OUG 8

Mesaj
Autor
ignatescu888
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 19, 2015 6:22 pm

Re: OUG 8

#16 Mesaj de ignatescu888 »

Exista vreo sansa saptamana asta sa se updateze programul, doar pentru calcululul concediilor, sa putem da salariile aferente lunii Februarie. Ulterior se poate reveni cu o noua versiune de update pentru Declaratia 112. Macar sa stim cum sa procedam...

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: OUG 8

#17 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: OUG 8

#18 Mesaj de paund852 »

ce mai stiti de actualizare program pentru calcul corect medicale?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: OUG 8

#19 Mesaj de septimiuv »

Ce știi și tu.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: OUG 8

#20 Mesaj de pinteae »

In opinia mea (si nu numai), cu argumentul invocat de serviciul clienti de la SAGA, potrivit caruia "Asteptam sa apara noul formular 112 cu modificarile necesare", nu putem sta in fata salariatilor ale caror indemnizatii de CM sunt calculate gresit. Consider ca prevederile din OUG 8 sunt suficient de clare, pot fi implementate in calculul salarial si nu este nevoie sa asteptam incompetentii de la ANAF, sa publice formularul D112. Argumentul ca vor primi ulterior diferenta de venit salarial, nu incalzeste pe nimeni. Salariatii respectivi isi asteapta salariul. Pentru foarte multi conteaza fiecare banut. Sa nu uitam faptul ca majoritatea bolnavilor trebuie sa-si cumpere medicamente. Noi le platim doar o parte din indemnizatie, iar pentru diferenta ii amanam.
Fac un apel catre dezvoltatorii aplicatiei, sa se puna in situatia celor carora le platim indemnizatie pentru codul 14. Pentru unii s-ar putea sa nu mai conteze faptul ca le vom plati diferenta de indemnizati de CM peste o luna.
Eugen Pintea

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: OUG 8

#21 Mesaj de roncovf »

Subscriu!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: OUG 8

#22 Mesaj de ferenta »

Departe de mine gândul să polemizez pe tema asta, dar ba da, știm ce să le spunem atât angajatorilor cât și salariaților, le spunem adevărul cum stau lucrurile și cine de fapt ne îngreunează situația la toți, dar nu avem curajul!În schimb pe SAGA avem curajul să o "ponegrim", nu?Cea care în fiecare zi, prin tot ce face, încearcă să ne ușureze munca noastră a utilizatorilor!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: OUG 8

#23 Mesaj de pinteae »

ferenta scrie:...În schimb pe SAGA avem curajul să o "ponegrim", nu?Cea care în fiecare zi, prin tot ce face, încearcă să ne ușureze munca noastră a utilizatorilor!
Departe gandul de a "ponegrii" pe cineva.
Eu am facut un apel la ratiune.
Nu stiu daca tu ai situatii in care trebuie sa justifici diferenta de indemnizatie, dar cred ca foarte multi dintre utilizatori au aceasta problema.
Te rog sa faci un exercitiu de imaginatie si vezi cu ar fi daca tu ar trebui sa incasezi indemnizatia de CM pentru cancer si sa vina contabilul sa-ti spuna ca trebuie sa mai astepti, deoarece nu s-a publicat formularul D112.
Eugen Pintea

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: OUG 8

#24 Mesaj de ferenta »

:( :wink: Este mai mult decât interesant cum salariații care au certificate medicale, unele poate pentru cazuri foarte nefericite, brusc au ajuns să știe cum se calculează indemnizațiile medicale, ba chiar să ceară justificări de la contabili de ce există diferențe!În condițiile în care noi contabilii și cei de la SAGA studiem zi de zi legislație și încă mai avem nelămuriri în acest domeniu! :)
Și da, am caz și de CM pe cod 01 și CM cu cod 14, am întocmit statul de plată așa cum face programul în prezent, l-am și achitat, iar după implementarea modificărilor, în luna martie vor primi diferența!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: OUG 8

#25 Mesaj de herganiec »

Eu am diferența la unele salarii cu medical și de 500 lei... Daca ar fi macar partea de salarii om.. am vedea ce o fii ulterior și cu d112
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: OUG 8

#26 Mesaj de balazse »

Eu sunt curios cati au sunat la ANAF, fie call center, fie alta metoda si s-a interesat de noul D.112.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: OUG 8

#27 Mesaj de septimiuv »

Toți.

nastasea781
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 14, 2007 12:00 am

Re: OUG 8

#28 Mesaj de nastasea781 »

Buna dimineata,
Am actualizat programul cu versiunea 499 si am recalculat statul din luna ianuarie 2018 unde am avut un concediu medical. Problema este la calculul CAS astfel:
- sal aferent timp lucrat 2565 lei - din care CAS ar trebui sa fie 641 lei (2565 * 25%)
- indemnizatie concediu medical pentru zile lucratoare 1388 lei - din care CAS ar trebui sa fie conform OUG 8 - 115 lei (35%*3131)*10.5%
Total CAS salariat 641 + 115 = 756 lei
Saga imi calculeaza 687 lei.
Unde gresesc? :roll:

nastasea781
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 14, 2007 12:00 am

Re: OUG 8

#29 Mesaj de nastasea781 »

Gata, m-am "luminat"...
Suma plafonata pentru CAS aferent CM este pentru o luna intreaga, eu am avut 8 zile de concediu medical..
Saga, ca de obicei, cel mai bun. Multumim ca existati! :P

tatomira478
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 26, 2017 9:00 pm

Re: OUG 8

#30 Mesaj de tatomira478 »

Buna ziua,
actualizat stat de plata cu CM pe ianuarie...salariile celor cu CM sunt sub 1900 lei, ramane calculat diferenta CAS si CASS de platit de angajator ca inainte de actualizare(apare pe stat)...la februarie am CM , salariul realizat sub 1900 lei dar nu mai calculeaza diferenta de CAS si CASS suportata de angajator (nu mai apare pe statul de plata la final)...care e varianta corecta pana la urma? in februarie nu se mai suporta diferenta de CAS si CASS de catre angajator daca salariul realizat este sub nivelul celui minim?
Multumesc

Scrie răspuns