la adm financiara de care apartin , am expilcat situatia si mi-a spus ca am platit f bine pt dec 07 si declaratia 100 o fac ca atare cu nebifarea casutelor pt cont unic (cumulat la 3 luni) Cu platile aferente pt salariile lunii 01/08 intram cu conturile unice si declaratii ca atare .

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#52 Mesaj de iarovoim »

Poate ca exista situatia ca la unele trezorerii sa accepte "plata la ghiseu", cash, cu foaie de varsamant, insa nu stiu care este procedura concret! Asta in caz ca nu dispui de bani in contul bancar!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#53 Mesaj de tomac »

Există o adresă la nivelul finanţelor prin care au explicit derogare pentru luna ianuarie 2008. În ianuarie 2008 nu se consideră eroare plata în alte conturi decât conturile unice.
Azi am primit şi eu un mail referitor la această adresă primită de către trezorerii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#54 Mesaj de bolbai »

Eu am depus si foi de varsamant in conturi unice si a fost OK.
Ioana B

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

#55 Mesaj de mantogp957 »

Se plateste si cu foi de varsamant. Ce-ar fi ca toate societatile care au cate un angajat cu 2 ore sai-si deschida conturi prin banci, trezorerii numai pentru plata ciontributiilor aferente salariatului respectiv? S-a gandit cineva cate comisioane ar plati aiurea?

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

contract agent asigurari

#56 Mesaj de adrigela77 »

Doi asociati ,cu parti egale, isi deschid o firma de asigurari (brokeri) .
1. Firma trebuie sa aiba obligatoriu o persoana de conducere care sa semneze actele?
2. Cei doi asociati pot fi salariatii firmei ca si agenti de asigurari?
3. Unul din ei se poate ocupa cu Revisalul?
Multumesc anticipat! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cont unic

#57 Mesaj de balazse »

1. Actele vor fi semnate de persoanele in calitate de administrator/i si nu ca asociat/i, oricum asociatii pot avea si calitatea de administrator.
2. Da, pot sa fie angajati.
3. Oricare, sau o alta persoana desemnat de ei, deoarece nu se specifica ca acea persoana trebuie sa fie angajat al unitatii.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: cont unic

#58 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc ptr. raspuns....si mai am o intrebare:
-persoana care este desemnata sa gestioneze revisalul nu trebuie sa fie angajatul firmei?......

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cont unic

#59 Mesaj de balazse »

Extras HG.500/2011:
(5) Completarea şi transmiterea registrului se fac de către una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisă de către angajator.
Extras din Ordin.1918/2011:
8. Completarea registrului se face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.
...
16. Transmiterea registrului se face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.
Daca gasesti un loc unde scrie "angajat" atunci trebuie (dar eu nu am gasit nici unde).

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: cont unic

#60 Mesaj de gordesm495 »

Buna,
am facut si eu o situatie. s-a platit eronat din august 2014 pana aucma intr-un singur cont si impozit salarii si celelalte obligatii, iar stingerea creantelor fiscale nu corespunde, firma a stins 444 iar la finante apare neachitat si cu plus la celelalte. Cum corectez ca sa fiu ok si in fisa si la finante? pot sa fac asta cu ian2015 sau trebuie sa corectez din august si sa retiparesc toate situatiile de atunci pana acuma? va rog un sfat

Scrie răspuns