Concediu medical cadru militar cu doua cim

Mesaj
Autor
mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Concediu medical cadru militar cu doua cim

#1 Mesaj de mirescud168 »

Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti o parere in urmatoarea speta: O persoana cadru militar angajat cu 8 ore/zi are un al doilea cim cu 2ore/zi la o societate privata. Medicul de familie este angajat al unitatii militare. Persoana angajata urmeaza sa intre in concediu prenatal. Medicul de familie refuza sa-i elibereze certificat de concediu medical pentru cel de-al doilea angajator pe nu stiu ce motive de evidenta in baza lui de date. Ati avut astfel de cazuri? Ce ar fi de facut, pentru a putea beneficia de concediu medical si la al doilea angajator, avand in vedere faptul ca si aici a fost asigurata si a platit contributii pentru concedii si indemnizatii. Casa de sanatate de care apartine angajatul este OPSNAJ.
Va multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#2 Mesaj de balazse »

Medicul de familie nu trebuie sa emita un nou certificat, are dreptate, ci o copie.
Citeste cele postate aici (06 Apr 2011 17:45):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=14771

mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#3 Mesaj de mirescud168 »

Buna ziua,
Este o situatie putin mai delicata. Stiam de copie conform cu originalul de pe certificatul medical insa medicul refuza acest lucru. Spune ca pentru ei, intern, elibereaza un alt fel de document. Nu stiu ce documnt este acela. Eu stiu doar ca trebuie sa-mi aduca certificat medical (sau copie conform cu originalul), ceea ce medicul refuza sa-i elibereze. I-am dat adeverinta de asigurat. Spune ca nu au proceduri pentru situatia de fata. Voiam sa stiu daca s-a mai intalnit cineva cu astfel de situatii si care ar putea fi rezolvarea.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#4 Mesaj de balazse »

Poate ar fi un ajutor daca ai suna direct la Casa de Sanatate si sa ii intrebi si pe ei de aceasta situatie, dupa care sa ne zici si noua ce ai aflat.

mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#5 Mesaj de mirescud168 »

A sunat angajata la OPSNAJ si i-au spus ca se poate. Urmeaza sa mai discute din nou luni cu medicul de familie si din nou cu cei de la OPSNAJ.
Sper sa se rezolve. Va comunic rezolutia. Mi se pare o aberatie totala ce spune medicul de familie. Probabil ca se simte mai comod sa nu se implice.Poate gresesc eu dar asta e parerea mea.
O zi buna!

dascaliuc42
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#6 Mesaj de dascaliuc42 »

Din exeprienta practica, la al doilea angajator se depune copie legalizata la notar; e document justificativ si pentru calculul indemnizatiei si pentru dosarul de recuperare de la CASMB.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#7 Mesaj de balazse »

De ce "legalizat la notar", cand actul normativ zice altceva?

mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Re: Concediu medical cadru militar cu doua cim

#8 Mesaj de mirescud168 »

Buna ziua.
S-a rezolvat situatia concediului medical. I-a fost eliberat certificat de catre medicul de familie.
Multumsc!

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Concediu medical OPSNAJ

#9 Mesaj de despai441 »

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Am primit acum un concediu medical cod 51 eliberat de medicul de familie care are contract cu casa OPSNAJ. In declaratia 112 salariatul a fost declarat apartinand de casa judeteana. Unde depunem dosarul pentru restituirea sumelor aferente concediului medical? Trebuie depuse rectificative la 112 pentru a declara salariatul ca apartine de casa OPSNAJ? Multumesc si, "La multi ani tuturor!"

Scrie răspuns