acte contract civil

Mesaj
Autor
paharutc
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

acte contract civil

#1 Mesaj de paharutc »

Are cineva idee de ce acte trebuie intocmite pentru contractele civile?
Am o societate care ar dori sa intre in legalitate cu 4 persoane care nu au incheiate contracte de munca.
Stiu ca trebuie intocmita o declaratie 020 la finante, iar in acea declaratie trebuie trecut nr. de contract civil.
Are cineva un contract de acest tip?

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de iarovoim »

http://discutii.mfinante.ro/static/10/A ... 0_2007.pdf

D 020
Se completează de persoanele fizice, altele decât cele care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere. Se utilizează la atribuirea codului de identificare fiscală şi eliberarea certificatului de înregistrare fiscală, precum şi la actualizarea informaţiilor. Declaraţia se depune direct sau prin împuternicit/reprezentant fiscal, la registratura organului fiscal competent, sau la poştă prin scrisoare recomandată. Organul fiscal competent este: pentru contribuabilii care se înregistrează direct sau prin împuternicit: organul fiscal în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul fiscal contribuabilul sau, în cazul depunerii declaraţiei de menţiuni, organul fiscal în a cărui rază teritorială se află sursa de venit; pentru contribuabilii care se înregistrează prin reprezentant fiscal: organul fiscal competent pentru administrarea persoanei impozabile care are calitatea de reprezentant fiscal

Pentru asa ceva se depune D020? Daca te ajuta cu ceva!

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de iarovoim »

http://discutii.mfinante.ro/static/10/A ... 0_2008.pdf

Se completează de persoanele juridice, asocierile şi alte entităţi fără personalitate juridică. Declaraţia de înregistrare se completează la înfiinţare, iar declaraţia de menţiuni se completează când se modifică datele declarate anterior. Se utilizează la atribuirea codului de identificare fiscală şi eliberarea certificatului de înregistrare fiscală, precum şi la actualizarea informaţiilor. Se completează în două exemplare.

Cred ca despre asta e vorba, daca e SC! D 010!

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#4 Mesaj de bolbai »

Pentru a incheia astfel de contracte civile in vederea semnarii bilantului ce fel de activitate ar trebui sa declari? Ar fi interesant sa fie asta solutia pentru propblema cu semnarea bilantului? Nu ti se cere ceva de la ceccar??
Ioana B

Scrie răspuns