preluare Salariati

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

preluare Salariati

#1 Mesaj de herganiec »

Salut
Am vreo 1200 de oameni in fisierul salariati si activi si inactivi. Se lucreaza cu doar cu programul de salarii de 2 ani si se doreste o creearea unei firme noi cu preluarea salariatilor activi cu data de 01.01.2018 (fara state de plata anterioare).
Nu am gasit daca se poate face in Saga.
Stie cineva daca e posibil si cum sa se preia doar salariatii activi?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: preluare Salariati

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate.
Preluarea automată în bază de date nouă duce și la preluarea în cea nouă și a statelor de salarii așa că nu se pot șterge salariații.
La import din fișier pentru revisal, la fel, se preiau integral toți cei care sunt în acel fișier. Doar că preluarea se poate face doar pe bază de date nouă, goală, fără nici un salariat introdus, caz în care se pot șterge cei inactivi însă așa nu mai am istoric al statelor de salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preluare Salariati

#3 Mesaj de herganiec »

Sunt de sters vreo 450. De asceasta s-a vrut sa se "scape" prin preluarea intr-o firma noua. Dar nu era normal daca tot se creeaza o firma noua si se preia automat cu 01.01.2018 sa se preia doar salariatii activi ? Cred ca ar fii fost util acest lucru..
Sau macar sa se poata selecta in salariati doar cei inactivi si sa se poata sterge deodata toti si nu pe rand unul cate unul.?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: preluare Salariati

#4 Mesaj de paturcai »

HerganieC explicatia este simpla (de ce nu se pot prelua numai o parte dintre salariati):
- numarul curent din fata fiecarui salariat este cheie primara pentru baza de date care se ocupa de salariati. Asta inseamna ca nu pot lua salariatul 0001 apoi 0013 si asa mai departe. Ori se iau toti, ori nu se iau. Este ca la produsele care au stoc ZERO in acea baza de date: se iau toate, sau se "perie" si se salveaza in EXCEL, se recodifica si se iau numai cele care au stoc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

hreniuca
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:03 pm

Re: preluare Salariati

#5 Mesaj de hreniuca »

Doresc sa preiau dintr-o societate existenta numai partea cu salariatii intr-o societate nou creata. Am intrat pe diverse import din arhiva generata am selectat perioada (01.12.2022-29.02.2024) selectez P(din dreapta ecranului) In final imi preia salariatii si statele de plata pe toata perioada dar imi strica soldurile initiale de la ianuarie 2024.Stie cineva cum se rezolva preluarea corect?Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare Salariati

#6 Mesaj de balazse »

In baza noua de date, deja ai date introduse anterior lui 2024? Ce luna/an ai selectat in baza de date de import la "preluare date contabile"?

Scrie răspuns